کلاهبرداری داخلی

با آگاهی و یک استراتژی جامع جلوی تقلب داخلی را بگیرید

سرفصل‌های اصلی مقاله کلاهبرداری داخلی:

  • چگونه جلوی تقلب داخلی را بگیریم؟
  • انواع کلاهبرداری داخلی تجاری
  • جلوگیری از کلاهبرداری داخلی کارمندان

چگونه جلوی تقلب داخلی را بگیریم؟

کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع فعالیت های کلاهبرداری که برخی از شخصیت ها می توانند در یک سازمان انجام دهند، می تواند به شرکت ها و مدیران کمک کند تا نظارت بهتری بر روی تجارت خود داشته و از هر گونه کلاهبرداری داخلی در سازمان جلوگیری نمایند.

هنگامی که به عنوان یک مدیر یا مسئول در یک سازمان مشغول به کار می شوید، بهتر است به نکات زیر که کمک می کند تا کلاهبرداری های داخل سازمانی و شرکتی را جدی بگیرید، توجه نمایید:

فرهنگ سازمانی اخلاقی ایجاد کنید:

با هئیت اجرایی سازمان، مدیران و کارکنان یک رابطه مناسب و اخلاقی ایجاد نمایید. اعتماد به نفس خود و کارمندان را تقویت نمایید و آن ها را درک نموده و به آن ها احترام بگذارید. از استانداردهای اخلاقی شرکت حمایت کرده و قوانین را شفاف با کارمندان در میان بگذارید. تمرکز خود را به جای یافتن کلاهبرداری های داخلی به روی کنترل ها و حفظ فرهنگ اخلاقی شرکت اختصاص دهید. این کار سبب می شود کارمندان به شما اعتماد پیدا کرده و به شرکت وفادار باشند.

تمام زمینه ها را بررسی نمایید:

بررسی کامل پس زمینه را انجام دهید. طبق گزارشات، اگر چه بیشتر کارفرمایان سعی می کنند قبل از استخدام یک کارمند جدید پیشینه آن ها را بررسی کنند اما بسیاری از کارفرمایان نیز بدون توجه به پیشینه استخدامی ها را انجام می دهند. اگر کارمندان شما در زمینه های مالی یا موجودی کالا کار می کنند، به نفع شما می باشد که از یک تیمی استفاده نمایید که پیشینه کامل و معتبری دارند.

سیستم های نظارت را در نقاط مناسب نصب کنید:

استفاده از سیستم های مناسب نظارتی چون دوربین های مدار بسته می تواند بسیار مناسب باشد. مثلا در مناطق خلوت مانند انبار یا اتاق های فروشگاه و هر مکانی در شرکت شما که پول مبادله می شود نیازمند دوربین های نظارتی می باشد. فراموش نکنید که کارکنان و کارمندان را از وجود دوربین های مختلف نظارتی مطلع کنید. این کار می تواند حس اعتماد را در تیم و شرکت شما افزایش دهد و به نفع همه خواهد بود.

کلاهبرداری داخلی

سیستم های نظارت را در نقاط مناسب

محاظفت از شرکت در برابر کارمندان:

محافظت از سازمان برای جلوگیری از کلاهبرداری داخلی باعث می شود محل کار یا شرکت و سازمان شما محلی قابل اعتماد و آرام باشد. کارمندان از کار در کنار یکدیگر لذت برده و به آرامش خاطر می رسند.

کلاهبرداری های داخلی نه تنها می تواند هزینه های هنگفتی برای شرکت یا سازمان به همراه داشته باشد که ممکن است به سود و پاداش کارمندان نیز آسیب وارد کند و روحیه جمعی شرکت را خدشه دار نماید و سو ظن و کینه و ناراحتی ایجاد کند.

وقتی برای جلوگیری از فعالیت های کلاهبرداری از همان ابتدا اقدامات محافظتی در نظر گرفته شود و حسابرسی داخلی نیز به موقع انجام گیرد، می تواند اعتماد بین کارمندان و مدیران و شرکت را به وجود آورد و یک رابطه دو طرفه را ارتقا بخشد.

