ملاحظاتی برای استخدام یک حسابرس

ملاحظاتی برای استخدام یک حسابرس: موضوع این مقاله است . این آخرین بخش از سری مقاله های ویژگی های یک حسابرس بوده و به نکات ویژه ای در این حوزه اشاره دارد. بیشتر مطالب این بخش بر محور پیش فرض هایی است که یک کارفرما تصور می‌کند که یک حسابرس باید به آن‌ها مسلط باشد. اما

  • تا چه میزان این پیش فرض ها درست هستند؟
  • تا چه حدی می‌توان روی آن‌ها حساب کرد؟
  • آیا داشتن این پیش فرض ها کافیست؟

 

و بسیاری از پرسش های دیگر که در این مقاله به تمامی آن‌ها پاسخ می‌دهیم:

یک حسابرسی داخلی چه چیزهایی را باید از قبل بداند.

با نگاهی به اکثر آگهی های استخدامی حسابرسی داخلی ، ما عموماً الزاماتی را می شناسیم که استخدام حسابرسی داخلی جدید باید از قبل بداند و در مورد توانایی هایی که برای موفقیت پس از شروع کار به آنها نیاز دارد ، کمتر اهمیت می‌دهیم.

به  طور کلی در هنگام استخدام نیروی حسابرس داخلی بیشتر تمرکز بر روی پیش فرض ها بوده و کارفرمایان تمایل دارند از رزومۀ کاری افراد به عنوان مهم ترین المان برای شناسایی آن‌ها استفاده کنند.  بیشتر کارفرمایان ترجیح می‌دهند تا فرد مورد نظر از تحصیلات بالایی در این زمینه برخوردار بوده و از نظر میزان مطالعه و پیگیری کار فردی سخت کوش باشد. مسلط بودن به روال های کار حسابرسی و حسابداری هم از دیگر موارد مورد توجه یک کارفرما به شمار می‌رود.

در نهایت باید گفت: یک کارفرما در وجود یک حسابرسی داخلی به دنبال پیشینۀ مناسب تحصیلی و انظباطی است. این روند در استخدام یک حسابرس داخلی تازه کار از بیشترین اولویت ممکن برخوردار است. اما آیا این موارد برای استخدام یک حسابرسی داخلی کافیست؟

استخدام یک حسابرس تنها به میزان دانش او مربوط نمی‌شود:

باید قبول کرد که داشتن دانش تنها برای استخدام یک حسابرس داخلی کافی نیست. شکل شخصیت، میزان همکاری، دلسوزی و امین بودن هم از جمله امتیازات لازم و ضروری یک حسابرسی داخلی به شمار می‌رود. با این حال افراد زیادی تمایل دارند تا به وسیلۀ دانش تنها، فرد مناسب را انتخاب کنند. این روند ممکن است در کوتاه مدت مشکل ساز نباشد اما به طور حتم در طولانی مدت شما و سیستم کاری را دچار چالش می‌کند.

 

تمایل به یادگیری وعلاقه به کاری تیمی:

همه ما از تجربه شخصی خود می دانیم که یک نامزد شغلی خوب می تواند تقریباً هر موضوع یا موضوعاتی را با توجه به زمان و منابع کافی یاد بگیرد. با این حال ، ویژگی های خاصی وجود دارند که برای برتری به عنوان عضو تیم پیشرو حسابرسی داخلی مورد نیاز است. این موارد هستند که گاهی اوقات باید به آن‌ها بیش از پیش فرض ها اهمیت داد. از جمله این موارد می‌توان به علاقه به کار تیمی، هوش اجتماعی و تمایل به یادگیری اشاره کرد.

تنها در صورت شخص می‌توان در تیم حسابرسی به فردی اثرگذار تبدیل شود که تمایل شخص و خاصی به پیشروی در کار داشته و از تعلیم دیدن های (خود آموز) ترسی نداشته باشد. گاهی لازم است یک حسابرسی داخلی برای بدست آوردن مهارتی ساعت ها مشغول به فراگیری روش های جدیدی باشد. پس بهتر است در هنگام استخدام یک حسابرس داخلی میزان علاقۀ شخص را هم برای تلاش های بعد از استخدام بسنجید.

