نقش حسابرسی در زمان بحران‌های مالی سازمان

نقش حسابرسی در زمان بحران‌های مالی سازمان

مقدمه

نقش حسابرسی در زمان بحران‌های مالی سازمان بسیار مهم و حیاتی است چرا که حسابرس داخلی می‌تواند با اتخاذ تصمیم‌هایی از ضرر بیشتر جلوگیری کند. حسابرسی داخلی از طریق وظایف خود اطمینان منطقی از اجرای تصمیمات را فراهم می‌کند از این رو قبل از اجرای هر تصمیمی سعی می‌کند تمامی جوانب موضوع را به درستی سنجیده و از کارهایی با ریسک بسیار بالا جلوگیری کند. باید گفت کمک به مدیریت به منظور کنترل بهتر بر عملیات کلی عملکرد حسابرسی داخلی را در هنگام بحران تشکیل می‌دهد.

 

همچنین شما می توانید تمامی پرسش های اصلی خود را در مورد فعالیت های شرکت مفید در لینک های ذیل جستجو کنید.

خدمات حسابرسی

 خدمات حسابداری

خدمات مدیریتی

 خدمات مالیاتی و مشاوره قانونی

خدمات حقوقی

خدمات آموزشی

در شرایط ‌های بحرانی حسابرس داخلی به نقش اولیۀ خود یعنی بررسی صداقت در گزارش‌ها و صورت‌های مالی غلبه کرده و سعی می‌کند به عنوان یک اهرم قدرتمند در زمان تصمیم گیری کاربرد داشته باشد. بررسی میزان ریسک کارهای احتمالی از مهم ترین نقش‌های یک حسابرس در هنگام بحران‌های سازمانی است.

 

مدت زمان مطالعه این مقاله : ۶ دقیقه

نقش حسابرس داخلی برای جلوگیری از تقلب

تمامی کارها در هر سطحی با تعدادی از مشکلات مانند: تقلب مواجه است. موثرترین ابزار در جلوگیری از تقلب، مدیریت صحیح و بررسی‌های کامل بخش‌های مختلفی کاری است. باید به خاطر داشته باشید که کنترل و حسابرسی داخلی از اهمیت بسیار بالایی در زمینه حاکمیت شرکتی برخوردار هستند. در این مقاله سعی شده تا ابعاد اهمیت وجود یک حسابرس داخلی برای جلوگیری از بسیاری از بحران‌ها در سازمان‌ها بررسی شود.

مدیریت ریسک:

مدیریت ریسک:

در هر شرکت یا سازمانی زمانی فرا می‌رسد که مدیران ارشد باید بر سر بعضی از موارد ریسک کنند، ولی در این میان احتمالاتی نیز وجود دارد که حاکی از ضرر کلی یا جزئی شرکت می‌شود. در چنین مواردی یک حسابرس داخلی با بررسی تمامی جوانب و امور مورد نظر و واجب، می‌تواند بدون سوء نیت نظر خود را در بارۀ ریسک پیش رو بگوید. اگر حسابرس داخلی درک درستی از اطلاعات مالی و کاری شرکت و همچنین کلیت بازار کاری داشته باشد به احتمال زیاد کار مورد نظر با کمترین میزان ریسک همراه خواهد بود. یکی از مهم ترین نقش‌های حسابرسی در زمان بحران‌های مالی سازمان بررسی نقطه ضعف‌های نقشه‌های استراتژیک کاری است.

مقدمه ای در مدیریت

حوزه مدیریت همراه با جامعه بشری تکامل یافته است که با نیاز عموم مردم مشخص می‌شود. انسان‌ها برای سازماندهی وقت و فعالیت‌هایشان سعی می‌کنند همه چیز را مدیریت کرده و به وادی نظم پیوند بزنند. اما این موضوع چه ارتباطی با حسابرسی داخلی دارد؟

آیا حسابرسی داخلی هم نوعی مدیریت بر منابع محسوب می‌شود؟ پاسخ تمامی این پرسش‌ها مثبت است. اگر شما هم در سازمان یا شرکتی مشغول به کار هستید این مدیریت است که نسب به بیشتر موارد نظر داده و باقی افراد باید به آن عمل کنند اما نقش یک حسابرس داخلی در این موارد چیست؟ باید بگوییم یک حسابرس داخلی نقش یک مشاور و سرباز وفادار را برای شرکت یا سازمان ایفا می‌کند.

