کمیته حسابرسی

تمرکز کمیته حسابرسی بر روند حسابرسی داخلی با نگاهی متفاوت انجام می گیرد. (بخش اول)

تمرکز کمیته حسابرسی بر روند حسابرسی داخلی با نگاهی متفاوت انجام می گیرد.( بخش اول) این موضوع یکی از مباحث بسیار چالش برانگیز در این حوزه است. و ما در این مقاله سعی داریم به بررسی این مبحث پرداخته و می خواهم آن را به صورت کامل و در دو بخش تشریح کنیم.

مقدمه بر تمرکز کمیته حسابرسی بر روند حسابرسی داخلی :

با روند رو به رشد سازمان ها در حیطه های مختلف و البته پیچیدگی مباحث حسابرسی در سازمان های کلان، نیاز به گروه هایی تخصصی و ناظر بر کار حسابرسان داخلی ضروری است. این موضوع بیشتر از آن که به دلیل بی اعتمادی به حسابرس داخلی باشد مربوط به، به روز رسانی اطلاعات و شیوه های حسابرسی بوده و در حقیقت کمیته حسابرسی رابطی مستقیم بین هیأت رئیسه و حسابرسان و حسابداران شرکت بر قرار می کند.

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که نقش کمیته های حسابرسی در حقیقت نگاهی کلی تر و استراتژی تر به مبحث کلان حسابرسی سازمانی است و سعی این کمیته ها برای هم اندیشی و پیش گیری از مشکلات آینده در روند حسابرسی و حسابداری است.

در نهایت می توان گفت:

کمیته حسابرسی نقشی کلیدی در نگاه تکمیلی به روند های حسابرسی داخلی حسابرسان داشته و چشم انداز جامعی با هدف مطابقت آن با هدف گذاری های انجام شده از سوی مدیران ارشد را دارد.

بسیاری تصور می کنند که کمیته های حسابرسی نقشی مانند حسابرسان داخلی دارند، اما این تصوری بسیار اشتباه است. درست است که هر دو این موارد حکم نظارتی داشته و سعی در جلوگیری از خطرات احتمالی در روند کاری را دارند، اما استانداردهای هر کدام با دیگری کاملاً متفاوت است. این موضوع مخصوصاً در نگاه کمیته حسابرسی بر روند نظارت طولانی مدت سازمان ها کاملاً مشهود است.

کمیته حسابرسی و نقش آن در مداوم نگه داشتن استانداردهای داخلی حسابرسی:

یکی از مهم ترین وظایفی که می توان برای کمیته های حسابرسی در نظر گرفت، بررسی روند حسابرسی و تشخیص ریسک ها احتمالی در استراتژی های کاری است. به طور معمول کمیته های حسابرسی در ابتدای کار سعی می کنند تا احتمالات زیادی را از نظر ریسک سرمایه گذاری بررسی کنند.

برای مثال:

• آیا این میزان هزینه برای این استراتژی های چیده شده کافیست یا خیر؟
• آیا هزینه های انجام شده به میزان سود حاصله، صرفه اقتصادی دارد یا خیر؟
• آیا پلن های در نظر گرفته شده با بودجه های آن همخوانی دارند یا خیر؟

بررسی این پرسش ها و البته پرسش های دیگر تنها بخش های ابتدایی این روند هستند ولی در مرحله بعدی افرادی که در کمیته حسابرسی هستند حکم نظارتی داشته و سعی می کنند بر روند استانداردهای مداوم ریسک های حسابرسی که به وسیله حسابرسان داخلی در نظر گرفته شده است نظارت داشته باشند. آن ها روندهای کلی و جزئی را مد نظر داشته و بر تداوم استانداردهای کار حسابرسی داخلی نظارت دارند.

توضیح خواستن از حسابرسان داخلی:

در بخش دیگر ممکن است کمیته های حسابرسی سعی در توضیح خواستن از حسابرس داخلی داشته باشند. این کمیته هر گاه احساس کند که تصمیم های حسابرسی داخلی دچار اشکال است مداخله کرده و از او درخواست پاسخ گویی می کند.
در نهایت می توان گفت: کمیته های حسابرسی نگاهی ژرف تر به مناطق خطر حسابرسی داشته و سعی دارند با نگاهی کلی تر به آینده این ریسک ها توجه کنند.

با این توضیحات:

ممکن است برخی از افراد بپرسند با وجود کمیته حسابرسی دیگر نیازی به حسابرسی داخلی نیست. اما این تصوری بسیار اشتباه است. چرا که حسابرسی داخلی به وسیله افراد متخصص این حوزه انجام می شود اما در کمیته های حسابرسی افرادی از هیأت مدیره و بخش های دیگر مدیریتی هم حضور داشته و ریسک های حسابرسی یا استراتژی های چیده شده را از منظر های دیگری مانند: قدرت های سازمان، امکانات سازمان، میزان نفوذ سازمان و بسیاری موارد دیگر می سنجند. المان هایی که شاید یک حسابرسی داخلی از آن ها اطلاع نداشته باشد و به همین جهت سعی در تصمیماتی اشتباه داشته باشد.

