مهم ترین هزینه های حاسبرسی داخلی

اثرگذاری محیط کار بر روی هزینه حسابرسی داخلی ( بخش سوم)

اثرگذاری محیط کار بر روی هزینه حسابرسی داخلی (بخش بخش سوم): در دو شمارۀ قبلی این مقاله به مباحث پایه ای در مورد عوامل موثر بر هزینه های حسابرسی پرداختیم. در این شماره به تکمیل این بحث پرداخته و آن را به صورت کامل جمع بندی می کنیم. لازم به ذکر است، این سه مقاله کاملترین نگاه را به کاهش هزینه های حسابرسی داشته و می تواند به عنوان مرجعی کامل در این مبحث مورد استفاده قرار بگیرد.

هزینه های حسابرسی و تعدیل نیرو

در صورت نیاز به تعدیل نیرو به هر دلیل باید کدام کارمندها در اولیت قرار بگیرند؟ به بخشی از این پرسش در مقاله های قبلی با همین موضوع پاسخ دادیم اما در این بخش می خواهیم به مواردی جدید اشاره کنیم. در کشورهای زیادی قبل از سال ۲۰۰۱ مقررات باعث می شدند سازمان یا شرکت در هنگام تعدیل مجبور به اخراج یا مرخص کردن افرادی باشد که کمترین زمان ممکن ( آخرین نفر استخدامی ) را در محیط مربوطه به کار پرداخته بودند.

اما چرا:

تمامی هزینه هایی که برای یک کارمند صرف می شود را می توان در هزینه های مالی یا مخفی یک سازمان در نظر گرفت. افراد هر چه قدیمی تر باشند هزینه های بیشتری برای آن ها صرف شده. برای مثال: یک حسابرس داخلی بعد از گذشت چندین سال دیگر به عنوان یک فرد خبره در سازمان مشغول به کار بوده و تعدیل او به دلیل کمبود بودجه می تواند نه تنها هزینه های شما را کاهش نداده بلکه در طولانی مدت به ضرر شما هم تمام شود.

در مورد کارمندان دیگر در بخش های مختلف هم این رویکرد و شیوۀ تعدیل مصداق دارد. کارمندانی که بیشترین زمان ممکن را برای شما به کار مشغول بودند را نباید به راحتی تعدیل کرد. این درحالیست که افراد تازه وارد بهترین گزینه برای این کار به شمار می روند. آن‌ها کمترین میزان هزینه را برای سازمان یا شرکت داشته و هنوز در دستۀ سرمایه های اصلی انسانی قرار ندارند.

تغییر قوانین تعدیل نیرو:

بعد از سال ۲۰۰۱ قوانین جدیدی در این راستا در نظر گرفته شد. طبق این قوانین جدید شرکت ها می توانستند از میان سه نفر آخری که استخدام کرده بودند نفر تعدیلی را انتخاب کنند. این کار تا حد باعث می شد افراد با استعداد، سخت کوش و مستعد شانس بیشتری برای ماندن در محل کار داشته باشند. مخصوصاً اگر آخرین فرد استخدامی باشند.

به یاد داشته باشید هزینه های حسابرسی همیشه برای شرکت ها به صورت مستقیم و مالی نیستند، گاهی از دست دادن نیروهای متخصص می تواند ایجاد هزینه های حسابرسی و حسابداری کرده و در طولانی مدت از نظر مالی بسیار زیان ده باشند.

” در این بخش از مقاله می خواهیم به هزینه های حسابرسی شرکت های بین المللی پرداخته و رویکرد کلی مقاله را با نگاهی به سازمان ها و نهاد های بین المللی تشریح کنیم. ”

متغییر های کنترلی برای کنترل هزینه های حسابرسی داخلی شرکت های بین المللی:

ما چندین متغیر کنترلی داریم که احتمالاً هزینه های حسابرسی شرکت های بین المللی را تعیین می کنند.

 • اندازه شرکت (SIZE) که به عنوان لگاریتم طبیعی کل دارایی ها اندازه گیری می شود. این المان در میزان هزینه های حسابرسی بسیار اثرگذار است.
 • مجموع موجودی ها و مطالبات تقسیم بر کل (INVREC)
 •  لگاریتم طبیعی تعداد بخش های تجاری( NBS))
 • لگاریتم طبیعی تعداد بخش های جغرافیایی (NGS)
 • فروش خالص تقسیم بر کل دارایی ها (TURN)

 

این شرکت ها معمولاً دارای پیچیدگی بیشتری در فعالیت های خود بوده و هزینه های حسابرسی بیشتری را هم صرف کنترل و ممیزی داخلی خود می کنند.

