حسابرسی داخلی

نگاه خارج از محیط داخلی شرکت برای حسابرسی داخلی بیطرفانه

سرفصل‌های اصلی مقاله حسابرسی داخلی بیطرفانه:

 • مقدمه
 • نقش حسابرسی داخلی در افشاگری
 • اشکالات احتمالی
 • اعتماد به یک تیم خارجی
 • نکات بررسی شده توسط شرکت تحلیل و سیستم مفید در حسابرسی داخلی

مقدمه

حسابرسی داخلی معمولا توسط حسابرسان داخل شرکت انجام می شود که می تواند باعث رشد و ترقی شرکت و سازمان مورد نظر شده و به مدیران شرکت در جهت تصمیم گیری های درست کمک شایانی نماید.

اما در مواردی چون کلاهبرداری های داخلی و فساد مالی، نگرانی هایی در جهت مداخله افراد داخلی شرکت وجود دارد که معمولا مانع از افشاگری علنی بوده و حقیقت را پنهان می دارد. ایستادن در برابر همکاران و شجاعت و جسارت به خرج دادن چندان هم برای فردی که چنین تصمیمی داشته باشد، ساده نخواهد بود. متاسفانه ترس از افشاگری می تواند عواقب احتمالی را برای فرد مورد نظر همراه داشته باشد و غالبا سکوت و رضایت کارمندان دیگر نیز می تواند خطرات جبران ناپذیری را به همراه بیاورد.

نقش حسابرسی داخلی در افشاگری

حسابرسی

نقش حسابرسی داخلی در افشاگری

در این مواقع است که ارزش واقعی تیم حسابرسی داخلی درک می شود. از بسیاری جهات یک تیم حسابرسی داخلی یکی از بازوان اصلی یک شرکت برای مقابله با موارد افشاگری به شمار می رود.حسابداران داخلی می توانند با سیاست ها و رویه های شرکت فعالیت نمایند. آن ها کنترل سازمانی را به دست گرفته و طبق استاندارهای حسابداری و ابتکارات نظارتی جلو می روند.

از آنجا که این تیم بر اساس چهارچوب سازمانی فعالیت می کنند، در هنگام بررسی تخلفات احتمالی داخلی، آن ها با مشکلی در دسترسی به اطلاعات روبرو نخواهند شد. نقش آن ها به عنوان عضوی از شرکت همچنین می تواند به کاهش ترس برای کسانی که نگران آینده می باشند، کمک کند. در همین راستا، ممکن است متهمان با این حسابداران و افرادی که در ساختار سازمانی شرکت کار می کنند، رفتار نادرستی داشته باشند.

اشکالات احتمالی

هنوز هم علی رغم پتانسیل یک تیم حسابرسی داخلی در بررسی موارد سو استفاده، تعدادی موانع اثبات شده است که مانع از اثر بخشی این تیم در داخل شرکت می شود و پرسش هایی را مطرح می کند:

کمبود آموزش:

علی رغم اینکه بسیاری از شرکت ها روش های کاملا مشخصی را برای گزارش تخلفات در نظر گرفته اند، بسیاری از محققان دریافته اند که کارکنانی که باید از این روش ها، آموزش درستی در مورد چگونگی انجام این کار را ندارند.

تخصیص منابع:

استخدام یک تیم حسابرسی داخلی برای بررسی سو استفاده ها و کلاهبرداری های موجود در شرکت، این کارمندان را از مسئولیت‌های دیگر ارزیابی و بهبود زمینه‌های ریسک و کنترل شرکت دور می کند.

تضاد منافع:

در حالی که حساب رسان داخلی می‌توانند یافته‌های تحقیقات افشاگرانه را به مدیریت شرکت یا سازمان گزارش نمایند، اما نمی توان از این منابع با اطمینان در موارد قانونی استفاده نمود و به آن‌ها اعتماد کامل داشت.

اعتماد به یک تیم خارجی

حسابرسی

اعتماد به یک تیم خارجی

به منظور جلوگیری از مواجهه با هر یک از مشکلات ذکر شده در بالا، بسیاری از تحلیل گران این صنعت توصیه می کنند که شرکت ها و سازمان ها حسابرسی های داخلی و تحقیقات افشاگرانه خود را به منابع خارجی بسپارند. این ارائه دهندگان و حسابرسان خارجی نه تنها به جلوگیری از همه موارد فوق الذکر کمک می کنند، بلکه به کارمندان داخلی این فرصت را می دهند که در گزارش تخلفات ناشناس بمانند.

