معرفی کشورهای مناسب برای مشاغل مربوط به حسابرسی و حسابداری

کشورهای مناسب برای مشاغل مربوط به حسابرسی داخلی و حسابداری

مقدمه (بخش دوم مقاله)

معرفی کشورهای مناسب برای مشاغل مربوط به حسابرسی داخلی و حسابداری می‌تواند چشم اندازی بزرگ و طولانی مدت برای این کار ایجاد کند. در شمارۀ قبلی همین مقاله به توضیحی اجمالی از نیاز دیگر کشورها به حسابرسی داخلی و حسابداری پرداختیم و توضیحاتی هم در این باب ارائه شد. این مطلب در حقیقت بخش دوم مقالۀ پیشین است که سعی در معرفی بهترین کشورها برای استخدام حسابدار و حسابرس داخلی دارد.

چین

امروزه کشور چین تبدیل به یکی از بزرگترین بازارهای مالی جهان شده و از اقتصادی بسیار پویا برخوردار است. به شکلی که این کشور به عنوان یکی از غول‌های اقتصادی جهان در ۱۰ سال اخیر شناخته می‌شود. این کشور خود را به یک ابر قدرت جهانی تبدیل کرده و در تمامی بخش‌های عملی و تئوری مهم در جهان حرفی برای گفتن دارد. بر اساس بینش اقتصادی (ICAEW) در سال ۲۰۱۲، چین بزرگترین رشد متوسط سالانه ۱۰٪ را طی سه دهه گذشته به خود اختصاص داده است. این موضوع به معنی آن است که تولید این کشور هر هفت سال تقریباً دو برابر شده است. با این توصیفات می‌توان این کشور را یکی از بهترین گزینه‌ها برای پیدا کردن مشاغل مربوط به حسابرسی داخلی و حسابداری در نظر گرفت.

هنگ کنگ

هنگ کنگ را می‌توان یکی از برترین قدرت‌ها در زمینۀ توسعۀ اقتصادی در زمان کم و جذب منابع مالی خارجی در نظر گرفت. این موضوع در نوع خود بسیار قابل توجه و بررسی است. اما همان طور که جیمز لی ، نماینده (ICAEW) در پکن می‌گوید: هنوز هم کمبود حسابداران واجد شرایط در چین به شکلی گسترده وجود دارد. وزارت دارایی و انستیتوی حسابداران رسمی چین (CICPA) در حال همکاری با ( ICAEW) برای جذب استعدادهای برتر در حرفه حسابداری و حسابرسی داخلی هستند.

لی می گوید: مجمع (ICAEW) فعالانه ارتباط بین شرکت‌های حسابداری چینی و انگلیسی را تشویق می‌کند و باید اعتراف کنیم که ما تخصص اعضای خود را در زمینۀ این مشاغل ارتقا می دهیم و ( ICAEW) با موسسۀ حسابداران رسمی هونگ کونگ (HKICPA) توافق نامه متقابلی برای همکاری دارد.

استرالیا

استرالیا

اقتصاد استرالیا از هشت سال گذشته به مدت شش سال به عنوان مقاوم ترین اقتصاد جهان شناخته شده و در حال حاضر یکی از بهترین اقتصادها در (OECD) به شمار می‌رود. نوع سبک زندگی در این کشور با ریسک مالی بسیار پایین همراه است. استرالیا با هزینه کم زندگی‌، مسکن با کیفیت و مقرون به صرفه، مزایای مراقبت های بهداشتی گسترده و داشتن یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی و اجتماعی در جهان، چیزهای زیادی برای ارائه دارد.

مراکز مهم تجاری در استرالیا شامل شهر‌های سیدنی‌، ملبورن ، بریزبن و پرت است. استرالیا یک مرکز مالی پیشرو در منطقه آسیا و اقیانوس آرام می‌باشد و اتحاد آن با بازارهای سراسر منطقه طیف گسترده ای از خدمات مالی را به تجار ارائه می دهد. همان طور که ریچارد استوکس، عضو موسسه حسابداران خبره در استرالیا می گوید: اعضای ما همچنان به چالش‌ها و فرصت‌های شغلی مناسب در استرالیا و همچنین لذت بردن از سبک زندگی ادامه می دهند. ما در اینجا حدود ۳۵۰۰ عضو داریم و بزرگترین گروه (ICAEW) در انگلیس هستیم.

اقتصاد محلی این بخش‌ها در استرالیا در حالی که بسیاری از اقتصادهای دیگر جهان با مشکل روبرو هستند ، به توسعه خود ادامه داده و روندی صعودی دارد. شاید بتوان گفت در کشور استرالیا برای مشاغل حسابرسی داخلی و حسابداری تقاضاهای زیادی وجود دارد.

موریس

ژاک پوگن ، شریک رابط بین المللی در (BDO) در پورت لوئیس، می‌گوید: “موریس با داشتن آب و هوای گرم و آفتابی، سواحل زیبا و زمین‌های عالی گلف ، مکان خوبی برای زندگی است. در این کشور کار به عنوان یک حسابدار رسمی می‌تواند بسیار مفید و کارآمد باشد. چرا که در این کشور شغل‌های حسابرسی و حسابداری یک سنت دموکراتیک دیرینه است ، مردم این کشور به دو زبان (انگلیسی و فرانسوی) صحبت می‌کنند. پوگنت درباره این کشور اضافه می‌کند: اقتصاد این کشور بیشتر بر پایۀ (خدمات مالی، گردشگری ، ICT ، شکر و منسوجات) می چرخد. این کشور تاکنون توانسته در برابر بحران‌های مالی زیادی مقاومت کند.

