این موضوع خود می‌تواند بر هزینه حسابرسی داخلی

اثرگذاری محیط کار بر روی هزینه حسابرسی داخلی (بخش دوم)

اثرگذاری محیط کار بر روی هزینه حسابرسی داخلی (بخش دوم) موضوعی بسیار مهم در هر سازمان یا کسب و کاری به شمار می‌رود. ما به این موضوع در مقالۀ قبلی کمی اشاره کردیم تا شما را با پایه و اساس این نگاه در شغل حسابرسی آشنا کنیم. شاید بعد از خواندن مطلب شمارۀ قبلی برای شما هم اهمیت فضای مناسب کاری و اثرگذاری آن بر روی حسابرس داخلی مشخص شده باشد. از سوی دیگر تا حدودی متوجه مهم بودن رابطۀ کاری حسابرس داخلی با دیگر عناصر شرکت یا سازمان شده اید.

نگاهی گوتاه به مقالۀ قبلی:

در بخشی از مقالۀ قبلی نگاه کوتاهی هم به مشرف بودن حسابرسی داخلی به وظایف دیگر کارکنان و اطلاعات مربوط به آن‌ها داشتیم که خود باعث ایجاد ریسک کمتر کاری و بهبودی فضای سازمانی می‌شد. اما در این مقاله می‌خواهیم به بررسی موارد دیگری در این حوزه اشاره کرده و آن‌ها را تشریح کنیم با ما تا پایان بخش دوم این مقاله هم همراه باشید.

 

بررسی حق بیمه و دیگر حقوق کارمندان :

یکی دیگر از مواردی که در حسابرسی داخلی اهمیت زیادی دارد ثبات نفرات است، اما چرا؟ چگونه ممکن است با بی ثباتی افراد (کارمندان) کار حسابرسی دچار چالش شود؟ آیا وجود نفرات ثابت می‌تواند بر راندمان کار حسابرسی هم اثرگذاری منفی داشته باشد؟

پاسخ به تمامی این پرسش‌ها مثبت است. شاید برای شما هم این پرسش‌ها وجود داشته باشند. خیلی از مدیران در چنین شرایطی تصور می‌کنند سیستم حقوق دهی ثابتی دارند و در نهایت چه به صورت مداوم و چه به صورت مقطعی با تغییر نیرو هزینه‌های اضافی پرداخت نمی‌کنند. این فکری کاملاً اشتباه است. شاید آن‌ها برای افراد و کارمندان خود سیستم حقوقی مشخصی داشته باشند و از آن بیشتر پرداختی نکنند اما آن‌ها یک نکتۀ بسیار مهم را نادیده می‌گیرند.

مهم ترین بخش:

مهم ترین بخش در تعدیل نیرو، کارهای سازمان و حقوقی آن به شمار می‌رود. سیستم بیمه و دیگر مزایایی که فرد در قبال کار کردن مستحق دریافت آنهاست. این حقوق تنها زمانی برای شرکت یا سازمان مرقوم به صرفه است که نیروهای آن به صورت مداوم یا در مدت زمان طولانی برای شرکت کار کنند. در غیر این صورت بیشتر وقت اصلی حسابرسی داخلی صرف حساب و کتاب‌های تسویه یا شکایات حقوقی کارمندان معترض می‌شود.

در کنار موارد گفته شده تنش‌های کلی فضا و از طرفی دیگر خارج شدن بودجه‌های خرد و کلان در روزهای غیر مقرر می‌تواند چالشی بزرگ برای حسابرسی داخلی ایجاد کند. در نهایت می‌توان گفت هرچه سازمان نیروهای کاری باثبات تری داشته باشد، حسابرسی داخلی بهتر می‌تواند بر روند کاری اصلی خود تمرکز کرده و از حسابرسی ‌های غیر ضروری بپرهیزد.

شناخت کم و چالش‌های کاری:

از طرفی دیگر تعدیل و جا به جایی‌های افراد به دلیل نا مناسب بودن شرایط کاری مشکلات دیگری دارد. این مشکلات در برخی از موارد حتی از چالش‌های مالی بزرگتر هستند. محیط نامناسب کاری و جایگزینی افراد به صورت مداوم می‌تواند سیستم کلی سازمان یا کسب و کار را دچار مشکلات زیادی کند.

