استفاده از حسابرس داخلی

آیا می توان از حسابرسان داخلی برای کمک مستقیم به حسابرس خارجی برای اهداف حسابرسی استفاده کرد؟

آیا می توان از حسابرسان داخلی برای کمک مستقیم به حسابرس خارجی برای اهداف حسابرسی استفاده کرد؟ این پرسشی بود که در مقالۀ قبلی مورد توضیح قرار گرفت. این مقاله بخش دوم و تکمیلی مقالۀ قبلی بوده و آن را کامل می‌کند. (بخش دوم)

ارزیابی سطح صلاحیت حسابرسان داخلی

صلاحیت عملکرد ممیزی داخلی درصورتی که بتوان اثبات کرد که عملکرد به طور کلی در سطح مورد نیاز کار می‌کند امکان پذیر می‌باشد. باید در نظر داشته باشید که هر چه کار حسابرس داخلی با دقت و موشکافی بیشتری صورت بگیرد احتمال استفاده از آن بیشتر است.

نکاتی که باید در ارزیابی یک حسابرس داخلی مورد توجه قرار بگیرد.

ارزیابی فوق در مورد عینیت و صلاحیت حسابرسان داخلی نباید برای داوطلبان جدید باشد این موضوع مغایر با قوانین کمک مستقیم حسابرسی داخلی به حسابرس خارجی به شمار می‌رود. زیرا مبنای هرگونه ارزیابی توسط حسابرس خارجی هنگام تعیین اینکه آیا می‌توان به کار حسابرسان داخلی اعتماد کرد یا خیر متفاوت است. حسابرس خارجی باید در نظر داشته باشد که ارزیابی صلاحیت و عینیت از اهمیت یکسانی برخوردار است و باید به صورت جداگانه و به طور کامل ارزیابی افراد انجام شود.

به عنوان مثال:

اگر حسابرسان داخلی به صلاحیت صحیح تشخیص داده شوند اما حسابرس خارجی تهدیدهای مهم برای عینیت کار را شناسایی کند بعید است بتواند از حسابرسان داخلی برای کمک مستقیم استفاده کند و این موضوع حالتی عکس هم دارد.

چه عواملی را می توان به حسابرسان داخلی که مستقیماً کمک می کنند اختصاص داد؟

چه عواملی را می توان به حسابرسان داخلی که مستقیماً کمک می کنند اختصاص داد؟

پس از ارزیابی دقیق موارد گفته شده اگر حسابرس خارجی تشخیص دهد که حسابرسان داخلی می‌توانند برای کمک مستقیم به اهداف حسابرسی استفاده شوند، تصمیم‌های بعدی در مورد آن‌ها گرفته می‌شود. استفاده از کمک حسابرسان داخلی موضوعی بسیار مهم و حیاتی به شمار می‌رود.

قضاوت حرفه ای:

این موضوعی است که حسابرسان را ملزم به اعمال قضاوت حرفه ای می‌کند. چرا که استفاده گسترده از کمک مستقیم می تواند بر درک استقلال حسابرسان خارجی تأثیر بگذارد. به حسابرس خارجی توصیه می شود در تعیین چنین مواردی فاکتورهای مهم گفته شده را به صورت کاملاً دقیق در نظر بگیرد.

در این میان موارد دیگری هم وجود دارد:

حسابرس خارجی هنگام تعیین اینکه آیا حسابرسان داخلی می‌توانند در مرحله اول مستقیماً کمک کنند یا خیر باید شواهد زیادی بدست آورند. هرچه شواهد در مورد عینیت و صلاحیت حسابرسان داخلی قانع کننده تر نباشد، ماهیت و میزان کار قابل تعیین محدودتر خواهد بود.

مثال:

به عنوان نقطه شروع، حسابرس خارجی باید میزان قضاوت مورد نیاز در برنامه ریزی و انجام رویه‌های حسابرسی مربوطه را معیار اصلی ارزیابی شواهد حسابرسی قرار دهد. هر چه این اطلاعات صحت و کارایی بهتری داشته باشند میزان اعتماد حسابرس خارجی هم افزایش پیدا می‌کند

نکته: ارزیابی کفایت افشاگری در صورتهای مالی و سایر مواردی که گزارش حسابرس را تحت تأثیر قرار می دهد.

حسابرس خارجی برای استفاده از کمک مستقیم حسابرس داخلی خطر ارزیابی اشتباه و تحریف را هم در نظر می گیرد. هرچه ریسک ارزیابی شده بیشتر باشد ، ماهیت و میزان کاری که باید به حسابرسان داخلی اختصاص یابد هم محدودتر در نظر گرفته می‌شود. اگر خطر تحریف بااهمیت چیزی غیر از میزان کم اشتباه در نظر گرفته شود ، قضاوت بیشتری باید در این امر انجام شده و اقناع بیشتر شواهد حسابرسی مورد نیاز است. ارزیابی یکی از مهم ترین بخش‌های  (کمک مستقیم حسابرس داخلی) به شمار می‌رود.

نتیجه گیری این بخش:

بنابراین، در این شرایط ، به منظور کاهش ریسک حسابرسی به سطح قابل قبولی انتظار می‌رود که حسابرس خارجی مجبور باشد مراحل بیشتری را مستقیماً انجام دهد و در موارد محدودی از کمک حسابرس خارجی استفاه کند.

بررسی تقلب:

حسابرسی خارجی باید حسابرسان داخلی را از فیلترهای زیادی برای اطمینان داشتن به آن‌ها عبور دهد. بررسی سوابق کار، بررسی اسناد ارائه شده از آن‌ها در شرکت یا سازمان و در نهایت نکاتی که در بخش‌های بالا گفتیم می‌توانند مانند یک فیلتر برای صلاحیت کاری این افراد در نظر گرفته شوند.

جمع بندی (کمک مستقیم از حسابرس داخلی)

کمک مستقیم حسابرس داخلی از طرف دیگر باید در هنگام کمک گرفتن از یک حسابرس داخلی به موضوعی دیگر هم توجه داشت. باید بررسی شود که آیا حسابرس خارجی به اندازه کافی در اموری که به او واگذار کرده اید اشراف دارد یا خیر؟ بهتر است تقسیم وظایف یا برون سپاری حسابرسی خارجی به شکلی کامل باشد تا حسابرس خارجی بتواند بر تمامی مطالب کلیدی و اصلی اثرگذار بوده و بر کار حسابرس داخلی نظارت کند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.