حسابرسی داخلی به زبان ساده

حسابرسی داخلی به زبان ساده(تفاوت آن با حسابرسی مستقل)

سرفصل‌های اصلی مقاله حسابرسی داخلی به زبان ساده:

  • مقدمه
  • حسابرسی داخلی به زبان ساده چیست؟
  • حسابرسی داخلی و خارجی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟
  • چرا سازمان‌ها ممیزی داخلی دارند؟

مقدمه

در تعریف حسابرسی داخلی به زبان ساده می توان گفت حسابرسی داخلی اغلب حس ترس، ناامیدی و اتلاف وقت را به همراه دارد. حتی در بعضی شرایط، بیشتر افراد متنفر هستند که شخصی فعالیت های شخصی شان را مرور خواهد کرد و با آن مخالفت می کنند. درک درست این کلمه می تواند انتظارات را در هنگام حسابرسی داخلی پایین آورده و از مشکلات احتمالی داخلی بین افراد جلوگیری کند. این امر به مدیران این آرامش را هدیه می دهد که از حسابرسی های داخلی تجربه ای ارزشمند و دلپذیر داشته باشند.

حسابرسی داخلی به زبان ساده چیست؟

این کار در یک بخش یا سازمان یا شرکت بین کارمندان و فعالیت های آن جا به صورت بی طرفانه و مستقل از سیستم ها و فرآیندها انجام می گیرد. نقش حسابرسی داخلی این می باشد که به مدیران شرکت ها و سازمان ها کمک می کند تا از هرگونه خطرات احتمالی در داخل سازمان جلوگیری کرده و بر روی شرکت و کارمندان کنترل داشته باشند و شاهد اجرای صحیح قوانین و مقررات باشند. همچنین، ممیزی داخلی به مدیران ارشد شرکت ها و سازمان ها کمک می کند تا فعالیت ها و برنامه های خود را به صورت منظم برنامه ریزی کرده و به پیشرفت شرکت و سازمان کمک نمایند.

اعضای حسابرس داخلی باید از سیاست داخلی شرکت جدا بوده و مستقل و بی طرف باشند تا منبع عینی اطلاعات را رهبری نمایند. این افراد معمولا توسط یک شرکت حسابداری معرفی می شوند تا در زمینه ممیزی داخلی با مدیریت کار کنند تا فعالیت های کنترل و بررسی به طور سیستماتیک بررسی شوند. بررسی های انجام شده توسط حسابرسی داخلی اغلب ممیزی داخلی نامیده می شود. ممکن است از این کار برای ارزیابی عملکرد یک سازمان یا اجرای فرآیندی در برابر تعدادی از سیاست های داخلی و مقررات استفاده شود. این ممیزی ها ممکن است شامل بررسی کنترل های داخلی مشاغل پیرامون حاکمیت شرکت، حسابداری، گزارشگری مالی و کنترل های عمومی باشد.

حسابرسی

حسابرسی داخلی به زبان ساده

افرادی که وظیفه حسابرسی داخلی را انجام می دهند معمولا حسابداران داخلی نامیده می شوند. حسابرسان داخلی ممکن است تمام حوزه های یک سازمان را تحت پوشش خود قرار دهند یا بر اساس مجموعه مهارت هایشان تخصص پیدا کنند. معمولا شرکتی چون شرکت حسابداری مفید برای انجام حسابرسی توسط شرکت ها و سازمان های دیگر انتخاب می شود تا بتواند به عنوان یک عامل خروجی مورد اطمینان بی طرفانه وظایف حسابرسی را انجام دهد.

حسابری داخلی و خارجی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

در تعریف حسابرسی داخلی به زبان ساده و اینکه تفاوت بین حسابرسی داخلی و خارجی چیست کمی سردرگمی وجود دارد. از نظر بسیاری از افراد هر زمان که اسم حسابرسی به کلمه ای اضافه شود، کسل کننده و گیج کننده می باشد. به همین دلیل بسیاری حتی از این بحث ها دوری می کنند. هر زمان که حسابرسی و مبحث آن مطرح شود، غر زدن ها شروع می گردد. بسیاری از افراد ممیزی داخلی و خارجی را مترادف یکدیگر می دانند و فکر می کند هر دو یک چیز هستند اما در واقعیت باید گفت: ممیزی داخلی و خارجی متفاوت هستند!

