اثرگذاری محیط بر روی حسابرسی داخلی

اثرگذاری محیط کار بر روی هزینه حسابرسی داخلی

اثرگذاری محیط کار بر روی هزینه حسابرسی داخلی می‌تواند به قدری زیاد باشد که دیگر فرآیند‌های کاری یک حسابرسی داخلی را دچار اختلال‌هایی اساسی کند.

 

شرکت مفید

در این قسمت از مقالات تخصصی و عمومی حسابرسی داخلی بر آن است تا برای شما اثرگذاری محیط کار بر روی یک حسابرس داخلی را مورد تحلیل قرار دهد.

شما در این مقاله به مواردی که در روند کاری یک حسابرس داخلی بسیار مهم و اثرگذار است برخورد می کنید. این متن برای مدیران و معاونان بخش های مختلف اداری می تواند بسیار مهم و کاربردی باشد.

از جمله مواردی که با خواندن این مطلب به آن پی خواهید برد عبارت اند از:

آیا محیط کار بر روند کاری یک حسابرس داخلی تاثیر گذار است؟

آیا می توان با تغییر محیط کاری بر راندمان کاری یک حسابرس داخلی اثرگذار بود؟

چه عواملی باعث کاهش روند کاری یک حسابرس می شود؟

آیا حسابرس داخلی باید نسبت به محیط انتخاب شود؟

چه مواردی باعث تمرکز بیشتر یک حسابرس داخلی می شود؟

مدت زمان مطالعه این مقاله : ۶ دقیقه

همچنین شما می توانید تمامی پرسش های اصلی خود را در مورد فعالیت های شرکت مفید در لینک های ذیل جستجو کنید.

خدمات حسابرسی

 خدمات حسابداری

خدمات مدیریتی

 خدمات مالیاتی و مشاوره قانونی

خدمات حقوقی

خدمات آموزشی

 

مقدمه

اثرگذاری محیط کار و هزینه‌های حسابرسی بر حسابرس داخلی موضوعی بسیار مهم و حیاتی در این شغل به شمار می‌رود. حسابرس یکی از ذینفعان مهم در یک شرکت مدرن به حساب می‌آید. درک اینکه چه ویژگی‌هایی از مشتری بر رفتار حسابرسان تأثیر می گذارد ، یک زمینه مهم و محبوب در تحقیقات ادبیات حسابرسی و حسابداری به شما می‌رود.

برای رسیدن به یک الگوی مناسب در قبال یک حسابرس داخلی و شرایطی که ممکن است در آن قرار بگیرد باید به برخی از پرسش‌ها پاسخ دهیم. از جملۀ این پرسش‌های مهم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • چه زمانی با اتخاذ تصمیمات قیمت گذاری، حسابرسان هزینه‌های انجام حسابرسی ، ریسک دعوی موجود در آن و ریسک عدم طرح دعوی را که در اثر عدم موفقیت بالقوه مشتری ایجاد می شود، ارزیابی می کنند؟

 

  • فرآیندها و تلاش‌های حسابرسی برای کاهش هزینه‌های احتمالی ناشی از خطرات خاص مشتری تنظیم می شوند. برای این روند چه نکاتی باید در نظر گرفته شود؟

 

  • هر کدام از اتفاقات میان سازمان و مشتری می‌تواند به شکلی پیش برود که حسابرس داخلی به آن مشکوک شده و احساس خطر کند. در چنین مواردی حتی رفتارهای افراد کارمند هم می‌تواند بر محیط کار و هزینه‌های حسابرسی داخلی اثرگذار باشد. در چنین شرایطی می‌تواند گفت حسابرس داخلی باید بر تمامی این خطرات احتمالی مشرف بوده و راه حل‌هایی برای آن‌ها در نظر داشته باشد.

 

اطلاعات مربوط به کارمندان و یا نیروی کار:

در این بخش می‌خواهیم به اهمیت اطلاعات کارمندان و محیط مناسب کار اشاره کنیم. این که  دو مورد ذکر شده تا چه میزان می‌توانند بر عملکرد کلی یک حسابرس داخلی اثرگذاشته و حتی راندمان کاری شرکت یا سازمان را بهبود ببخشند.

اطلاعات مربوط به کارمندان یا نیروی کار می تواند مورد توجه حسابرسان نگران عملکرد و ریسک مشتریان قرار گیرد. در ابتدا باید گفت یک حسابرسی داخلی قبل از شروع کار خود ابراز علاقه خود را به محیط کار ابراز داشته و آن را مناسب فعالیت خود دیده است در غیر این صورت برای استخدام پافشاری نمی‌کرد، یا درخواست خود را با عذری منطقی یا غیر منطقی از بین می‌برد. پس در این موارد تفافق‌هایی برای همکاری صورت گرفته و هر دو طرف جریان (حسابرسی داخلی و شرکت یا سازمان) تعهداتی نسبت به یکدیگر دارند. اما داشتن اطلاعات از کارمندان و شرح وظایفشان چه امتیازی را برای حسابرسی داخلی ایجاد می‌کند؟

برای پاسخ دادن به این پرسش ابتدا دو موضوع را روشن می‌کنیم.

