بررسی تحول حسابرسی بعد از انقلاب

ویژگی های حرفه ای یک حسابرس داخلی و ملاحظات آن: ( بخش دوم)

ویژگی های حرفه ای یک حسابرس داخلی و ملاحظات آن: ( بخش دوم) موضوع این مقاله بوده و شما می‌توانید با خواندن این مطلب به درک درستی از شرایط شخص این کار برسید. دانستن در مورد صفات و ویژگی‌ های یک حسابرسی خبره به شما کمک می‌کند تا بتوانید با ارتقا سطح کاری خود به صفات گفته شده روند کاری خود را بهبود بخشیده و در نهایت به عنوان یک حسابرسی حرفه ای شناخته شوید.

مدت زمان مطالعه این مقاله : ۶ دقیقه

همچنین شما می توانید تمامی پرسش های اصلی خود را در مورد فعالیت های شرکت مفید در لینک های ذیل جستجو کنید.

خدمات حسابرسی

 خدمات حسابداری

خدمات مدیریتی

 خدمات مالیاتی و مشاوره قانونی

خدمات حقوقی

خدمات آموزشی

  حسابرس داخلی در ایجاد روابط مشارکتی خوب هستند

بهترین حسابرسان داخلی می توانند با ذینفعان در سراسر سازمان ارتباط  و چالش های بسیاری داشته باشند و در عین حال از اعتماد و احترام بالایی هم برخودار بوده و روند کاری افراد را (در حوزۀ وظیفه ای که دارند ) تحت نظر داشته باشند.

 

اگرچه توسعه این روابط می تواند کمی کند باشد، اما با ایجاد این زمینه، حسابرسان می توانند در فرآیند حسابرسی، عقب نشینی (ملاحظه کاری های عمومی) را کاهش داده و به شکلی راحت تر به بررسی موارد محول شده بپردازند. در این میان می‌توان گفت که حسابرسانی که از روند ارتباطی خوبی برخوردار هستند به طور کلی بهتر از دیگر افراد این حوزه می‌توانند از شفافیت اسناد و مدارک ارائه شده در سازمان با خبر شوند.

حسابرس داخلی باید فردی پویا و فعال باشد.

در محیط های کاری که می توانند به صورت هفتگی یا حتی روزانه تغییر کنند، حسابرس داخلی باید برای به دست آوردن بینش های جدید کنجکاو باشد. از یک سو  این امر متکی بر این است که متخصصان حسابرسی دائماً فعال باشند و به بررسی روش‌های نوین این حوزه بپردازند و از طرف دیگر این امر به وسیلۀ آشنایی با امکانات مدرن و استفاده از آن‌ها میسر می‌شود.

به طور کلی از برنامه های آموزشی و توسعه رسمی گرفته تا گواهینامه ها و یادگیری های هدف دار، می‌توانند از یک حسابرس معمولی، فردی خبره و کاردان بسازند. باید در نظر داشته باشید که هر چه حسابرس داخلی فردی جستجوگر تر باشد به همان میزان هم در این حوزه پیشرفت کرده و در نهایت کاری شاخص تر و استاندارد تر را ارائه می‌دهد.

حسابرس داخلی از تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می کند.

اگر فردی به استخدام شرکت یا سازمانی درآید در بدو ورود ممکن است با آشفتگی های زیادی در حساب های مالی مواجه شود. اما جای هیچ نگرانی نیست. چرا که در اصل حسابرسی داخلی برای نظم بخشیدن به همین شرایط است که استخدام می‌شود.

در شروع کار اغلب، موارد بسیار زیادی وجود دارند که نیاز به بهبود دارد، به طوری که ممکن است بسیار غم انگیز و البته نا منظم به نظر برسد.

در چنین شرایطی به این نکته توجه کنید: (حسابرسان داخلی ماهر از رویکرد مبتنی بر ریسک برای اولویت بندی حجم کار خود استفاده می کنند و از تجزیه و تحلیل داده ها بیشترین بهره را برای نتیجه گیری می‌برند. این کار به آن‌ها این امکان را می‌دهد که بدانند در کجا باید تمرکز کنند و همچنین آن‌ها را از این فعالیت های طاقت فرسای طولانی مدت در حین کار مبرا می‌کند.