در این شرایط مدیران با خیال آن که برنامۀ کاری منظمی برای افراد تدارک می‌بینند دیگر نگران نا هماهنگی یا مشکلات کاری نبوده و شرایط را عادی تصور می‌کنند. اما اشکال کار در کجاست؟

مشکل اصلی:

بعد از ورود هر کارمند مدت زمانی طول می‌کشد تا فرد با شرایط وفق پیدا کرده و بتواند پتانسیل کاری خود را به بالاترین حد خود برساند. از طرفی شناخت شخص در مدت زمان طولانی می‌تواند حسابرس داخلی و مدیران را بر آن کند که برای او تعاریف جدیدی از کار را نسبت به تواناییش ارائه دهند.

این فرد هم می‌تواند یک کارمند خرد، مدیر یا حتی یک حسابدار یا حسابرسی داخلی باشد. در هر حال آن چه که مشخص است المان اصلی برای بهره برداری مناسب و استاندارد از کارکنان هر سازمان بیشتر از همه به زمان نیاز دارد.

 

نامناسب بودن فضای کاری  و تعدیل‌های مکرر شانس اصلی برای کشف توانایی افراد را از مدیران و حسابرسی داخلی گرفته و باعث می‌شود آن‌ها نتوانند بر روی هیچ فردی به صورت طولانی مدت سرمایه گذاری کاری کنند. این خود بزرگترین ضرری است که می‌تواند شامل یک مجموعۀ یا سازمان شود. این موضوع خود یکی از عوامل اثرگذاری محیط کار بر روی هزینه حسابرسی داخلی به شمار می‌رود.

شناخت بیشتر مسئولیت‌های افراد راهی برای کاهش هزینه‌های هدر رفت:

همانطور که در قسمتی از مقالۀ قبلی به آن اشاره کردیم یکی از کارهای مهم یک حسابرسی داخلی اشراف به روند‌های کاری افراد سازمان یا شرکت است. این کار به موجب آن انجام می‌شود که حسابرس داخلی بتواند ایده‌هایی بهتر برای کاهش هزینه‌ها و بهبود کیفیت و کارایی افراد پیدا کند.

استخدام طولانی مدت:

استخدام طولانی مدت:

برای رسیدن به این مقصود هم نیاز است افراد زمان طولانی تری در استخدام یک سازمان باشند تا حسابرسی داخلی یا خود فرد (کارمند) بتواند راهی مناسب تر برای وظیفۀ تعیین شده پیدا کند. ثبات افراد به صورت طولانی مدت در نهایت منجر به کمترین چالش‌های درون سازمانی شده و روند کارها را تا حد زیادی هم از نظر اقتصادی و هم از نظر سرعت بهبود می‌بخشد.

ایجاد فضای منعطف کاری ولی منظم و دارای استانداردهای اصلی:

با تمامی موارد گفته شده در نهایت بهترین روش مدیریت بر یک حسابرسی داخلی و البته کارمندان دیگر داشتن یک فضای منعطف ولی منظبط است. این رویکرد کاری باعث می‌شود شخص حسابرسی داخلی بتواند به عنوان یک مدیر دوم و سرشاخۀ اصلی به کمک مدیران اصلی آمده و روند کاری سازمان یا شرکت را تا حد زیادی بهبود ببخشد.

همچنین به دلیل با ثبات بودن کارمندان و داشتن یک فضای مطلوب کمترین درصد نارضایتی درون سازمانی ایجاد شده و در نهایت چالش‌های حسابرسی بی موقعی را در سازمان شاهد نخواهید بود.