چه زمان می‌توان شخص را مورد امتحان قرار داد:

این کار می‌تواند در طی دورۀ آزمایشی کار شخص صورت بگیرد. در این دوره شما می‌توانید با محول کردن میزان کاری مشخص بازتاب کاری و اخلاقی شخص را بررسی کرده و به نقاط ضعف و قوت او پی ببرید. اما به یاد داشته باشید هر شخصی دارای نقاط ضعفی در کارش بوده و این مشکلات معمولاً بعد از استخدام و تحت تعلیم قرار گرفتن فرد توسط حسابرسی قبلی شرکت یا مجموعه های آموزشی بهبود می‌یابد. پس در نهایت باید گفت در هنگام انتخاب یک حسابرس داخلی باید تمامی عملکرد او را به طور کلی مورد رصد قرار داد و بعد از شناخت بیشتر او تصمیمی دربارۀ استخدامش اتخاذ کرد.

پیشنهاد لوکاس به عنوان یک کارفرمای خبره در زمینۀ استخدام یک حسابرس داخلی:

پس از مشورت با بسیاری از افراد در این حرفه و پیرامون آن و تأمل شخصی زیاد ، آنچه را که من آن را “شش بزرگ” می نامم. پیشنهاد می کنم. این شش بزرگ مجموعه ای از قابلیت ها هستند که اگرچه موفقیت را تضمین نمی کنند ، اما باید در لیست استعدادهای هر حسابرسی قرار داشته باشند. اگر فرد تمامی موارد گفته شده را به صورتی کامل یا در حد زیادی داشته باشد حتی می‌توان او را به عنوان عضو برتر یا پیشرو گروه حسابرسی داخلی انتخاب و استخدام کرد.

تجربه در برابر توانایی های ذاتی:

یکی از اساسی ترین پرسش ها برای استخدام یک فرد آن است که آیا ویژگی های ذاتی شخص اولویت دارند یا تجربه و علم او؟

برای پاسخ به این پرسش مثال های نقض زیادی وجود دارد. اما تصور من در سال‌های اولیه کاری خودم (ویژگی های ذاتی) بود. با این که تصور من به نظر درست می‌رسید اما باید دلایلی هم ارائه می‌شد تا این فرضیه در حد یک فرض باقی نماند و بتوان به آن اتکا کرد. برای همین به بررسی هر دو  مورد به صورت جداگانه پرداختم:

  • بررسی مهارت های ذاتی: بر اساس مقاله ای عالی از (Lowell Sun) با موضوع: “ویژگی ها” باید گفت که ویژگی یکی از ارکان مهم در انتخاب یک حسابرسی داخلی برای استخدام است اما چرا؟ در این مقاله اشاره می‌شود که افرادی که به استخدام یک شرکت در می‌آیند در نهایت اگر توان کمی در دانش داشته باشند می‌توان آن ها را با چند جلسه آموزش دادن به سطحی مناسب برای کار رساند اما هرگز نمی‌توان ویژگی های ذاتی مانند: کنجکاوی و ظرافت در دیدگاه کاری را به آن‌ها آموخت.
  • بررسی مهارت های علمی: به طور حتم یکی از نیاز های اصلی برای استخدام یک حسابرس دانش شخصی او به شمار می‌رود. با اینکه دانش شخصی و میزان آشنایی شخص با مباحث پایه ای از اهمیت بالایی برخوردار است باز هم بسیاری از کسب وکارها شرکت های خرد و کلان ابتدا کار آموزانی با استعداد را استخدام کرده و بعد آن ها را راهی کلاس های حرفه ای این حرفه می‌کنند. پس می‌توان نتیجه گرفت کار حسابرسی و استخدام یک حسابرس داخلی بدون داشتن دانش امکان پذیر نیست اما اولویت موضوع باید بر توانایی های ذاتی و هوش شخص متمر کز باشد در غیر این صورت به احتمال زیاد شما بر روی شخص اشتباه سرمایه گذاری کرده اید.
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.