حسابرس داخلی به عنوان یک دستیار وفادار و نکته بین سعی در بررسی تمامی بخش‌های مالی سازمان داشته و از سو گیری‌های غیر منصفانه و هدر رفت هزینه‌ها تا حد امکان جلوگیری می‌کند. شاید بتوان گفت که فعالیت مدیریت را می‌توان مهمترین فعالیت در یک نهاد اقتصادی دانست و در مرحلۀ بعدی به طور حتم کار یک حسابرس داخلی یا حسابدار است که بر دیگر عناوین شغلی برتری دارد.

اهمیت وجود یک حسابرس داخلی

حسابرسی داخلی یک رشته با گرایش‌های مدیریتی است که باعث شده یک حسابرس داخلی به عنوان یک مدیر کوچکتر بر بسیاری از کارها اشراف داشته باشد. ممیزی‌ها امروزه در طیف وسیعی از فعالیت‌های عملیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین انتخاب گسترده ای را ارائه می دهد که هر کدام در نهایت به سود شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌باشد.

خدمات اطمینان و مشاوره در حسابرسی داخلی

حسابرسی داخلی باید ایمنی منطقی را که عملیات بر پایۀ آن انجام شده را تضمین کند. تصمیمات گرفته شده در این بخش تحت کنترل حسابرس داخلی بوده و از این طریق به بهبود شرایط سازمان کمک می‌کند

حسابرسی داخلی نشان دهنده هر کاری است که یک مدیر باید آن را انجام دهد تا اطمینان حاصل کند که روند کاری به درستی انجام می‌شود و با کمترین خطر همراه است. کنترل خوب بر موقعیت‌های دشوار، تسلط بر منابع و از دست ندادن آن‌ها به سرعت یا استراتژی‌های بسیار مناسب از جمله کارهایی است که به عنوان بخشی از نقش حسابرسی در زمان بحران‌های مالی سازمان در نظر گرفته می‌شود. نقش حسابرس در زمان بحران‌های مالی سازمان نقشی بسیار اساسی و مهم است که نیاز به تجربه و البته خبره بودن شخص دارد.

حسابرسی داخلی حرفه ای از هرگونه تصمیم گیری بر اساس خیال پردازی‌های معمول باید به دور باشد. تمامی تصمیم‌های گرفته شده باید بر اساس دلیل و منطقی مناسب باشند در غیر این صورت می‌تواند عواقب جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

توصیه هایی برای بهبود

توصیه هایی برای بهبود شرایط یک سازمان یا نهاد کاری

  • حسابرس داخلی یک مشاور مستقل برای تنظیم توصیه‌های مهم است ، نه یک
    کنترل کننده، این استقلال توسط استانداردها و روش‌ها و ابزارهای مرجع این کار ارائه می شود.
  •  باید در قوانین تعیین شده در کار سازمان یا نهاد اجرایی حسابرسی داخلی به دقت در نظر گرفته شود.
  •  تمامی گزارش‌ها و صورت‌های مالی صحت سنجی شده و از زیر تیغ حسابرس اصلی بگذرد.

بخش آخر( نقش حسابرسی در زمان بحران‌های مالی سازمان)

به یاد داشته باشید که یک حسابرس داخلی همیشه به عنوان یک مشاور مالی و استراتژیک سازمان‌ هم شناخته می‌شود و در زمان‌های بسیار بحرانی نظر یک حسابرس داخلی حتی در برخی از موارد از یک مدیر هم مهم تر بوده و می‌تواند روند نزول شرکت یا سازمان را به روندی صعودی تبدیل کند. اما با این همه لازمۀ اصلی این کارها دانش مناسب و تجربۀ بسیار زیاد است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.