از جملۀ این چالش‌های می‌توان به مواردی چون:

 • اخراج کارمند و پرداختی به او در زمان غیر مقرر اصلی (زمان اصلی برای دریافت حقوق)
 • هزینههای مربوط به اخراج یک فرد به صورت غیر مستقیم (هزینه‌های آگهی ‌های استخدام)
 • منفعل کردن بخش کاری که فرد از آن خارج شده (این بخش به دلیل نداشتن نیرو به احتمال زیاد از کار افتاده و تا شخص بعدی مشغول به کار شود به عنوان یک هزینه محسوب می‌شود)

نتیجۀ این بخش:

همانطور که مشاهده می‌کنید تغییر نیرو یا جابجایی کاری ساده و بدون عواقب نیست، پس بهتر است در ایجاد محیطی مناسب برای افراد و مخصوصاً حسابرسان داخلی یا مدیران خود نهایت سعی خود را به کار ببندید. این کار می‌توان باعث ثبات حد اگثری افراد شما شده و در نهایت شما و سازمان را از صرفه هزینه‌های اضافی دور نگه دارد.

فضای نامناسب کاری و آسیب کارمندان به سازمان:

یکی دیگر از دلایل مهم برای داشتن فضای مناسب کاری کارشکنی افراد استخدام و حسابرسان داخلی یا حسابداران است. در بخش اول این مقاله اشاره کردیم اگر فضایی نا مناسب برای سازمان یا محیط کار ایجاد شده باشد افراد به صورت طولانی مدت در آن کار نمی‌کنند اما در این بخش موضوعی دیگر و حتی مهم تر از حذف افراد وجود دارد. گاهی کارمندان در فضای نا مناسب کاری دست به کارشکنی زده و روند کاری را به راحتی دچار چالش‌های جبران نا پذیری می‌کنند.

تصور کنید یک حسابرس داخلی از محیط کاری و شرایط استخدام خود راضی نباشد. در چنین حالتی ۳ راه اصلی برای او وجود دارد

 • محل را ترک کرده و به شرکت یا سازمان دیگری برد
 • در محل نامناسب بماند و تحمل کند (در این مورد فرد زمان زیادی نمی‌تواند با این رویکرد به کار سالم و کامل بپردازد)
 • در کار اخلال عمدی کرده یا به درستی کارها را پیگیری نکند.

همان که می‌بینید سه راه برای این افراد وجود دارد. مورد اول که پاسخی واضح دارد، شخص به جای دیگری رفته و شرکت مجبور به هزینه‌های اضافی برای استخدام حسابرس، حسابدار یا حتی کارمند دیگری است.

در مورد دومین گزینه باید گفت: این روند شکلی معلول و ناکارآمد دارد و در نهایت با رها کردن کار همراه است.

اما در بخش سوم باید موضوعات زیادی را در نظر بگیرید.

شرایط نامناسب کاری و اخلال در روند کار حسابرسی :

زمانی حسابرسی داخلی در محیط کاری مناسب و استانداردی نباشد احتمال کارشکنی در کار زیاد است. این موضوع تنها مختص به حسابرسی یا حسابدار شرکت نبوده و تمامی افراد سازمان را شامل می‌شود.

 برای مثال:

شما در کارگاه یا کارخانۀ خود دستگاه‌های زیادی برای تولید قرار داده اید این دستگاه‌ها نیاز به مراقبت های مشخصی دارند. معمولاً این دسته ازمراقبت‌ها به عهدۀ فرد پشت دستگاه بوده او باید روند سلامتی یا زمان سرویس دستگاه را به خاطر داشته باشد. همچنین شخص مسئول دستگاه است که باید نیازهای فنی را در نظر گرفته و در صورت لزوم به رفع آن‌ها اقدام کند.

کارمند ناراضی:

حال اگر شخص کارمند از محیط کاری یا شرایط کاری خود ناراضی باشد این امکان وجود دارد که وظایف خود را به درستی انجام نداده، و این عدم دقت به دستگاه برای سازمان هزینه بر باشد.

حالا مثال استفاده شده را به تمامی بخش‌های سازمان تعمیم دهید. مشخص است که هر گونه ناکارآمدی درون سازمانی افراد می‌تواند برای سازمان و سیستم حسابرسی آن به چالشی بزرگ تبدیل شود.این موضوع خود یکی از عوامل اثرگذاری محیط کار بر روی هزینه حسابرسی داخلی به شمار می‌رود.

