معرفی بهترین نرم افزارهای حسابداری و حسابرسی داخلی

 مقدمه‌ای بر معرفی بهترین نرم افزارهای حسابداری و حسابرسی داخلی

ما در مقالۀ قبلی به صورت مفصل به دلیل استفاده از نرم افزارهای حسابداری و حسابرسی داخلی پرداختیم. تمامی نکاتی که باید در خرید یک نرم افزار جامع و کامل در نظر گرفت را برشمرده و هر کدام را به تشریح توضیح دادیم. حالا نوبت به آن رسیده که به معرفی این نرم افزارها بپردازیم تا بتوانیم شما حسابداران و علاقه‌مندان به این صنعت را بیشتر با این گونه نرم افزارها آشنا کنیم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

 

 

 

نرم افزار هلو :

این نرم افزار در سال ۱۳۷۷ به وسیلۀ شرکت طرفه نگار وارد بازار شده است. این نرم افزار سال‌های زیادی است که در بسیاری از فروشگاه‌های کشور ما مورد استفاده قرار می‌گیرد. نرم افزار حسابداری هلو دیگر به یک برند کاملاً شناخته شده در صنعت حسابداری و حسابرسی تبدیل شده است. این شرکت با داشتن انواع نرم افزار‌های گوناگون برای مشاغل متفاوت به یکی از محبوب ترین برندهای نرم افزار حسابداری و حسابرسی تبدیل شده است. از جمله نرم افزار‌هایی که این شرکت برای مشاغل گوناگون در نظر گرفته است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

حسابداری فروشگاهی، حسابداری تولیدی، حسابداری شرکتی، حسابداری صنعتی و تولید، حسابداری تخصصی اصناف و بیش از ۲۰۰ عنوان دیگر نرم افزار حسابداری وحسابرسی که به وسیلۀ این شرکت به بازار عرضه شده است.

 

۱۰ ویژگی و امتیاز این نرم افزار:

 • خروجی گرفتن با پسوندهای مختلف
 • امکان استفاده از بارکد خوان
 • نمایش اطلاعات به صورت نموداری برای بررسی هر چه بهتر روند کاری
 • داشتن تیپ قیمت
 • امکان انجام عملیات مالی به صورت اتوماتیک یا غیر اتوماتیک
 • اعلام اتوماتیک سر رسید چک‌ها
 • گزارش صورت سود و زیان
 • امکان انجام و صدور فاکتورهای فروش و خرید و مرجوعی
 • تعریف چک های دریافتی و پرداختی
 • تعریف انواع کالا در دو سطح

 

امتیازات مثبت و منفی نرم افزار حسابداری و حسابرسی هلو :

این نرم افزار بیشترین کارایی را برای افرادی دارد که هیچ سر رشته‌ای از کار حسابداری ندارند. از این رو این نرم افزار بهترین انتخاب برای فروشگاه‌های کوچک و کمی بزرگ به حساب می‌آید. این نرم افزار به شکلی کاربردی می‌تواند تمامی نیازهای این گونه از مجموعه‌ها را حل و فصل کند.

یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مواردی که می‌توان آن را ایرادی جدی برای این نرم افزار در نظر گرفت سر فصل‌های غیر قابل نظم آن است. این نرم افزار بر اساس اصول حسابداری سر فصل‌ها را به نمایش نمی‌گذارد. این مشکل سبب شده بسیاری از حسابداران و حسابرسان از این نرم افزار برای کارهای بزرگ و حسابداری‌های پروژه‌های عظیم استفاده نکنند.

مورد دومی که باعث نارضایتی بسیاری از کاربران در استفاده از این نرم افزار شده پشتیبانی آن است. بسیاری از کاربران این نرم افزار عقیده دارند تعداد کارشناسانی که برای پشتیبانی این نرم افزار پاسخگو هستند به تعداد

کافی نیستند. و توان پاسخگویی به مشکلات کاربران را ندارند.

 

 

نرم افزار محک :

این نرم افزار در سال ۱۳۸۵ به بازار عرضه شد و به عنوان یک نرم افزار حرفه‌‌ای  در میان حسابداران وحسابرسان داخلی جا باز کرد. این نرم افزار به دو شکل کلی در بازار عرضه شد. نرم افزارهای عمومی ( برای کسب و کارهای کوچک)، نرم افزارهای تجاری ( برای کسب و کارهای بزرگ)

این نرم افزار به  سه شکل کاربردی در بازار به دست عموم مردم می‌رسد.

