وظایف حسابرسان داخلی چیست؟

وظایف حسابرسان داخلی چیست؟ این سوال و پاسخ به آن مطلوب بسیاری از مدیران است تا به خوبی متقاعد شوند که چرا از چنین آپشنی استفاده کنند؟

حسابرسان داخلی می توانند نقش موثری در افزایش کیفیت، بازدهی و مدیریت پروژه های شما ایفا کنند. حتما می پرسید چگونه؟! یکی از موارد مهم برای مدیران شرکت های بزرگ و کوچک، این است که عملیاتی را تعریف کنند که طی آن با حداقل هزینه کردن، بهترین بازدهی را دریافت کنند.

برای این موضوع راه حل های بسیاری وجود دارد که یکی از آن ها حسابرسی داخلی است. حسابرسی داخلی علاوه بر اینکه می تواند بهره وری را افزایش دهد، به میزان زیادی کاهش هزینه ها و افزایش انضباط مالی را نیز در نتیجه خود دارد. اما اینکه در وظایف حسابرسان داخلی چه واحدهایی درگیر هستند و چه فرآیندهایی انجام می شود، موضوع مقاله ما شده است.

یک حسابرس گرچه ظاهرا به نظر بیاید صرفا یک فرد حسابگر است که با فاکتورها، ماشین حساب و نهایتا نرم افزار حسابداری کار می کند، اما در واقع تحلیل حرفه ای حسابرس داخلی می تواند مانند دست راست یک مدیر رده بالای سازمان به حساب بیاید.

نتیجه فعالیت حسابرس

نتیجه فعالیت حسابرس مستقیما بر پروژه ها و فرآیندهای سازمانی تاثیر می گذارد و می توان نقاط منفی و مثبت عملکردها و مسائل مالی را کاملا پیدا کرد. اینکه روند فعالیت واحدهای اقتصادی چگونه پیش می رود و چه ضعف هایی در این مسیر وجود دارد، با انجام فرآیند حسابرسی داخلی می توان پیدا کرد.

تمامی واحدهای سازمان از جمله فروش، انبارداری، نگهبانی، خرید، منابع انسانی و… مستقیما درگیر فعالیت و نتیجه کار حسابرس داخلی هستند. همچنین کنترل بودجه، بانک، هزینه ها، حقوق و دستمزد و کنترل داخلی انبارداری بر اثر یک حسابرسی داخلی موفق می تواند انجام شود. در این مقاله می خواهیم به خوبی این موضوع را برای شما باز کنیم تا با دانستن مزیت های حسابرسی داخلی بتوانید از آن استفاده کنید.

وظایف حسابرسان داخلی ؛ درخواست مستندات از واحدهای سازمانی

وظایف حسابرسان داخلی ؛ شناسایی فرآیندها در واحدهای درگیر

وظایف حسابرسان داخلی ؛ تکمیل چک لیست

 

وظایف حسابرسان داخلی ؛ درخواست مستندات از واحدهای سازمانی

وقتی حسابرس داخلی در مکان خود مستقر می شود، و البته این شخص می تواند هم فردی از درون سازمان بوده ویا از طریق برون سپاری و شرکت های حسابرسی به داخل مجموعه آمده باشد، این شخص مستندات را سریعا از تمامی واحدهای سازمانی دریافت می کند.

حسابرس داخلی مستقیما با مدیران رده بالا در ارتباط است تا با تعاملی سازنده بتواند از بین مستندات، تحلیل درست به دست آورد. بررسی و طبقه بندی مستندات و تشکیل پرونده دائم براساس کاربرگ سازمان بورس اوراق بهادار، از دیگر فعالیت های حسابرس در مرحله اول می باشد.

سپس حسابرس خلاصه مستندات را آماده می کند و تاییدیه های لازم را از مقامات رده بالای سازمان دریافت می کند. حالا وقت آن رسیده که حسابرس فرآیندهای لازم برای ادامه فعالیت خود را بشناسد. اگر سازمان دارای شعبه ها و شرکت های وابسته باشد، لازم است تمامی مستندات از این واحدها در اختیار حسابرس داخلی قرار گیرد.

