حسابرسی داخلی

معرفی حسابرسی داخلی

مقدمه

توسعه اقتصادی و گسترش فعالیت شرکت‌ها، باعث شد تا نیاز به ارائه گزارش‌های دقیق مالی بیش از هر چیز در کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ احساس شود. گزارش‌هایی که یک دید کلی از اتفاقات مالی، معاملات و دخل‌وخرج در هر بخش را به‌دقت نشان دهد. این گزارش‌ها قبل از آنکه به توسعه هر  بخش کمک کند، توانست نقص‌ها و عملکرد افراد را به‌درستی به مدیران ارشد نشان دهد. به همین دلیل این روزها حسابرسی به یک بخش مهم در هر کسب‌وکاری تبدیل‌شده است. گسترش مفاهیم مالی در شرکت‌ها باعث شد، تا حسابرسی نیز به انواع مختلفی تقسیم شود تا دقت بالاتری داشته باشد. حسابرسی داخلی یکی از مهم‌ترین انواع حسابرسی است.

تعریف حسابرسی داخلی درواقع هدف اساسی، ماهیت و دامنه حسابرسی داخلی را بیان می‌کند. حسابرسی داخلی یک فعالیت مستقل، اطمینان‌بخش واقع بینانه و مشاوره‌ای است که برای ارزش افزایی و بهبود عملیات سازمان طراحی‌شده است. حسابرسی داخلی با فراهم ساختن رویکردی سیستماتیک و روشمند برای ارزیابی و بهبود اثربخشی فرآیندهای راهبری، مدیریت ریسک و کنترل، سازمان را در دستیابی به هدف‌هایش یاری می‌کند

حسابرسی داخلی چیست؟

حسابرسی داخلی درواقع به‌نوعی سیستم کنترلی گفته می‌شود که مدیران سازمان و شرکت‌ها را برای آگاهی از کیفیت هزینه‌ها، عملیات مالی و همچنین وضعیت مالی شرکت و دارایی‌های آن یاری می‌دهد.

حسابرسی داخلی بیشتر از آنکه یک وظیفه عملیاتی باشد، جایگاهی مشاوره‌ای و همراهی در سازمان دارد. در حقیقت این شاخه از حسابرسی، بخش نظارت مالی در شرکت است که فرایندهای مالی را در همه بخش‌ها به‌طور ریزبینانه بررسی می‌کند.

حسابرسی داخلی را یک بخش بی‌طرف در شرکت می‌تواند با کمک اطلاعات به‌دست‌آمده از فرم‌ها و گزارشات مالی، راهکارهایی برای حل مشکلات یا بهبود وضعیت کلی سازمان ارائه دهد.

هدف حسابرسی داخلی چیست؟

internal-audit

اهداف حسابرسی داخلی

حسابرسی داخلی به دلیل کنترل منابع مالی و انحراف‌های مالی سازمان صورت می‌گیرد تا بدین‌وسیله از بروز اشتباهات و تقلب و همچنین زیان‌های ناشی از آن‌ها جلوگیری به عمل آید.

درواقع حسابرسی داخلی وظیفه رعایت الزامات قانونی را در سازمان بر عهده دارد و درصورتی‌که این الزامات ناقص باشند، آن‌ها را شناسایی نموده و سعی در رفع نواقص می‌نماید. همچنین حسابرس با تجزیه‌وتحلیل صورت‌های مالی و … سو استفاده‌های مالی را شناسایی نموده و از ضررهای احتمالی پیشگیری می‌نماید.

حسابرسی داخلی می‌تواند منابع مالی را که در حال هدر رفتن هستند، شناسایی نموده و آن‌ها را کنترل یا توقف نماید. همچنین می‌تواند سایر انحرافات سازمان را نیز بررسی نموده و جلوی زیان‌های مالی شرکت و سازمان را بگیرد.

درباره انواع حسابرسی چه می دانید؟

حسابرسی شامل حسابرسی داخلی و حسابرسی خارج سازمانی بوده که هر دو با اهداف خاصی انجام می‌شوند . حسابرسی داخلی توسط یکی از کارشناسان مالی همان شرکت به‌منظور تشخیص انحرافات مالی و غیرمالی ، جلوگیری از هدر رفت منابع ، پیگیری استقرار اهداف مالی تعیین‌شده و بسیاری اهداف دیگر انجام می‌شود اما حسابرسی خارجی توسط کارشناسی خارج از شرکت که از مؤسسات خدمات مالی و حسابرسی و حسابداری معتمد معرفی می‌شوند انجام‌شده و هدف کلی­ان بررسی صورت‌های مالی شرکت و تشخیص و بررسی تخلفات احتمالی مدیران ، گزارش دهی در خصوص  عملکرد مالی مدیران ، حفظ منابع مالی شرکت می‌باشد.

حسابرسی داخلی با حسابرسی خارجی چه تفاوتی دارد؟

internal-audit

حسابرسی داخلی و حسابرسی خارجی

حسابرس داخلی یک شخص از پرسنل داخل سازمان و شرکت می‌باشد اما حسابرس خارجی از یک موسسه خدمات مالی و حسابرسی دعوت و یا اعزام می‌گردد.

حسابرس خارجی توسط قانون الزام به حسابرسی می‌گردد و عدم انجام کار، تخلف محسوب می‌شود اما حسابرس داخلی الزامی نمی‌باشد و با دستور مدیریت سازمان به‌منظور بررسی انحرافات و تخلفات و …، انجام می‌گیرد.

همچنین حسابرس خارجی بایستی به مراجع قانونی و اعضای هیئت‌مدیره پاسخگو باشد درصورتی‌که حسابرس داخلی تنها به مدیران شرکت یا سازمان پاسخگو می‌باشد. علاوه بر این، حسابرس خارجی انحرافات مالی را در اسناد حسابداری و مالی موردبررسی قرار می‌دهد و با سایر مسائل سازمان کاری ندارد اما حسابرس داخلی، علاوه بر این اقدامات، سایر مسائل شرکت را نیز موردبررسی قرار می‌دهد.

حسابرسی داخلی چه ویژگی هایی دارد؟

۱- دارای یک مقام مستقل باشد و هیچ کدام از افراد سازمان بر آن نفوذ نداشته باشد،

۲-  مهارت فن گزارش دهی را داشته باشد،

۳-  اختیار مهر و امضا داشته باشد و گزارش های خود را با مهر و امضا ارائه نماید،

۴-  امکان دسترسی به تمامی اسناد مالی و غیر مالی سازمان را داشته باشد،

۵- می تواند به تمامی بخش های مالی، مدیریتی، استراتژیک، سرمایه گذاری، حقوق و دستمزد و … دسترسی داشته و به بررسی آن‌ها بپردازد.

حسابرسی داخلی چه وظایفی دارد؟

internal-audit

وظایف حسابرسی داخلی

۱- بررسی گردش مالی و حساب های بانکی شرکت

۲- شناسایی عملیات مالی و اطلاع از بودجه و کنترل آن‌ها

۳- شناسایی و تجزیه و تحلیل لیست حقوق و دستمزد و جزئیات پرداخت آن‌ها

۴-  اطلاع از تنخواه و نظارت بر خریدهای داخلی، فاکتورها، هزینه ها و اسناد مربوط به خرید

۵- اطلاع از فرآیند انبارگردانی و ورود و خروج تمام کالاها و مواد

۶-  ایجاد یک برنامه برای تمامی اقسام مختلف شرکت و ارزیابی آن‌ها بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته

 

 

 

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.