نرم افزار حسابداری تولیدی

نرم افزار حسابداری فروشگاهی

نرم افزار حسابداری شرکتی

گروه تولیدی این نرم افزار این گونه از دسته بندی را انجام داده‌اند تا افراد بر اساس نیاز خود دست به خرید یکی از موارد بالا بزنند و بیشتر از نیاز خود مجبور به هزینه کردن نباشند.

نرم افزار محک برای خریداران این محصول پشتیبانی یکساله و رایگان را در نظر گرفته است. این نرم افزار برای برخی از کسب و کارهای شرایط‌های ویژه‌ای در نظر گرفته است. دموی این نرم افزار فروشگاهی امروزه به راحتی در دسترس است تا افراد بتوانند با قابلیت‌های این نرم افزار به صورت عملی آشنا شوند. از دیگر مواردی که شرکت سازندۀ نرم افزار محک برای تبلیغات بیشتر در نظر گرفته اپلیکیشن کاربردی این محصول است. البته نرم افزار صندوق محک هم طرفداران بسیاری در بین فروشندگان دارد.

 

 امتیازات نرم افزار محک :

بارز‌ترین امتیاز نرم افزار محک انتخابی بودن امکانات آن برای خرید است. به این شکل دیگر افراد یا سازمان‌هایی که مبادرت به خرید این نرم افزار می‌کنند تنها امکاناتی را در نرم افزار خریداری و فعال می‌کنند که به آن نیاز دارند. این موضوع خود از اهمیت بسیار زیادی در مرقون به صرفه بودن نرم افزار حکایت دارد. از دیگر امتیازات این نرم افزار شکل مدرن و به روز شدۀ آن است. بیشتر نرم افزارهای حسابداری و حسابرسی دارای فضاهای خشک و دارای کاربری‌های سخت هستند اما این نرم افزار در کنار کاربری راحت و آسان توانسته فضایی مدرن را در خود بگنجاند.

 

امتیازات منفی نرم افزار محک :

مهمترین ویژگی و امتیاز منفی این نرم افزار پشتیبانی بسیار ضعیف آن گزارش شده است. بسیاری از کاربران عقیده دارند تکنسین هایی که برای پشتیبانی این محصول پاسخگو هستند از اطلاعات بسیار کمی برخوردار بوده و در اکثر موارد نمی‌توانند پاسخ درستی به کاربران بدهند. از دیگر مشکلات این نرم افزار می‌توان به نپذیرفتن حجم بالای اطلاعات اشاره کرد. این نرم افزار در صورتی که حجم بالای درخواست را داشته باشد با اختلال مواجه شده و گاهی نیاز به پشتیبانی حضوری دارد.

 

 

نرم افزار کاوش فردا:

این نرم افزار ساخت مهندسان استان مشهد است. این نرم افزار برای کسب وکارهای کوچک و متوسط( در حال توسعه ) ساخته شده است. از مهمترین ویژگی‌های این نرم افزار در نظر گرفتن پکیج‌های متنوع برای کاربران است. هر کدام از این بسته و پکیج‌ها کاربرد‌های متفاوتی با یکدیگر دارند و برای مشاغل متفاوتی می‌توان از آن‎ها بهره برد.

این نرم افزار با آن‌که بیشتر در فروشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد اما به عنوان یک نرم افزار شرکتی شناخته می‌شود. این شناخت از آنجا حاصل می‌شود که بسته‌های پیشنهادی این نرم افزار بیشتر کاربردی شرکتی دارند و شکل دسته‎بندی آن‎ها برای استفادۀ شرکت‎ها مناسب‌تر است.

یکی از شهرت‌های این نرم افزار در صنعت ساختمان سازی است. این نرم افزار با در نظر گرفتن پکیج‎های اختصاصی مربوط به ساخت و ساز  مانند نرم افزار حسابداری آسانسور در میان شرکت‌های این صنف به نامی آشنا تبدیل شده است.