نارضایتی حسابرسی داخلی

نارضایتی حسابرسی داخلی از و هزینه بر بودن این اخلال درون سازمانی:

حالا به سراغ حسابرس داخلی می‌رویم. اگر یک حسابرسی داخلی به وظایف خود بی میل باشد چه پیش آمدهایی می‌تواند برای شرکت یا سازمان داشته باشد. اگر یک حسابرسی داخلی به دلیل نارضایتی از محیط یا مشغول بودن به مشکلات دیگر سازمان از وظیفۀ اصلی خود دور شود چه پیامد‌هایی برای سازمان رقم می‌خورد.

از دست دادن تمرکز:

در چنین شرایطی حسابرسی داخلی نمی‌تواند تمامی تمرکز خود را به سمت چالش‌های احتمالی در آیندۀ بازار معطوف کرده و در نهایت سازمان یا شرکت با هر تنش بازار ممکن است دچار نوسانات سود دهی شود. از طرفی دیگر این شرایط می‌تواند باعث عدم خلاقیت و پیگیری حسابرسی داخل شده و راندمان کاری او را تا حد زیادی پایین بیاورد.

دلسوزی:

دلسوزی در کار از دیگر مواردی است که در چنین شرایطی وجود نخواهد داشت. اگر دلسوزی و وظیفه شناسی را از مسئولیت یک حسابرسی داخلی کسر کنیم دیگر نمی‌توان از او انتظار کارایی مناسبی را داشت.

پیامد‌های عدم دقت حسابرسی داخلی در سازمان

 • دلسوزی نکردن برای کار
 • در نظر نگرفتن چالش‌ها و بحران‌های احتمالی در آینده
 • راندمان کاری پایین
 • تشخیص ندادن بهترین مشاوره‌های کاری
 • بالا رفتن هزینه‌های پوچ و هدر رفت
 • پایین آمدن نرخ سود خالص
 • احتمال خطاهای زیاد سهوی در سیستم حسابرسی داخلی
 • ایجاد مشکلات حسابرسی داخلی به صورت عمدی
 • اعتماد نداشتن به روند حسابرسی داخلی
 • ایجاد هزینه‌های بی اعتمادی در سازمان
 • رشد سرسام آور خطاهای مالی

 

همان گونه که می‌بینید نداشتن یک محیط مناسب کاری و استاندارد بسیار بیشتر از چیزی که تصور می‌کردید می‌تواند به ضرر سازمان یا سیستم کاری شما باشد. این موضوع خود یکی از عوامل اثرگذاری محیط کار بر روی هزینه حسابرسی داخلی به شمار می‌رود.

 شناخت مشتری ها و رابطۀ مستقیم آن با کاهش ریسک‌های کاری:

شناخت مشتری ها از دیگر عوامل اثرگذار بر هزینه‌های حسابرسی است. هر موردی که باعث ایجاد هزینه برای سازمان شود در دستۀ هزینه‌های حسابرسی سازمان قرار می‌گیرند.

اشاره ای کوتاه:

قبل تر به این موضوع اشاره کردیم که شناخت بیشتر کارکنان می‌تواند موجب شود حسابرس داخلی برنامه‌های بهتری برای روند کاری آن‌ها در نظر گرفته و در نهایت منجر به عدم هزینه‎های اضافی شده و حتی باعث سود آوری بیشتر هم بشود. این موضوع دقیقاً در مورد مشتری‌های هر سازمان یا کسب و کار هم مصداق مشابهی دارد.

مشتری‌های اصلی و ریسک معامله:

اگر حسابرسی داخلی مشتری‌های اصلی را به درستی ارزیابی کند می‌تواند ریسک‌های معامله با آن‌ها را تا حد زیادی محاسبه کرده و به عنوان یک المان شناختی در زمان قرار دادهای کاری از آن استفاده کند. این موضوع چند امتیاز ویژه دارد.