تمایل یک شرکت برای آوردن بازرسان خارجی نیز می تواند به عنوان نشانه حسن نیت به آژانس های نظارتی تلقی گردد. پس از اتمام موفقیت آمیز تحقیقات افشاگرانه، یک ارائه دهنده خارجی می تواند در مورد کنترل و روش های گزارش یک شرکت بازخورد بی طرفانه ارائه دهد.

مزایای دعوت از یک تیم خارجی برای انجام حسابرسی داخلی بیطرفانه

 • همکاری با یک شرکت مطمئن که رویکردی سازمان یافته و کارآمد را ارائه می دهد می تواند به کارآیی بهتر و آماده سازی کامل شرکت مورد نظر در حسابرسی داخلی کمک نماید.
 • آوردن یک تیم متخصص در حسابرسی داخلی، می تواند به بهبود پروژه ها در یک بازه زمانی مشخص کمک نماید.
 • دعوت از یک تیم خارجی به عنوان یک جفت چشم با دیدگاه جدید و متخصص برای ارائه توصیه ها و همچنین افشاگری های موجود در سازمان یا شرکت می تواند شرکت را از ریسک های مالی، عملیاتی و صنعتی بیرون آورد.
 • شرکت های خارجی حسابرسی داخلی معمولا افرادی از متخصصان خبره با دانش حسابرسی داخلی بیطرفانه را برای این فعالیت ها انتخاب می نمایند.

وظایف حسابرسی خارجی

گزارشات ارائه شده توسط حسابرسان داخلی قابل گزارش به مدیران شرکت می باشد اما گزارشات ارائه شده توسط حسابرسان خارجی قابل ارائه به سهامداران، عموم مردم و حتی دستگاه های نظارتی و قانونی می باشد تا بتوانند بر اساس آن از حقوق شرکت حمایت نمایند و مشکل موجود را از بین ببرند.

در حالی که تحقیق و گزارش تخلفات علیه شرکت خصوصی مسئولیت اخلاقی و قانونی تیم حسابرسی داخلی می باشد، اجرای چنین مسئولیتی به هیچ وجه آسان نیست. این همان جایی می باشد که داشتن یک تیم حسابرس داخلی که از خارج شرکت و سازمان آمده است، برای تامین نیازهای حسابرسی داخلی می تواند کمک فوق العاده ای باشد. با توجه به تجربه چندین ساله حسابرسی مفید در کمک به شرکت ها و سازمان ها در انطباق و پایبندی به استانداردهای حسابداری، می تواند این شرکت ارائه دهنده مناسبی برای رسیدگی به شرایط کسب و کار شما باشد.

وظایف حسابرسی داخلی

 • شناسایی و تجزیه و تحلیل لیست حقوق و دستمزد و همچنین جزئیات آن‌ها
 • بررسی گردش مالی و حساب های شرکت یا سازمان
 • تحلیل و بررسی عملیات مالی و بررسی میزان سود و زیان شرکت و کنترل آن‌ها
 • اطلاع از فرآیند انبار و ورود و خروج کالاها

شرکت تحلیل و سیستم مفید حسابرسی داخلی بیطرفانه خود را با حداکثر اختیار و احترام نسبت به سیاست ها و رویه های منحصر به فرد داخلی شرکت مورد نظر انجام می دهد. در عین حال تضمین می کند ارزیابی دقیق، منصفانه و بی طرفانه ای از مسائل احتمالی ارائه دهد و پس از ارائه ارزیابی خود در دسترس خواهد ماند تا به شرکت مورد نظر در حل هرگونه مسئله ای کمک کند. این سرویس ترکیب کاملی از پاسخگویی در ارائه تحقیقات حسابرسی داخلی می باشد.

نکات بررسی شده توسط شرکت تحلیل و سیستم مفید در حسابرسی داخلی

 • بررسی مستندات موجود
 • ارزیابی دوره ای
 • شناسایی فرآیندها و ارزیابی اولیه
 • ارائه گزارش نقاط مستعد بهبود
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.