 

۱۰ ویژگی و امتیاز نرم افزار کاوش فردا 

 • امکان دسته بندی و تعریف سر فصل‌های حسابداری در ۴ سطح متفاوت کل، معین، تفضیلی، تفضیلی شناور
 • امکان خروجی اکسل از تمامی گزارشات به صورت فایل ( پی دی اف)
 • امکان استفاده از صندوق فروشگاهی
 • امکان تعریف چندین انبار به صورت نامحدود
 • امکان گزارش ترازنامه
 • امکان ثبت و ویرایش انواع چک‎های بانکی دریافتی و پرداختی
 • امکان تعریف انواع حساب‎های بانکی و دسته چک‎های آن‎ها
 • امکان مشاهدۀ سود و زیان در بازده‌های متفاوت
 • امکان ثبت اسناد حسابداری به صورت دستی و اتوماتیک
 • به نمایش گذاشتن سر فصل‎های حسابداری پیش فرض و حذف یا اضافه کردن موارد به آن

 

امتیازات مثبت و منفی نرم افزار کاوش فردا

بارز‌ترین امتیازی که در نرم افزار کاوش می‌توان در نظر گرفتن داشتن پکیج‌های اختصاصی برای بسیاری از صنوف است. این پکیج ها به صورت کاملاً اختصاصی و برپایۀ نیاز این گونه مشاغل طراحی شده است مانند پزشکی، خدمات بیمه، فروشگاه مبایل و بسیاری موارد دیگر که در این بخش به آن نمی‌پردازیم.

تنها مشکلی که این نرم افزار دارد هزینۀ پشتیبانی بسیار گران و غیر متعارف آن است. این هزینه در مواردی آنقدر زیاد است که کاربر را مجاب به ترک این نرم افزار و استفاده از نرم افزار دیگر می‌کند.

 

 

نرم افزار قیاس:

این نرم افزار که حاصل تلاش شرکت راهکار نوین سیاق است در سال ۹۴ توانست به عنوان بهترین رابطهّ کاربری و مدرن شدن دستگاه از نظر کاربران انتخاب شود.

این دستگاه به وسیلۀ شرکت سیاق طراحی شده و از ساختاری به روز و مدرن برخوردار است. این نرم افزار برای کسب و کارهای کوچک و متوسط کارایی دارد. نرم افزار قیاس توانسته به دلیل کاربردی آسان و به روز خود طرفداران بسیاری را به سمت استفاده از این نرم افزار سوق دهد.

نرم افزار سیاق با انواع متفاوتی از نسخه‎های کاربردی می‌تواند نیاز بسیاری  از کاربران را به طور کامل برطرف کند از جمله نسخه هایی که این شرکت برای این نرم افزار تهیه کرده عبارت اند از:

نسخه‎های مالی، بازرگانی، تولیدی، خدماتی و بسیاری دیگر از انواع نسخه‌ها.

این نرم افزار به صورت پایه به شکلی ۴ سطحی است و قابلیت ارتقا به ۶ سطح را دارد. از جمله نرم افزار‌های که در بستۀ نرم افزاری قیاس موجود هستند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

نرم افزار حقوق و دستمزد

نرم افزار فروش

نرم افزار انبار

نرم افزار خزانه داری

نرم افزار گردش کالا

 

 

 ۱۰ ویژِگی و امتیاز نرم افزار قیاس

 • امکان دسترسی دادن به اشخاص مورد نظر و تعیین کردن حدود دسترسی
 • تعریف انواع لیست‎های قیمت و تخفیف
 • مدیریت فرآیند تولید از ابتدا تا انتهای تولید یک کالا
 • امکان صدور همزمان محصول و موارد قابل ثبت برای کالا
 • انجام انواع روندهای حسابداری و حسابرسی، همچنین مشاهدۀ گزارش‌های مالی و دیگر گزارش‎ها
 • کاهش هزینه‌های نگهدای از نرم افزار به صورتی کاملاً قابل رویت و محسوس
 • اخذ انواع دیسکت، دیسکت بانک، دیسکت مالیات به صورت مکانیزه و دیگر مواردی که به اخذ دیسکت مربوط است
 • عملیات پایان سال به صورت اتوماتیک و شروع مالی برای سال جدید
 • صدور اسناد مرجع برای حسابداری و تحلیل مواردی که باید بررسی شود
 • ساختار تفصیلی شناور و کنترل مراکز هزینه

 

امتیازات مثبت و منفی نرم افزار قیاس

بارزترین امتیازی که این نرم افزار را از دیگر رقبای خود پیش انداخته عدم نیاز به نصب سرور در شرکت است. این قابلیت یکی از مهمترین و اساسی‌ترین امتیازات این نرم افزار به شمار می‌رود. از دیگر امتیازات این نرم افزار می‌توان به دسترسی داشتن از هر جایی به منابع اطلاعاتی آن نام برد. البته این دسترسی محدود به افرادی می‌شود که در تنظیمات دستگاه دسترسی آن‎ها به اطلاعات مجاز است. از سوی دیگر فضای کاربری سهل و جذاب آن باعث شده کاربران دیگر از فضای خشکی که معمولاً برای این گونه نرم افزارها در نظر گرفته می‌شود دور باشند. همین مورد باعث شده افراد خستگی کمتری را با کارکردن با این نرم افزار تجربه کنند.