 

 • سازمان یا شرکت از مشتری‌هایی با ریسک بالا دوری می‌کند
 • احتمال‌های مختلف در مورد آن‌ها هنگام قرار داد در نظر گرفته می‌شود
 • بررسی ریسک به دقیق ترین حالت ممکن اتفاق می‌افتد
 • برای تنظیم قرار داد با مشتری‌هایی با ریسک بالا موارد احتیاط کامل در نظر گرفته می‌شود.

 

مشتری‌های کم ریسک و سود آوری بهتر:

به طور حتم هر سازمانی می‌تواند به بهترین نحو ممکن با مشتری‌های مناسب خود کنار بیاید. باید گفت یکی از اصلی ترین المان‌های هر تجارتی درک درست از مشتری‌های کلان است.

زمانی که حسابرسی داخلی مشتری‌های سازمان یا کسب و کار شما را به درستی ارزیابی می‌کند در انتها می‌تواند لیستی از بهترین و بد ترین مشتری‌های شما را ایجاد کرده و نسبت به ریسک معامله با آن‌ها نظرهای خود را به شما یا دیگر مدیران سازمان اعلام کند.

در نتیجه:

شما بعد از مشاهدۀ این لیست می‌تواند برای بستن قرار دادها و روند‌های همکاری خود با هر دو دسته مواردی خاص را در نظر بگیرید. برای افراد یا مشتری‌هایی با ریسک بالا احتیاط‌های لازم و برای مشتری‌های خوب امکاناتی مضاعف.

این روند به شما کمک می‌کند که در زمانی بسیار کوتاه به کمترین میزان ریسک و بیشترین سوددهی دسترسی پیدا کنید.

شناخت مشتری‌ها به وسیلۀ حسابرسی داخلی:

شاید بتوان گفت یک حسابرسی داخلی وظایف مختلفی دارد اما از مهمترین آن‌ها می‌توان به شناخت مشتری‌ها اشاره کرد. شناخت مشتری‌ها از روی سوابق مالی یا مراوده‌هایی که با سازمان داشته اند تا حد زیادی قابل درک و تشخیص است.

بررسی پرونده‌های مالی:

هر حسابرس داخلی باید به پرونده‌های مالی مشتری‌های ثابت و حتی کوتاه مدت سازمان یا شرکت سری زده و آن‌ها را به دقت مطالعه کند. او در حین مطالعۀ این اسناد و پروندها باید به موارد زیر دقت زیادی داشته باشد و حتی در صورت لزوم از آن‌ها لیستی خارج کند.

 • میزان خرید
 • تعداد سالی که با شرکت یا سازمان در حال همکاری است
 • مبلغ قرار دادها
 • مدت زمان قرار دادها و نوع واریزی‌ها
 • نوع خدماتی که از سازمان دریافت کرده اند
 • جدا کردن مشتری‌های مناسب و پر ریسک
 • بالاترین و پایین ترین خرید‌های مشتری
 • مشخص کردن زمان‌های میان هر خرید
 • مهمترین درخواست‌های مشتری‌ها از سازمان
 • نقدهایی که مشتریان به سیستم مالی سازمان دارند.
 • درک درست از امتیازهایی که می‌توان به بهترین مشتریان اختصاص داد
 • موارد احتیاطی که باید در قبال مشتریان پر ریسک در نظر گرفت

در نظر گرفتن و داشتن این شناسنامۀ از مشتریان می‌تواند تا حد زیادی تکلیف سازمان و بیشتری مشتری‌ها را روشن کرده و ریسک‌های کاری هر دو طرف را تا حد زیادی کاهش دهد. هر چه میزان ریسک‌ها کمتر باشد شما در هزینه‌های حسابرسی داخلی خود هم صرفه جویی کرده اید.

 

مزایای مربوط به رفاه و ایجاد انگیزه

مزایای مربوط به رفاه و ایجاد انگیزه

این مزایای غیرپولی شامل فرصت‌هایی است که صرفاً به عنوان موضوعی مالی در نظر گرفته نمی‌شود. باید در نظر داشته باشید یکی از مهمترین المان‌های هر فضای مطلوبی برای کارکردن داشتن پله‌های رشد است. چرا که فرد اگر فضایی مناسب برای رشد را مشاهده کند سعی در پیشرفت خود کرده و در نهایت به پیشرفت شرکت شما هم کمک می‌کند.