هزینه های حسابرسی، اندازه شرکت و اقدامات پیچیده

هزینه های حسابرسی، اندازه شرکت و اقدامات پیچیده

در چنین شرکت ها یا سازمان هایی  چندین عامل خطر خاص مشتری را کنترل می کنند. این کار موجب می شود ریسک های تصمیم های اشتباه در کار تا حد قابل قبولی کاهش پیدا کرده و از طرف دیگر هزینه های حسابرسی هم کاهش می یابد.

این کاهش مربوط به هزینه بر نبودن تصمیماتی است که یک حسابرسی داخلی نسبت به مشتری های خاص و عام شرکت یا سازمان می گیرد. از جمله این تصمیم ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • عدم پرداخت حق بیمه به مشتریان پرخطر که منجر به افزایش هزینه های حسابرسی می شود. (سعی کنید در هنگام انتخاب مشتری و عقد قرار داد با او به پیشینه های کاری او با سازمان مربوطه و دیگر سازمان ها توجه کنید. در مقاله قبلی به صورت کاملاً مفصل این موضوع را تشریح کردیم)

 

 • داشتن پروکسی خاصی برای مشتریان محبوب .

 

عوامل موثر در محیط کار و هزینه های حسابرسی داخلی (خطاها در مطالبه از حسابرسی داخلی یا  خطاهای عمدی):

 

شرکت هایی که در حوزه های بین المللی فعالیت دارند به دلیل پیچیدگی زیاد در بخش های مختلف معمولاً به یک حسابرسی داخلی خبره نیاز دارند. این دسته از شرکت ها هزینه های بیشتری از نظر حاسبرسی داخلی نسب به سازمان ها و شرکت های معمولی پرداخت می کنند. در این حوزه هم عوامل زیادی بر هزینه های حسابرسی داخلی اثرگذار هستند.

از جملۀ این موارد می توان به :

 • دستکاری های عمدی:

ممکن است شخص حسابرس داخلی به دلیل ذینفع بودن در سود برخی از فاکتورهای یا سندهای مالی را تغییر داده یا به برخی از جهت گیری های مالی عمدی اقدام کند. (سازمان ها یا شرکت هایی که محیطی مناسب، منعطف و با دیسیپلینی دارند بسیار کمتر از دیگر سازمان ها دچار این چالش می شوند.

همان طور که در مقالۀ قبلی به آن اشاره کردیم وفادار کردن افراد با رفتار مناسب و ایجاد یک محیط استاندارد بهترین رویکرد برای جلوگیری از این دسته موارد به شمار می رود. از دیگر روش هایی که می توان از این خطاهای عمدی جلوگیری کرد می توان به تشویق افراد و دیده شدن خدمات آن ها به وسیلۀ مدیران اشاره کرد.)

 • درخواست های نا بجا سازمان از حسابرس داخلی

سازمان ها از حسابرسان خود باید توقعاتی درست و مناسب داشته باشند. گزارش گیری هایی با روند غیر اصولی، استفاده از حسابرسی برای موارد حسابداری، مسئولیت های زیاد و در نظر نگرفتن استراتژی های شخص حسابرس می تواند در نهایت منجر به اشتباهاتی نا خواسته در سیستم کاری او شود.

 

راهکار:

برای داشتن یک راهکار مناسب و جلوگیری از این موارد می توانید استانداردهایی را در شروع کار ایجاد کنید. در این استانداردها می توانید مواردی از جمله:

 • زمان دقیق دوره های حسابرسی
 • میزان حقوق و مزایای فرد
 • وظایف دقیق و شرح جز به جز آن
 • در نظر گرفتن اقدامات دیگر (هر توقعی که از یک حسابرس داخلی، خارج از حوزۀ کاری او دارید )
 • در نظر گرفتن استانداردهای کاری مشخص
 • مشخص کردن میزان دسترس او به منابع اطلاعاتی و میزان باز بودن عملکرد او

زمان دقیق دوره های حسابرسی:

حسابرسی معمولاً در دوره های منظمی انجام می‌شود. داشتن نظم در این دوره ها موجب می ‌شود فرد حسابرس بتواند چند روز قبل از رسیدن روز موعود به بررسی های لازم بپردازد و در زمان مشخص تمامی گزارشات خود را به مدیران ارشد یا سهام داران ارائه دهد.