کلاهبرداری کارمندان مسئله مهمی می باشد که سازمان ها و شرکت ها در هر کجای دنیا و در هر صنایعی با آن درگیر می شوند. در حالی که همه دوست داریم باور کنیم که کارمندان ما وفادار هستند و به نفع شرکت کار می کنند اما هنوز هم دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود کارمندان به دنبال کلاهبرداری باشند.

تحقیقات نشان می دهد که هر ساله پنج درصد کلاهبرداری داخلی توسط کارمندان شرکت ها و سازمان ها اتفاق می افتد. پیشگیری می تواند بهتر از تلاش برای کشف یک اتفاق به این مهمی باشد و خسارات کمتری را نیز به بار آورد.

انواع کلاهبرداری داخلی تجاری

کلاهبرداری اشکال مختلفی دارد اما در کل می تواند به سه دسته تقسیم شود.

  • فساد مالی و کلاهبرداری در صورت حساب های مالی
  • سوء استفاده از دارایی ها
  • سوء استفاده از قراردادها

این سه مورد از اصلی ترین کلاهبرداری هایی می باشد که معمولا توسط کارمندان در شرکت های مختلف اتفاق می افتد. به طور مثال در نوع اول دستکاری صورت حساب‌ها توسط کارمندان می تواند کلاهبرداری های کلانی را به بار آورد و خسارات جبران ناپذیری را به شرکت و کارمندان دیگر وارد نماید. تقلب در صورت های مالی کمتر از پنج درصد موارد را شامل می شود اما بیشترین خسارت را ایجاد می نماید.

نوع سوم نیز می تواند تا حدودی بسته به شرایط خسارات متفاوتی را به بار آورد. فساد مالی که کارمندان از نفوذ خود بر روی معاملات تجاری استفاده نموده و وظیفه خود را در قبال کارفرما نقض می کنند می تواند گاه جبران ناپذیر باشد و گاه با خسارات کوچک به پایان برسد. از نمونه های کوچک این نوع فساد می توان به رشوه خواری اشاره کرد.

 جلوگیری از کلاهبرداری داخلی کارمندان

کلاهبرداری داخلی

جلوگیری از کلاهبرداری داخلی کارمندان

 

  1. کارمندان خود را بشناسید.

مرتکبان کلاهبرداری غالبا صفات رفتاری از خود نشان می دهند که می تواند نشان دهنده قصد ارتکاب جرم آن ها باشد. مشاهده و گوش دادن به حرف سایر کارمندان می تواند در شناسایی خطر احتمالی کلاهبرداری کمک بسزایی نماید. مهم می باشد که با کارمندان مراوده داشته و برای شناختن آن ها وقت بگذارید.

  1. کارمندان را آگاه کنید.

آگاهی همیشه می تواند برای اشخاص نتایج تاثیر گذاری را به همراه داشته باشد. شرایط شرکت و سازمان و همچنین قوانین را به کارمندان توضیح دهید و آن ها را از عواقب ارتکاب جرم آگاه نمایید.

  1. کنترل های حسابرسی داخلی را فراموش نکنید.

حسابرسی داخلی منظم و طبق برنامه یکی از مهم ترین مواردی می باشد که می تواند به جلوگیری از هر گونه کلاهبرداری کمک شایانی نماید. فراموش نکنید که حسابرسی داخلی می تواند بسیاری از موارد کلاهبرداری را در ابتدای راه مشخص نماید. بسیاری از صاحبان مشاغل حسابرسی های داخلی خارج از شرکت را سالانه بر روی تمام موارد مالی شرکت خود اجرا می کنند تا از وضعیت شرکت آگاه شده و همینطور برنامه های مناسب را بر اساس آن اجرا نمایند.

کلاهبرداری های داخلی در بیشتر مواقع از مشکلات موجود در مدیریت سازمان یا شرکت ناشی می شود. به عنوان مدیر و صاحب مشاغل باید به نوع مدیریت و همچنین نظارت بر روی کارمندان توجه بیشتری نمایید تا محیطی سالم و قابل کنترل را در اختیار داشته باشید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.