سودآوری جمعی

باید شکلی نو به روند کاری سازمان خود بدهید. شرایطی را برای حسابرسی داخلی ایجاد کنید که فرد احساس کند سازمان با پیشرفتی که دارد برای او هم سود آور است. این روند را می‌توانید برای دیگر افراد و کارمندان شرکت یا سازمان هم در نظر بگیرید. برای مثال: باید کار کنید که هر فرد شرکت  یا سازمان شما را به عنوان یک پلۀ صعود در نظر بگیرد. بداند هر چه در شرکت یا سازمان شما بهتر کار کند شرایط خودش هم به نسبت پیشرفت سازمان تغییر می‌کند.

بهترین راه برای تشویق جمعی

شاید بتوان گفت این بهترین راه برای انگیزه دادن به جمع است. سعی کنید راه‌هایی مناسب برای پیشرفت افراد در نظر بگیرید. تلاش‌های حسابرس داخلی را به دقت زیر نظر داشته باشید و در موقع مناسب او را تشویق کنید. کارمندان اگر در بخشی از کارخانه یا سازمان شما با صرفه جویی در هزینه کیفیتی مناسب در کار را ارائه کردند باید مورد تشویق قرار گرفته و دیده شوند.

دیده شدن بهترین پاداش برای بهبود روند کاری:

باید کارمندان خود را با دقت زیر نظر داشته و تلاش‌های آن‌ها را با پاداش‌های کلامی، مالی یا حتی جایگاهی پاسخ دهید. اگر شخصی بسیار مسئولیت پذیر است او را مدیر بخش مورد نظر کرده و به امکاناتی که دارد اضافه کنید. این موضوع خود می‌تواند بر هزینه حسابرسی داخلی شما تأثیری مستقیم داشته باشد.

تشخیص ریسک‌های احتمالی

اگر حسابرسی داخلی شما توانسته بیشتر ریسک‌های احتمالی را تشخیص داده و به موقع وارد عمل شود، یا از هزینه‌های اضافی جلوگیری کرده باید به او اعتماد بیشتری داشته باشید و حتی او را در تصمیم‌های کلان تر سازمان مهره ای موثر در نظر بگیرید. این شکل از تشویق‌ها به همراه موارد مادی می‌تواند به افراد و کارکنان شما احساس مسئولیت بیشتری داده و در نهایت فرآیند کاری شما را تا حد زیادی ارتقأ دهد.

اخراج کارمندان کم بهره:

حالا زمان آن رسیده تا از سمتی دیگر هم به موضوع نگاهی بی اندازیم. همانطور که جا به جا کردن نیروها می‌تواند مشکلاتی برای سازمان از نظر مالی و روند ممیزی داخلی ایجاد کند.

بودن اشخاص کم توان یا کم بهره هم شرکت یا سازمان را به چالش‌های متعددی می‌کشد. به همان میزان که ثبات در بخش حسابرسی داخلی و دیگر بخش‌ها مهم و ضروری است، وجود افراد مناسب هم اهمیت حیاتی دارد. داشتن یک حسابرسی داخلی منفعل و کم بهره می‌تواند مشکلات زیادی برای سازمان داشته باشد. این موضوع خود یکی از عوامل اثرگذاری محیط کار بر روی هزینه حسابرسی داخلی به شمار می‌رود.

مرز باریکی میان کارمندان مناسب و کم بهره:

بهترین شیوه در چنین شرایطی را می‌توان نگه داشتن افراد مناسب و تعدیل کردن افراد کم بهره در نظر گرفت. به یاد داشته باشید کارمندان یا حسابرسان داخلی بسیار خبره پول بیشتری می‌گیرند. این موضوع نباید از دید شما امتیازی منفی باشد. این افراد به دلیل تبحر در کار و نگاه حرفه ای خود مبلغی بیشتری درخواست می‌کنند. چرا که نظم، مسئولیت پذیری و راندمان بالاتری در کار داشته و حتی از نظر مالی هم به صرفه تر هستند.