  • اول: آن که داشتن اطلاعات کاری و مالی کارمندان (در حوزۀ کاری سازمان یا شرکت) می‌تواند میزان دسترسی‌های هر شخص را به منابع مالی و مهم سازمان علنی کرده و به روند حسابرسی شرکت کمک زیادی کند.
  • دوم: داشتن اطلاعات کاری و مالی می‌تواند نشان دهد چه افرادی می‌توانند با تغییر و تشکیل پرونده‌های مالی نادرست در شرکت ذینفع باشند.

 

در این بخش باید خاطر نشان کنیم که روند داشتن اطلاعات کارمندان و نیروی کار از جهات دیگری هم برای حسابرسی داخلی مهم و حیاتی است.

داشتن اطلاعات از نیروی کار و جلوگیری از هزینه‌های اضافی:

یکی از مهم ترین وظایف یک حسابرسی داخلی مشاوره دادن و بهبود کیفیت و کارایی شرکت است. برای این کار حسابرس داخلی باید از بیشتر موارد سر درآورده و بر کار دیگران تا حد زیادی (میزانی که مدیران اصلی آن را تأیید کرده باشند) مشرف باشد. این کار می‌تواند باعث خلق ایده‌های مناسب تری در کار شده حتی ممکن است باعث برخی از صرفه جویی‌های مالی هم شود.

 

محیط مناسب و عملکرد بالا:

هیچکس نمی‌تواند منکر عملکرد بالا در فضای مناسب کاری شود. بهبود بخشیدن شرایط محیطی در سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌تواند اثرگذاری مستقیمی بر روی راندمان کاری افراد بگذارد. حسابرسان داخلی هم از این قاعده جدا نیستند. به یاد داشته باشید فضاهای خشک و غیر منعطف می‌توانند مشکلات زیادی را ایجاد کنند.

روند کاری باید منظم، دارای استاندارد و البته منعطف باشد. هر چه فضا به سمت خشکی و سخت گیری بروند، راندمان کار بعد از مدتی شکننده تر شده و در نهایت منجر به تعدیل یا تغییر افراد می‌شود.

پس بهترین راه برای ایجاد فضای مناسب و عملکردی استاندارد با بازدهی بالا را می‌توان داشتن یک محیط پویا، منعطف ومنظم دانست. کنترل داخلی زمانی می‌تواند بهترین عملکرد را داشته باشد که فردی مناسب و فضایی مناسب مکمل یکدیگر باشند.

اطلاعات مشتریان سازمان سیگنالی برای حسابرسی ایمن تر:

داشتن اطلاعات غیر مالی در مورد مشتریان می‌تواند برای یک حسابرسی داخلی نشانگر سابقۀ مشتری بوده و ایمن تر در نظر گرفته می‌شود. یک حسابرس داخلی می‌تواند با بررسی اطلاعات و داده‌های مشتری به نگرشی مناسب تر و واقعی تر نسبت به مشتری رسیده و ریسک‌های احتمالی را در مورد او پیش بینی کند.

 

اثر گذاری محیط بر روی کاهش اختلافات سازمانی:

اگر محیط کاری با استانداردهای گفته شده همراه باشد کمترین میزان تخلفات مدیریتی در آن صورت گرفته و در نهایت کمتر وقت یک حسابرسی داخلی برای رسیدگی به پرونده‌های مالی داخلی تلف می‌شود. این کار باعث تمرکز او بر روی مشتری‌ها شده و در نهایت منجر به گرفتن بهترین تصمیم‌ها می‌شود.

این درحالیست که اگر تمامی انرژی و نیروی حسابرسی داخلی برای پرونده‌های درون سازمانی تلف شود، حسابرسی داخلی کمترین میزان تمرکز را می‌تواند بر روی کار داشته و در نهایت نمی‌تواند دورنمای مناسبی برای سیستم مالی شرکت یا سازمان در نظر بگیرد. در این میان ممکن حتی نتواند ریسک‌های احتمالی تصمیم‌های خود را هم در نظر گرفته و در نهایت به ضرر سازمان در طولانی مدت تمام شود.

به زبان ساده تر هرچه یک حسابرس داخلی کمتر درگیر چالش‌های درون سازمانی باشد بهتر می‌تواند بر روی رسالت اصلی خود تمرکز کرده و استراتژی‌های مناسبی برای آیندۀ شرکت در نظر بگیرد.   لازم به توضیح است که اثرگذاری محیط کار بر روی حسابرسی داخلی می‌تواند کمک شایانی برای بهبودی روند کاری افراد داشته باشد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.