حساب‌رسی داخلی و انتخاب فرد مناسب برای این کار

حسابرسی داخلی و انتخاب فرد مناسب برای این کار

حسابرسی داخلی روندی جستجو محور برای یافتن تقلب و اشتباه محاسباتی است.  یک حسابرس حرفه‌ای برای شرکت حکمِ یک مشاور مالی را هم ایفا می‌کند. حسابرس یک فرد امین با گرایشی سودمحور است که برای بازده هرچه بیشتر شرکت مشاوره می‌دهد. فردی که برای این کار انتخاب می‌شود در کنار داشتن تسلط بر علوم نظری حسابداری و حسابرسی باید نگاهی دقیق و تحلیلی به مباحث خرد و کلان مالی شرکت هم داشته باشد. در انتخاب افرادی که برای این پست مصاحبه می‌کنند باید مواردی را در نظر داشت.  از جملۀ این موارد می‌توان به داشتن:

 

روحیۀکار تیمی، قابل‌اعتماد بودن، دقیق و نکته‌سنج بودن، دارای هوش مالی، در دسترس بودن، نظم داشتن و صداقت در کار  اشاره کرد.

 

حسابرس داخلی  باید تمام داده‌های مالی را به‌درستی بررسی کرده، سود و  ضرر مالی شرکت را در تصمیماتی که در بخش مالی می‌گیرند موردبررسی قرار دهد. فرد حسابرس باید درک درستی از انتخاب‌های سودآور مالی داشته باشد‌.  این افراد باید دارای قدرت تجزیه‌وتحلیل بازار باشند و بتوانند در صورت لزوم آینده‌ تصمیمات مالی را پیش‌بینی کنند.

حسابرسان داخلی در حقیقت رابط میان هیئت مدیره و شرکت هستند و گزارشات کاری خود را به مدیر عامل و هیئت مدیره به صورت هفتگی، روزانه یا سالانه تحویل می‌دهند. حسابرسان داخلی، سیاست‌مالی شرکت را مورد ارزیابی کوتاه و بلندمدت قرار می‌دهند تا بهترین استراتژی ممکن را برای تصمیمات مالی شرکت اتخاذ کنند.

 

انواع-حسابرسان-داخلی

حسابرسی داخلی دارای دسته‌های متفاوت کاری است.

 

انواع حسابرسان داخلی

حسابرسان داخلی به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند. حسابرس در هر دوگروه وظایفی یکسان دارد اما محدودۀ عملکرد  و فضای شخصی که برای او در نظر گرفته‌شده است در هرکدام از این دسته‌ها متفاوت است. ما در این بخش به هر دو شکل این حسابرسی‌ می‌پردازیم.

حسابرسان داخلی‌:

حسابرس داخلی به شخصی اطلاق می‌شود که در روندِ جاری و مالی شرکت مشاورۀ مالی داده و رابطی میان مدیرعامل و هیئت‌مدیره باشد.

حسابرسان مستقل‌:

حسابرسان داخلی مستقل به افرادی گفته می‌شود که در ازای حقوقی مشخص فقط کارهای مربوط به امور مالی را بررسی می‌کنند تا خطا یا تقلبی در موارد مالی رخ ندهد.

 

تحصیلات یک حسابرس داخلی

 

در بیشتر موارد تحصیلاتِ، یک حسابدار سطح بالا با یک حسابرس داخلی  یکسان است. هردو باید کارشناسی حسابداری را تکمیل کرده باشند. البته لازم به توضیح است که برخی از شرکت‌ها ممکن است  مدارک سطح بالاتری هم برای استخدام در نظر بگیرند مانند، کارشناسی ارشد حسابداری یا کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش حسابداری.

معمولاً شرکت‌ها بعد از استخدام، نیروهای خود، آن‌ها را برای یادگیری به مراکزهای آموزشِ تخصصی  انواع حسابداری می‌فرستند.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.