حسابداری کافه

حسابرسی و حسابداری درست در سیستم کاری کافه و رستوران

حسابرسی و حسابداری درست در سیستم کاری کافه و رستوران به شما این امکان را می‌دهد که از بیشترین هزینه‌های اضافی پرهیز کنید.

مقدمه:

در سال‌های اخیر فرهنگ کافه داری و کافه نشینی بسیار گسترش پیدا کرده و یکی از چالش‌های این شغل سیستم حسابداری آن است. بسیاری از افرادی که وارد این صنعت می‌شوند به دلیل اطلاع نداشتن از سیستم محاسبۀ قیمت‌ها دچار بحران‌های مالی زیادی شده و در نهایت مجبور به تعطیلی کسب و کار خود می‌شوند این درحالیست که با کمی دانش محاسبۀ درست می‌توانند کافۀ خود را پابرجا نگه داشته و نهایتاً به سود دلخواه خود برسند.

ما در این مقاله سعی داریم به سیستم قیمت گذاری و حسابداری این شغل پرداخته و آن را به صورت کامل بررسی کنیم. اگر شما هم تمایل دارید کافه این کوچک یا بزرگ راه اندازی کنید دانستن مطالب زیر خالی است لطف نیست و می‌تواند روند کاری شما را تا حد زیادی بهبود ببخشد با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

قیمت گذاری مهم ترین بخش سود آوری:

برای رسیدن به سود مناسب ابتدا باید تمام هزینه‌های لازم این کار محاسبه شود و بعد در قسمت هزینه‌ها نوشته شود این کار باعث شفاف شدن سود شما در هر روز یا هفته می‌شود. بهتر است از سیستم‌های مالی مناسب برای این کار مانند: سپیدز استفاده کنید. این نرم افزار باعث می‌شود راندمان کاری و مالی شما نظمی مناسب گرفته و در نهایت فیش‌های صندوق شما به درستی محاسبه شود. بهتر است از سیستم دستی برای نوشتن فاکتورهای روزانه و قسمت صندوق استفاده نکنید.حسابداری درست در سیستم کاری کافه می‌تواند ماهانه برای شما هزینه‌های زیادی را صرفه جوبی کند.

حسابرسی در کافه

قیمت هر آیتم را به درستی محاسبه کنید.

شاید بسیاری از افراد برای محاسبۀ قیمت از دیگر کافه‌ها یا رستوران‌ها ایده بگیرند اما این کاری بسیار اشتباه است. چرا که هر سیستم کاری از جایی متفاوت خریدهای اصلی خود را انجام می‌دهد و حتی ممکن است هزینه‌های اولیۀ آن‌ها هم با هم یکسان نباشد پس بهتر است خودتان کمی بر روی این موضوع زمان گذاشته و سیستم قیمت گذاری خود را در پیش بگیرید.

برای این کار ابتدا باید به مراکز خرید کلی مثل فروشگاه‌های زنجیره‌ای مرجعه کنید و از کارخانه‌های مربوطه متریال‌های خود را خریداری کنید. اگر چه این کار می‌تواند کمی سخت و چالش برانگیز باشد اما در انتها از نظر مالی بسیار مهم و ضروری است.

برای قیمت گذاری ابتدا باید تمامی منوی خود را به صورت خام محاسبه کنید. برای این کار هر آیتم از منوی شما باید به المان‌های مصرفی خود تفکیک شود و بعد به صورت جزئی قیمت آن مشخص شود.

بهترین روش سیو پول

برای مثال: اگر ما یک فنجان قهوۀ لاته را در نظر بگیریم باید شکل محاسبۀ قیمت به این صورت باشد:

حسابداری درست در سیستم کاری کافه باید به گونه ای باشد که تمامی هزینه‌های اصلی و فرعی را در بر بگیرد.

  • هر پاکت شیر برای چند قهوۀ لاته کافی است.
  •  هر کیلو قهوه چند نوشیدنی قهوه را می‌تواند ساپورت کند.

بعد از محاسبۀ قیمت‌های متریال‌ها باید به سراغ قیمت‌های پنهان رفت که به دو دستۀ اصلی تقیسم می‌شوند.

محاسبۀ قیمت‌های اجاره و کارکنان:

بهتر است برای قیمت گذاری اجارۀ مغازه را بر روی تعداد سفارش‌ها به صورت فرضی تقیسم کنید. در این میان باید هزینۀ تمام شدۀ حقوق پرسنل را هم در نظر گرفته و بعد از جمع زدن با هزینۀ اجاره آن را تقیسم به تعداد مشتری‌های ثابت کنید. مقدار به دست آمده هزینه‌های جاری شما را تشکیل می‌دهد.