رشد مالی و کاری این کشور اندکی کمتر از ۴٪ تخمین زده شده اما باز هم با سرعتی کم در حال پیشرفت است. استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) از سال ۲۰۰۱ در این کشور به تصویب رسیده و به استانداری اصلی تبدیل شده است.

پوگنت می گوید: صلاحیت (ACA) بسیار معتبر است و همیشه مورد تقاضا قرار می‌گیرد. بیش از ۱۰ سازمان کارفرمای آموزش مجاز (ICAEW) در حال حاضر فعالیتی قوی در زمینۀ حسابرسی و حسابداری دارند. موریس یکی از کشورهایی است که بیشترین تعداد اعضای (ICAEW) را به خود اختصاص داده و از این رو بستری مناسب برای مشاغلی چون حسابرسی داخلی و حسابداری است.

نکتۀ بسیار مهم در مورد کار در این کشور دریافت اجازۀ کار است. حسابداران حرفه ای باید در (MIPA ) ثبت نام کرده و عضو شوند و افراد غیر شهروند مقیم یا توریست باید اجازه کار بگیرند.

ویتنام

ویتنام

سازمان (PwC) اخیراً ویتنام را به عنوان سریعترین رشد اقتصادی در بین بازارهای در حال ظهور ذکر کرده است. در سال ۲۰۱۱ اقتصاد ویتنام نرخ رشد سالانه ۵٫۸۹٪ را ثبت کرد. با افزایش تعداد شرکت‌های ویتنامی که به دنبال تجارت بین المللی هستند و شرکت‌های چند ملیتی آن می‌توان رشد اقتصادی این کشور را بسیار مطلوب دانست. در سال‌های اخیر رونقی مهم در بخش خصوصی این کشور بوجود آمده است. تغییرات در قانون‌های سرمایه گذاری در سال ۲۰۰۵ و همچنین ایجاد مشارکت با شرکت های خصوصی محلی فرصت‌های جدیدی را برای سرمایه گذاران خارجی در ویتنام ایجاد کرده است.

هدف اصلی سیاست‌های سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ویتنام (FDI) به طور کامل جذب سرمایه نیست بلکه این کشور درحال یادگیری مهارت‌های مدیریتی به منظور بهره برداری از پتانسیل کشور و بهبود سطح زندگی افراد جامعه می‌باشد.

پایتخت ویتنام هانوی است که در شمال کشور واقع شده اما از دیگر شهرهای مهم می توان به شهر هوشی مین (قطب اولیه اقتصادی) کان توو، های فونگ، هوو، دا نانگ، نها ترانگ و دا لات اشاره کرد. بیش از نیمی از شرکت‌های (Fortune 100) وابسته به ایالات متحده در ویتنام فعالیت دارند و تنها با انگیزه‌های مالیاتی مداوم، طولانی بودن ساحل ، هزینه کم زندگی ، زیرساخت های بندری مدرن و پیشرفته توانسته اند در این مناطق به خوبی کار کرده و بازدهی مناسبی داشته باشند.

استانداردهای حسابداری و حسابرسی در کشور ویتنام به درستی رعایت می شوند و( ICAEW) برای پیشبرد حرفه حسابداری حسابرسی در این کشور و جنوب شرق آسیا با انجمن حسابداران رسمی (VACPA) از نزدیک همکاری می کند.

سوئیس

سوئیس

این کشور حدود یک سوم کل بودجه های خصوصی و موسسات دریایی را مدیریت می کند ، اما سوئیس همچنین به دلیل صنعت مهندسی دقیق و با کیفیت بالای خود بسیار مشهور است. سایر بخش‌های اصلی شامل داروسازی، ساخت مواد شیمیایی ، مخابرات ، پردازش و بسته بندی مواد غذایی، گرافیک و مهندسی برق و مکانیک از جمله دیگر مشاغل پر کاربرد بعد از حسابرسی و حسابداری در این کشور محسوب می‌شوند. مشاغل مربوط به حسابرسی داخلی در این کشور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

اقتصاد سوئیس در طی بروز آشفتگی‌های مالی جهانی عملکردی نسبتاً خوب داشته اما اکنون با تأثیرات ناگوار بحران بدهی حاکمیت در منطقه یورو با همسایه‌های خود دست و پنجه نرم می کند. بزرگترین بانک‌های آن ( UBS) و (Credit Suisse) است که در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ متحمل خسارات زیادی شدند و اتحادیه اروپا، ایالات متحده و نهادهای بین المللی به طور فزاینده ای سوئیس را برای اصلاح ساختارهای بانکی خود تحت فشار قرار داده اند

بخش پایانی (معرفی کشورهای مناسب برای مشاغل مربوط به حسابرسی و حسابداری )

دانستن نیاز به مشاغل مختلف در کشورهای دیگر می‌تواند وسعتی زیاد به دید کاری افراد و آینده نگری آن‌ها بدهد. نه تنها افرادی در رشته‌های حسابرسی و حسابداری در کشورهای دیگر می‌توانند استخدام شوند بلکه شغل‌های زیادی وجود دارند که می‌توان به واسطۀ آن‌ها در کشورهای دیگر مشغول به کار شد. از این رو دانست نیاز هر کشور از نظر کمبود نیروهای متخصص می‌تواند بسیار راهگشا باشد. پیدا کردن مشاغل مربوط به حسابرسی داخلی در کشور مقصد یکی از مهمترین استراتژی‌های مهاجرت برای حسابرسان و حسابداران محسوب می‌شود.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.