در حقیقت:

کمیته حسابرسی سعی دارد بخش های خصوصی تر سازمان را (توانایی های درون سازمانی را ) در کنار تخصص حسابرسی داخلی قرار داده و کمترین میزان ریسک را برای استراتژی های سازمانی در نظر بگیرد. کمیته حسابرسی را می توان پیوند عمیقی بین حسابرسان داخلی و البته مدیران ارشد و سرمایه گذاران در نظر گرفت.

در این قسمت از مقاله سعی داریم به ده بخش که کمیته ممیزی داخلی می تواند در مورد آن با حسابرسی داخلی همکاری داشته باشد بپردازیم.

۱- فرهنگ سازمان ها در نوع گزارش، ارزش ها و انطباق آن ها با روند های کلی

با توجه به فشار نهاد های گوناگون برای هرچه بهتر انجام شدن روند های کاری، سازمان های مختلف تحت فشاری مضاعف برای پیشرفت هستند. همچنین این شکل از فشار موجب شده تا سازمان های مختلف سعی در رقابت بیشتر با یکدیگر هم داشته و قدم های جدیدی برای همگام شدن با دنیای مدرن را بردارند.

یکی از این قدم ها گذشتن از روند های کاری و نوع گزارش دهی های قدیمی است. بسیاری از سازمان ها هنوز هم از فرهنگ های قدیمی حسابرسی برای گزارش نویسی و بررسی موارد استفاده می کنند. اما در حال حاضر به لطف به موجود آمدن کمیته های حسابرسی و البته پیگیری های نهاد های اصلی حسابرسی در ایالات متحده، دیگر گزارش ها مانند گذشته نیستند و از فرهنگی جدید و مطابق با ارزش های روز پیروی می کنند.

نوع جدید گزارش ها:

در نوع جدید این گزارش ها همه چیز بر مبنای تطابق بوده و سعی می شود روند کار دارای بخش بندی های مستقل و از همه مهمتر خط قرمزهایی به عنوان ریسک باشد. در این فرهنگ نقطه نظر های افراد ذینفع اهمیت زیادی داشته و از مهم ترین بخش های تصمیم گیری به شمار می رود. همچنین بازبینی گزارش ها محدود به حسابرسی داخلی و مستقل نشده و کمیته های حسابرسی هم بر این روند و کیفیت آن نظارتی مداوم و دوره ای دارند.

در روند های جاری جدید (یا همان بنیان نهادن فرهنگ جدید) موضوعاتی چون : برابری، تنوع روش در رسیدگی به موضوعات و رسیدن به هدف از جمله مهم ترین المان ها به شمار می رود. همچنین این فرهنگ های جدید موجب می شود تا استراتژ های سازمان انطباق زیادی با هدف گذاری های آن و البته بودجه های تعیین شده برای این اهداف داشته باشند.

۲- انعطاف پذیری سازمانی:

انعطاف پذیری سازمانی از دیگر مواردی است که می تواند به نظر کمیته حسابرسی نیاز داشته باشد. اما منظور از انعطاف پذیری سازمانی چیست؟

در هر کشور و شاید حتی به صورت جزئی تر کسب و کاری مشکلاتی غیر قابل پیش بینی ایجاد می شود که اگر سازمان یا شرکت نتواند از این بحران ها به درستی عبور کند به احتمال زیاد از هم فروپاشیده و ورشکسته می شود. بلایای طبیعی، مشکلاتی مانند: بیماری های واگیردار (در دنیای امروز کووید ۱۹) همگی نیاز به بررسی بیشتر برای مقابله دارند. اما این کار از چه کسانی بر می آید؟

تمرکز اصلی کمیته حسابرسی

به طور حتم کمیته های حسابرسی و حسابرسان داخلی باید ذره ای وقت را هدر نداده و به بررسی چگونگی انجام کار یا ایجاد استراتژی های مناسب برای این دوران باشند. این گروه باید برنامه هایی مناسب برای تداوم بخشیدن به روند کار را در نظر گرفته و آن را به خوبی اجرایی کنند. هر گونه تعلل و یا استراتژی اشتباه در چنین شرایطی می تواند به کلی موفقیت های شرکت را از بین ببرد.
همچنین این افراد باید تمرکز خود را بر روی مرور برنامه های بحران بعد از رویداد گذاشته و بهترین تصمیمات را برای کلیت سازمان و ذینفعان آن بگیرند.

۳- سلامت و امنیت:

همه گیری بیماری کرونا موجب شده تا بازگشت به کار برای بسیاری از سازمان ها متفاوت از شرایط عادی باشد. نیاز به رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی، نظارت بر روند درست رعایت بهداشت و تداوم کار، در این شرایط همگی نیاز به صرف زمان و البته برنامه ریزی های دقیقی دارند.

نفرات کمیته حسابرسی

در چنین شرایطی سازمان نیاز به نظارت بیشتر بر روند های کاری داشته و باید استراتژی های مناسبی برای رعایت کامل پرتکل های بهداشتی، نظارت بر ادعای افراد در مورد سلامتی و از همه مهم تر پیشبرد اهداف کلی مدیران ارشد داشته باشد.
هر کدام از موارد گفته شده در نهایت نیاز به برنامه ریزی، قرار دادن بودجه مناسب و البته در نظر گرفتن نیروهای نظارتی دارد.

پایان بخش اول:

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.