در مورد ویژگی منفی این دستگاه تنها می‌توان به علاقه‌مند نبودن حسابداران و حسابرسان داخلی کهنه کار در استفاده از این دستگاه اشاره کرد. چرا که بسیاری از حسابداران قدیمی یا حسابرسان به فضاهای نوین این نرم افزار عادت نداشته و شکل کلاسیک آن را بیشتر ترجیح می‌دهند.

 

 

نرم افزار فرداد :

این نرم افزار حسابداری و حسابرسی در سال ۱۳۹۶ به وسیلۀ شرکت آرین سیستم روانۀ بازار شد. این نرم افزار بیشترین کاربرد را برای کسب و کارهای کوچک و متوسط( در حال توسعه) دارد. این نرم افزار به واسطۀ پشتیبانی کامل و برندینگ آرین سیستم توانست خیلی زود جای خود را در میان نرم افزارهای مشهور بازار باز کند.

مهترین ویژِگی این نرم افزار نصب و آموزش کامل آن به صورت رایگان است. این موضوع شاید در نگاه اولیه موردی با اهمیت در نظر گرفته نشود اما بعد از کار کردن با بسیاری از نرم افزارها متوجه خواهید شد که نصب آسان و هم چنین آموزش رایگان آن می‌تواند امتیازی بزرگ برای این نرم افزار به حساب بیاید. این نرم افزار در چهار نسخۀ اصلی در بازار به فروش می‌رسد و نیاز مشتریان را بر طرف می‎‎کند. این چهار نسخه عبارت‌اند از:

حسابداری خدماتی، حسابداری تولیدی، حسابداری پیمانکاری و حسابداری بازرگانی است. این نرم افزار با در نظر گرفتن تمامی نیاز‌های یکی کسب و کار در حال توسعه طراحی و ساخته شده است و می‌تواند تمامی نیازهای این گونه از شرکت‌ها را تماماً برطرف کند. از دیگر امتیازات این نرم افزار قابل ارتقا بودن آن می‌توان نام برد.

 

۱۰ ویژگی و امتیاز نرم افزار فرداد :

 • داشتن یک سال پشتیبانی کامل و رایگان
 • این نرم افزار دارای ۸ نرم افزار و ۴ زیر سیستم کاربردی است
 • قابلیت استفاده از واحد‌های فرعی در نرم افزار
 • قابلیت استفاده از زیر سیستم‎های عرضی گوناگون
 • مجهز به پشتیبانی آنلاین و ۲۴ ساعته به وسیلۀ پرتال مشتریان
 • تهیۀ فایل‎های بیمه، مالیات و خرید و فروش‎های فصلی
 • تهیۀ صورت‌های سود و زیان و همین طور ایجاد ترازنامه
 • پوشش دادن به تمامی عملیات‎های پرداخت و برداشت به صورت کامل و دقیق
 • قابل استفاده به صورت انفرادی و جدا از شبکه یا متصل به آن
 • داشتن حسابداری مالی ۴ سطحی و قابلیت ارتقا آن به ۷ سطح کامل و کاربردی

 

 

امتیازات منفی و مثبت نرم افزار فرداد:

این نرم افزار که با توجه به نسخۀ قبلی نرم افزار حسابداری آرین سیستم طراحی شده برای استفاده در شرکت‎های کوچک و در حال توسعه بهترین گزینه به شمار می‌رود. از دیگر امتیازات مثبت این نرم افزار می‌توان به پشتیبانی کامل آن به وسیلۀ شرکت آرین سیستم اشاره کرد که این موضوع خود امتیازی بسیار ویِژه است.

در مورد نکات منفی این نرم افزار باید به عمر کوتاه آن اشاره کرد. عمر کوتاه این نرم افزار و کاربران کم تجربۀ آن باعث شده است افراد ماهر این نرم افزار را به دیگران پیشنهاد نکنند. از دیگر معایب آن نداشتن نسخۀ فروشگاهی این نرم افزار است.

ما در این مقاله تنها به بخشی از معرفی نرم افزارهای حسابداری و حسابرسی داخلی پرداختیم در مقالۀ بعدی به ادامۀ این موضوع و بررسی انواع دیگری از نرم افزارهای حسابداری وحسابرسی می‌پردازیم.

 

مسئول تولید محتوا : امیر شکیبا

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.