میزان حقوق و مزایا:

در هر شغلی انگیزه اصلی فرد به صورت مشخص حقوق و مزایا است. البته رشد فردی یا جایگاهی هم ممکن است برای فرد دارای اهمیت باشد اما در مراحله های بعدی قرار دارد. در شغل حسابرسی داخلی هم میزان حقوق و مزایا می تواند به انگیزه ای بسیار مناسب برای دقت هر چه بیشتر تبدیل شود.

نا گفته نماند بسیاری از سازمان ها و شرکت های بزرگ حاضر هستند کمی بیشتر از عرف معمول بازار پرداخت حقوق داشته باشند اما در نهایت کاری دقیق و بدون خطا را مطالبه می کنند.

وظایف دقیق و شرح جز به جز آن:

وظایف دقیق و شرح جز به جز آن:

برای بالا رفتن راندمان کاری و کاهش هزینه های حسابرسی بهتر است شرح وظایفی کامل و دقیق را برای حسابرسی داخلی خود تعیین کنید. این کار می تواند تا حد زیادی باعث پیشرفت کار شما شده و هزینه های اضافی را کاهش دهد.

داشتن یک شرح وظایف به حسابرسی داخلی شما کمک می کند تا فرد بتواند بر مواردی که برای سازمان مهم هستند بیشتر زمان بگذارد و در نتیجۀ نتیجۀ بهتری دریافت کند.

در نظر گرفتن اقدامات دیگر:

برخی از سازمان ها ترجیح می دهند حسابرسی داخلی خود را در امور دیگری هم مورد استفاده قرار دهند. اگر سازمان یا سیستم کاری شما هم چنین رویکردی دارد بهتری است همه چیز در ابتدای مصاحبۀ کاری مشخص شود. چرا که متغایر بودن وظایف تعیین شده با وظایف در خواست شده می تواند موجب بی نظمی در کار حسابرسی داخلی شده و در نهایت باعث بالا رفتن هزینه های حسابرسی داخلی شود.

در نظر گرفتن استانداردهای کاری مشخص:

درست است که استانداردهای اصلی حسابرسی داخلی موضوعی عمومی است اما هر شرکت یا کسب و کار ممکن است به خاطر روند های جاری خودشان بخشی از این استانداردها را تغییر داده یا با زمان بندی های دیگری انجام دهند. از این رو ایجاد یک استاندارد مشخص می تواند شخص حسابرس داخلی را با اولویت های سازمان شما بیشتر آشنا کند.

مشخص کردن میزان دسترس او به منابع اطلاعاتی و میزان باز بودن عملکرد او

در ابتدای کار باید میزان دسترسی حسابرس داخلی را مشخص کرده و خط قرمزهای سازمان یا کسب و کار خود را با او هماهنگ کنید. شما با این کار دایره وظایف مشخص تری برای او ایجاد کرده و تمرکز شخص حسابرسی داخلی را بر روی موضوعات با اهمیت سازمان بیشتر می کنید. به این ترتیب می توانید به راحتی هزینه های حسابرسی  (هزینه هایی که به دلیل خطای حسابرسی داخلی ایجاد می شود) را کاهش دهید.

جمع بندی : (اثرگذاری محیط کار و هزینه های حسابرسی بر حسابرس داخلی)

در این مقاله سعی شد تا به صورت کاملاً دقیقی از هزینه های اضافی در حسابرسی جلوگیری شود. راهکارهای ارائه شده در این مقاله می توانند برای هر نوع کسب و کار کوچک و بزرگی مناسب بوده و به کنار گذاشته این هزینه های اضافی منجر شود.

 • داشتن محیطی سالم
 • استفاده از افراد خبره
 • بی دلیل تعدیل نکردن نیروها
 • استفاده از استانداردهای کاهش هزینه ها
 • ایجاد فضای منطعف ولی دقیق کاری
 • داشتن روند کاری منظم و اصولی

 

از جمله مواردی است که در این مقاله سعی شده به آن ها پرداخته شود.

البته موارد دیگری هم وجود دارند که بر هزینه های حسابرسی اثرگذار هستند. این موارد البته دلایل فردی داشته و به نا کارآمدی و نا درست بودن شخص حسابرس مربوط می شود.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.