 

وظایف حسابرسان داخلی ؛ شناسایی فرآیندها در واحدهای درگیر

در ادامه کار لازم است حسابرس با مسئولین مربوطه هر فرآیند ارتباط گرفته و مصاحبه کند و ریزه فعالیت های آن واحد را پیدا کند. واحدها و فرآیندهایی که درگیر فعالیت حسابرسی هستند به شرح زیر است:

۱- واحد فروش و حسابداری فروش:

یکی از مهم ترین واحدهای سازمان که فعالیت هایش اثر مستقیم بر باقی ماندن سازمان دارد، واحد فروش است. ممکن است یک سازمان فعالیت های مختلفی در واحد فروش خود انجام دهد اما نداند به چه میزان مثمر ثمر بوده است. همچنین برای یک مدیر باید معلوم گردد چه فعالیت هایی را ادامه دهد و کدامیک زیان بار و هزینه بردار است.

در ضمن فعالیت حسابرسی داخلی همچین معلوم می گردد اشتباهات واردشده در فاکتورها، مستندات و دیگر موارد قراردادها چه بوده است. با فعالیت حسابرسی به موقع می توان از بروز بسیاری از خطاها جلوگیری کرد و رفتار پیش گیرانه معقول داشت.

۲- واحد انبار محصول، حراست و نگهبانی و حسابداری خزانه ها:

در بخش انبارداری، ورود و خروج محصول و میزان آن ها می تواند اطلاعات مهمی به حسابدار داخلی بدهد. اگر چنانچه محصولی بیش از اندازه ویا کمتر از میزان معین وارد انبار شود و حسابداری خزانه دلیل آن را نداند و نتواند به خوبی تحلیل کند، یک حسابرس داخلی حرفه ای می تواند جواب خوبی برای آن پیدا کند.

در نتیجه این فرآیند شاید مدیر سازمان بخواهد در ورود و خروج کالاها تجدید نظر کند. همچنین اگر در مستندات، فاکتورهای بی جهت ساخته شده باشد ویا موجودی انبار اشتباه اعلام شده باشد و این موضوع به خودی خود می تواند نوعی اختلال در سیستم محاسباتی به حساب بیاید، در این صورت یک حسابرس داخلی می تواند از آن جلوگیری نماید، تشخیص دهد و یک مدیر راه حل کارا را اعمال کند.

۳- خرید داخلی، صادرات و پیمانکاران:

مخصوصا در شرکت های بزرگ یک تغییر محاسباتی می تواند نتایج فرآیندها را تغییر دهد. خریدهای داخلی شرکت گاهی اوقات بسیار هزینه بر و با بازدهی کم است. با یک حسابرسی داخلی می توان از مسائل ضررآفرین دوری کرد. همچنین در امور صادراتی با توجه به میزان اهمیت آن اصلا نمی توان هیچ خطای محاسباتی را قبول کرد و این مورد نیز نیاز به حسابرسی داخلی دارد.

یک حسابرس باید فعالیت پیمانکاران و شرکت های وابسته را نیز مورد بررسی قرار دهد تا نتیجه فعالیت آن ها و تاثیرش در شرکت را معین کند.

۴- منابع انسانی، حسابداری حقوق و دستمزد :

اینکه میزان پرداختی به کارمندان درست بوده یا خیر، و اینکه لازم است آیا افزوده شود یا نه، همگی طی یک محاسبات دقیق می تواند به دست بیاید. همچنین میزان افزایش دستمزدها نیز با پیگیری مستندات و فیش های پرداختی می تواند به خوبی تعیین شود.

 

وظایف حسابرسان داخلی ؛ تکمیل چک لیست

در مرحله آخر لازم است یک چک لیست از کنترل های داخلی تهیه شود و خطاها و درصد انحرافات معلوم گردد. همچنین براساس قضاوت حرفه ای حسابرس، می توان میزان ریسک ناشی از هر فرآیند را تخمین زد. سپس لیست های ارزیابی، رتبه دهی می شوند و اولویت آن ها مشخص می گردد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.