 

حسابرسان داخلی برتر می دانند که با استفاده از قدرت تجزیه و تحلیل داده ها می‌توانند به دقیق ترین استراتژی ها و ایده ها رسیده و نظری کاملاً درست یا حداقل کم ریسک بگیرند. تمرکز بر روی داده های ارائه شده از سمت سازمان در حقیقت به عنوان یک رزومۀ فکری از روند جاری شرکت در نظر گرفته می‌شود.

با این تفاسیر باید گفت: اگر یک حسابرس داخلی بدرستی بتواند بر روند جاری و فکری شرکت آگاهی داشته باشدف بهتر می‌تواند سمت و سوی پیشرفت را در نظر گرفته و هدف گذاری های بهتری برای کار خود انجام دهد. همچنین با درک درست از شرایط کاری و خط فکری مدیران ارشد حسابرس داخی می‌تواند نقاط ضعف مالی یا استراتژیک سازمان را بهتر پیدا کرده و سعی در برطرف کردن آن‌ها کند.

ابتکار عمل یک فاکتور مهم برای یک حسابرس داخلی:

در قلب مشکلات ایجاد شده در ممیزی داخلی، جوابی برای حل مسئله هم وجود دارد. به یاد داشته باشید که بهترین حسابرسان داخلی از خلاقیت و نوآوری برای حل مسائلی که چندان سیاه و سفید نیستند استفاده می کنند. با نوسانات تقاضاهای نظارتی ، تکامل فرآیندها و استفاده از فناوری های جدید در حال حاضر ، از کارشناسان حسابرسی انتظار می رود که رویکرد مناسب و آینده نگری را برای ارائه خدمات اطمینان ، مشاوره و پیش بینی خطر در سازمان اتخاذ کنند.

 

نوآوری فقط در مورد فرایندها نیست بلکه یک رفتار است. به این ترتیب ، حسابرسان داخلی که دارای ذهنی باز هستند ، به فکر جنبه های مختلفی بوده چالش های پیش رو را از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار می‌دهند. این کار می‌جب می‌شود آن‌ها بهترین را و البته کم ریسک ترین آن‌ها را انتخاب کنند.  به یاد داشته باشید ابتکار عمل تنها زمانی می‌تواند به وجود بیاید که فرد از تمامی زوایا با چالش پیش رو آشنا باشد و بتواند راه های مختلفی را برای حل بحران در نظر بگیرد.

 

تیم محوری یک از مهم ترین ویژگی‌ها:

توانایی برقراری روابط مثبت با همکاران حسابرسی داخلی نه تنها نمادی از درجه بالای هوش هیجانی حسابرس داخلی جدید به شمار می‌رود. بلکه باعث می شود خدمات حسابرسی داخلی یکپارچه تر شده و شکلی منسجم تر هم پیدا کند.

 

حسابرسان سطوح متفاوتی از تخصص را برای ارائه به میز مذاکره در محل کار دارند و ماهیت بسیار یکپارچه این عملکرد مستلزم همکاری فشرده بین همسالان در محل کار است. توانایی تحت تأثیر قرار دادن ، رهبری و همدلی با سایر همکاران ، همه قابلیت های امیدوار کننده ای برای رهبران حسابرسی آینده هستند اما قبل از رسیدن به این مرحله به طور حتم نیاز به همکاری و یادگیری موضوعات جدید، موضوعی بسیار مهم و حیاتی است. در حقیقت تیم محور بودن یکی از مهم ترین ویژگی‌های حسابرسی داخلی به شمار می‌رود.

اگر یک حسابرس داخلی نتواند به شکلی مناسب با تیم سازمان مورد نظر همکاری داشته باشد هیچ گاه نمی‌تواند در آینده یک رهبر تیم حسابرسی استاندارد شود. چراکه دانش ارتباطات جمعی با مدیر قابلی شدن رایطه ای مستقیم دارد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.