هوش مصنوعی و تأثیر آن بر روی حسابرسی داخلی

هوش مصنوعی و تأثیر آن بر روی حسابرسی داخلی

هوش مصنوعی و تأثیر آن بر روی حسابرسی داخلی در سال‌های اخیر به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده و به نوعی با حسابرسی داخلی و حسابداری گره خورده است.

شاید برای شما هم جالب توجه باشد که امروزه تمامی فعالیت‌های پیچیدۀ انسانی را به وسیلۀ هوش‌های مصنوعی انجام می‌دهند. در این میان تمامی صنایع مختلف نیاز مبرمی به این سیستم هوشمند دارند چرا که این سیستم هوشمند هم از نظر هزینه و هم از نظر دقت بر نیروی انسانی برتر بوده دردسر کمتری را ایجاد می‌کند.

از تلفن‌های گویا تا تمامی سیستم‌های حسابداری و حسابرسی داخلی پیشرفته همگی رگه‌هایی از این جریان هوش مصنوعی را با خود به همراه دارند. ما در این مقاله سعی داریم به بررسی هوش مصنوعی و تأثیر آن بر روی حسابرسی داخلی بپردازیم و آن را به صورت کامل تشریح کنیم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید. (بخش اول)

حسابرسی داخلی مدرن
مهم ترین امتیازات هوش مصنوعی:

اگر شما هم نیاز به یک سیستم بدون نقص و دقیق دارید باید به دنبال هوش‌های مصنوعی باشید. این تکنولوژی مدرن توانسته بدون مشکلاتی که یک انسان ممکن است با آن رو به رو شود مانند: خستگی، پیگیری نا منظم و دیگر چیزها به تمامی نیاز‌های شما و سازمان کاری شما پاسخی مناسب دهد.

امروزه در اکثر بخش‌های مدیریت ریسک، کنترل فناوری اطلاعات و تکنیک‌های نوین حسابرسی داخلی از هوش‌ مصنوعی استفاده می‌شود به طوری که نمی‌توان هوش مصنوعی و تأثیر آن بر روی حسابرسی داخلی را در نظر نگرفت. اگر بخواهیم به یکی از مهم ترین امتیازات این سیستم‌های هوشمند اشاره کنیم می‌توان به فرمان پذیری آن‌ها و تغییر داده‌ها بعد از دستورات جدید اشاره کرد.

شما می‌توانید به راحتی دستورهای جدیدی برای سیستم هوش مصنوعی خود ایجاد کنید و تمامی نتایج را به دلخواه تحویل بگیرید. این انعطاف پذیری یکی از مهم ترین بخش‌های یک هوش مصنوعی به شمار می‌رود.

 

هوش مصنوعی یک همکار مناسب برای یک حسابرس

 

شاید برای یک حسابرس داخلی رسیدگی به بخش عظیمی از حسابداری‌ها و بررسی صحت آن‌ها کاری بسیار زمان بر و طاقت فرسا باشد.

در این میان می‌توان برای بسیاری از کارهای روتین در یک سازمان از این روند هوشمند استفاده کرد. این کار دو ویِژگی‌ بسیار مهم و حیاتی دارد.
• اول: در زمان حل مسئله و رسیدگی به موارد گوناگون وقت زیادی هدر نمی‌شود.
• دوم: این سیستم عاری از هر گونه خطا بوده و کاملاً نسبت به دستورات شما نتایج را پیگیری می‌کند.

دو مورد گفته شده شاید به ظاهر کار خاصی نباشند اما در حقیقت بنیان کاری یک حسابرس داخلی موفق را می‌توانند تشکیل دهند. یک هوش مصنوعی و تآثیر آن بر روی حسابرسی داخلی می‌تواند در روند بهبود کارها بسیار حائز اهمیت باشد  چرا که این سیستم به طور خودکار فرمان پذیر بوده و از کمترین خطای ممکن هم به دور است.

کمپانی‌های مختلف و تولید هوش‌های مصنوعی:

امروزه کمپانی‌های مختلفی در تلاش هستند تا از هوش‌ مصنوعی در زمینۀ حسابرسی داخلی و بهبود آن استفاده کنند. از این رو در سال‌های اخیر استفاده از نرم افزارهای حسابرسی داخلی بسیار افزایش پیدا کرده است. دلیل این افزایش درخواست برای سیستم‌های هوش مصنوعی رابطۀ کاربری آسان و بهبود شرایط کاری است.

یک حسابرس داخلی می‌تواند به راحتی بخشی از مسئولیت‌های مهم خود را از جمله محاسبات ریسک و دیگر موارد این چنینی را به این سیستم هوش مصنوعی سپرده و از این بابت شریطی مناسب تر داشته باشد. از طرف دیگر این سیستم هوشمند می‌تواند باعث هدر نرفتن زمان برای یک حسابرس داخلی شود چراکه دیگر نیازی نیست یک شخص حسابرس داخلی به بررسی تک تک آمار و ارقام بپردازد و این کار را می‌تواند بر عهدۀ این سیستم هوشمند قرار دهد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.