من فکر می کنم ساده ترین راه برای توضیح تفاوت بین حسابرسی های داخلی و خارجی این است که چه کسی، چه چیزی و چرا با دو نوع حسابرسی روبرو می شویم.

چه کسی حسابرسی را انجام می دهد:

ممیزی داخلی: معمولا حسابداران استخدام شده داخلی شرکت یا کارمندان

حسابرسی خارجی: حسابرسان خارجی معمولا اعضای یک شرکت حسابرسی هستند.

حسابرسی به چه کسی گزارش می شود؟

حسابرسی داخلی: هیئت مدیره و اعضای مدیریت

حسابرسی خارجی: سهامداران و اعضای خارج از شرکت

حسابرسی چه مواردی را پوشش می دهد؟

ممیزی داخلی: کنترل های داخلی مربوط به:

  • بهبود فرآیند
  • مدیریت ریسک
  • روند پیشرفت

حسابرسی خارجی: گزارش های مالی و کنترل های داخلی مربوط به گزارش‌ها

چرا حسابرسی انجام می شود؟

حسابرسی داخلی: برای ارزیابی و بهبود اثر بخشی مدیریت، مدیریت ریسک و کنترل فرآیندهای حیاتی! اطلاعات حسابرسی به هیئت مدیره و مدیریت ارائه داده می شود.

حسابرسی خارجی: برای تائید صحیت یا ارائه اطمینان و صحت گزارش های مالی انجام می شود.

چه زمانی نتایج توسط حسابرسی گزارش می شود؟

ممیزی داخلی: ممکن است در هر ماه یا زمان تعیین شده توسط هئیت مدیره نیاز به گزارش حسابرسی باشد.

حسابرسی خارجی: هر ساله و به صورت سالانه گزارش می شود.

همانطور که توضیح دادیم تفاوت هایی بین حسابرسی داخلی و خارجی وجود دارد. هر دو در حال بررسی این موضوع می باشند که فعالیت های سازمان، شرکت مربوطه به درسته انجام می شود یا نه. با این حال نتایج حسابرسی داخلی در داخل شرکت یا سازمان گزارش می شود در حالی که نتایج حاصر از حسابرسی خارجی به افراد داخل و خارج سازمان گزارش می گردد. با توجه به آنچه توضیح دادیم می توان گفت که ممیزی داخلی یک پیش آزمون برای حسابرسی خارجی و نهایی می باشد. سازمان یا شرکت با نتایج ممیزی داخلی می تواند نقاط ضعف خود را شناسایی نماید و در جهت اصلاح و تقویت آن قدم بردارد و برای نمایش حسابداری خارجی که نتایج به صورت عمومی منتشر می شود تلاش کند.

حسابرسی

تفاوت‌های حسابرسی داخلی و خارجی

همچنین باید گفت دامنه و اهداف این دو حسابرسی نیز متفاوت است. ممیزی داخلی معمولا ممیزی های کوچکتر و متمرکز می باش و دامنه وسیع تری را شامل می شود و این امر به مدیران این امکان را می دهد تا مشکلات را درک کرده و برای اداره و بهبود سازمان تلاش کنند. در مقابل یک کسب و کار معمولا هر ساله یک حسابرسی مالی بزرگ خارجی انجام می دهد، تا از صحت صورت های مالی ارائه شده ممیزی داخلی اطمینان حاصل کند.

آخرین تفاوت این دو حسابرسی به میزان مسئولیت حسابرسان برمی گردد. حسابرسان داخلی به عنوان یک مشاور می باشند که ارزیابی را انجام می دهند و خطرات را شناسایی کرده و نسبت به آن ها به مدیران مشاوره می دهند. اما حسابرسان خارجی هیچگونه مسئولیتی در قبال سازمان ندارند. حسابرسان خارجی تنها مسئول ارزیابی می باشند.

چرا سازمان ها ممیزی داخلی دارند؟

در سال ۲۰۰۲ تصویب شد که حسابرسی داخلی و گزارشات ارائه شده می تواند به مدیران در کنترل فرآیندهای شرکت کمک کند. همچنین این حسابرسی به محافظت در برابر کلاهبرداری و شرایط احتمالی نیز کمک می کند. می توان گفت امروز حسابرسی داخلی نقش مهمی را در سازمان ها و شرکتها ایفا می کند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.