در بخش بعد باید هزینه‌های دیگر مانند: آب، برق گاز و هزینۀ سرویس‌های دستگاه‌ها را هم در نظر بگیرید. این کار می‌تواند تا حد زیادی عدد درستی را برای شما به نمایش بگذارد.

هزینه‌های پنهان:

شاید برای شما هم جالب باشد که سیستم‌های رستورانی و کافه‌ها دارای هزینه‌های جاری و مخفی هم هستند اما این هزینه‌ها چه مواردی را تشکیل می‌دهند؟

تمامی هزینه‌های نگه داری و نظافت کلی کافه در این دسته از هزینه‌ها قرار دارد. برای مثال تمامی وسایل کافه نیاز به شستشو و مواد شوینده دارد. این هزینه را بسیاری از افراد در نظر نمی‌گیرند. در صورتی که همین موضوع می‌تواند هزینه‌های زیادی را در صورت محاسبه نکردن برای شما ایجاد کند. وظیفۀ یک حسابدار کافه یا رستوران در نظر گرفتن تمامی این موارد است.

هزینه‌های دیگری هم در این بخش وجود دارد مانند: هزینه‌های بیرون ریزی که در بسیاری از موارد در قسمت بار و رستوران وجود دارد.

دقت در حسابداری

این هزینه‌ها شامل دور ریز قهوه، متریال‌های تاریخ مصرف دار که گاهی فاسد می‌شوند و در نهایت وسایل یکبار مصرف می‌باشد. برای محاسبۀ این موارد یک اصل کلی وجود دارد و آن ۵ تا ۷ درصد قیمت گذاری بر روی هر متریال بعد از قیمت نهایی است.

این محاسبۀ قیمت باعث می‌شود شما در هر شرایطی تمامی هزینه‌های ممکن را برای کار خود بر روی ایتم‌های مختلف سرشکن کرده دیگر نگران بحران‌های مالی ناگهانی نباشید.

هزینه‌‌های استخدام نیرو تا چه میزان:

برای هر سیستم کاری به طور حتم تعدادی نیرو واجب و ضروری است. اما چگونه این نیروها می‌توانند برای شما و حسابداری کافه مرقوم به صرفه باشند. برای این کار ابتدا باید به توانایی افراد نگاه کنید. بهتر است به فردی حقوق و مزایای بیشتری دهید و در عین حال مسئولیت زیاد تری را برایش تعریف کنید تا آن که دو فرد را انتخاب کرده و به هر کدام حقوقی جداگانه دهید. این کار می‌تواند برای هر دو طرف معامله مناسب باشد.

  • سیستم‌های کاری معمولا، کار زیادی را از پرسنل می‌خواهند اما در نهایت حقوقی کم میپردازند.

توجیه این افراد تعداد بالای پرسنل است. در صورتی که شما می‌توانید با قرار دادن مسئولیت بیشتر برای پرسنل خود از آن‌ها ساعات کاری مفیدی را درخواست کنید و در نهایت برای راضی کردن آن‌ها حقوقی ۱٫۵ برابر بیشتر به آن‌ها بدهید. این کار موجب می‌شود ساعات پرت کاری نیروی کاری شما به حداقل رسیده و از طرفی به جای پرداخت دو حقوق کامل یک حقوق و نصفی پرداخت می‌کنید.

این کار از طرفی برای پرسنل شما هم بسیار مناسب است چرا که حقوقی بیشتر از هر جای دیگر دریافت کرده و در عین حال ساعت کاری او تغییر نکرده.حسابداری درست در سیستم کاری کافه می‌تواند موجب کسر هزینه‌های اضافی زیادی باشد.

نرم افزار حسابداری کافه

حسابداری درست و مدیریت مالی در کافه چه مزایایی دارد؟

شما با در نظر گرفتن موارد گفته شده با خیالی راحتی می‌توانید به کار خود تداوم بخشیده و دیگر در دام هزینه‌های پنهان کافه یا رستوران نمی‌افتید. باید در نظر داشته باشید این هزینه‌ها شاید زیاد چشم گیر نباشند اما با انباشتگی آن‌ها بعد از مدتی متوجه می‌شوید که این هزینه‌ها و راهکارها می‌توانستند شرایط مالی شما را در طولانی مدت بهبود ببخشند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.