مثالی ساده:

تصور کنید شما مبلغی خاص را برای دستمزد یک حسابرس داخلی در نظر گرفته اید. دو نفر برای استخدام در شرکت شما مراجعه می‌کنند. نفر اول شخصی کم بهره و معمولی است و دومین فرد سرشار از ایده و دقت آیا نفر اول را به دلیل دستمزد کمتر انتخاب می‌کنید؟

در صورت این انتخاب به احتمال زیاد شما در آینده با مشکلات زیادی سر وکار خواهید داشت. از درست و دقیق نبودن استعلام‌های مالی تا در نظر نگرفتن ریسک‌های کاری همگی پیامد تصمیم اشتباه شما هستند. این موضوع خود می‌تواند بر هزینه حسابرسی داخلی سیستم کاری شما اثرگذاری مستقیمی داشته باشد.

انتخاب درست

حالا اگر نفر اول را انتخاب کنید، شاید هزینه ای بیشتر برای او پرداخت کنید اما این هزینه در دستۀ هدر رفت‌های مالی شما قرار نمی‌گیرد. محاسبات دقیق، بررسی ریسک‌های احتمالی در آینده و از همه مهم تر داشتن ایده‌های خوب می‌تواند بسیار بیشتر از مبلغی که هزینه کرده اید را برای شما فراهم کند.

در صورتی که شخص اول حقوقی کمتر می‌گرفت ولی تمامی اون حقوق به دلیل نا کارآمد بودن شخص به عنوان هزینه‌ی هدر رفت مالی به حساب می‌آید.

موضوعی مهم:

به یاد داشته باشید افرادی با مهارت‌های زیاد دستمزدهای بیشتری دریافت می‌کنند اما در نهایت چندین برابر این دستمز‌د را برای شما به عنوان دستاورد ارائه می‌دهند. شما باید مرز میان لایق بودن و کم بهره بودن کارمندان و حسابرسی داخلی خود را به درستی درک کرده و بهترین آن‌ها را انتخاب کنید.این موضوع هم می‌تواند بر هزینه حسابرسی داخلی اثرگذاری داشته باشد.

بررسی‌های جهانی در بارۀ میزان هزینۀ حسابرسی در شرکت‌هایی با محیط مناسب :

 

در سال‌های اخیر بررسی و آمارهای زیادی در مورد کشورهایی با استانداردهای کاری مطلوب و فضایی مناسب منتشر شده است. به صورت شگفت آوری سازمان‌هایی که دارای فضای مناسب و استاندارد بودند رشد و کارایی بیشتری داشته و هزینه‌های حسابرسی کمتری را پرداخت کرده اند.

نکته:

به طور کلی هر موضوع و تصمیمی که باعث بررسی دوباره یا کنکاش بیشتر موارد مالی توسط حسابرسی داخلی شود نوعی هزینۀ حسابرسی تلقی می‌شود. به خاطر داشته باشید حسابرسان داخلی باید بر موارد مهم ترین متمرکز باشند و از این دسته موارد (مشکلات معمولی درون سازمانی) به دور باشند.

چالش‌های نا مناسب حسابرس داخلی:

یک حسابرسی داخلی به جای تسویه‌های مکرر افراد تعدیل شده یا بررسی موارد مالی مشکوک باید به درک درستی از استراتژی‌های آیندۀ شرکت رسیده و ریسک ایده‌های مطرح شده در سازمان را بسنجد. این موضوع هم می‌تواند بر هزینه حسابرسی داخلی اثرگذاری زیادی داشته باشد.

این بهترین روند کاری یک حسابرس داخلیست. در این لازم به ذکر است که بررسی و دقت مناسب در دوره‌های حسابرسی هر شرکت موضوعی مهم و اساسی به شمار رفته و منظور ما از این مطلب رسیدگی‌های خارج از عرف به این موضوع است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.