حسابرسی فن بررسیِ داده‌‌های مالی حسابدار است.

حسابرسی داخلی و انتخاب فرد مناسب برای این کار

حسابرسی داخلی روندی جستجو محور برای یافتن تقلب و اشتباه محاسباتی است.  یک حسابرس حرفه‌ای برای شرکت حکمِ یک مشاور مالی را هم ایفا می‌کند. حسابرس یک فرد امین با گرایشی سودمحور است که برای بازده هرچه بیشتر شرکت مشاوره می‌دهد. فردی که برای این کار انتخاب می‌شود در کنار داشتن تسلط بر علوم نظری حسابداری و حسابرسی باید نگاهی دقیق و تحلیلی به مباحث خرد و کلان مالی شرکت هم داشته باشد. در انتخاب افرادی که برای این پست مصاحبه می‌کنند باید مواردی را در نظر داشت.  از جملۀ این موارد می‌توان به داشتن:

 

روحیۀکار تیمی، قابل‌اعتماد بودن، دقیق و نکته‌سنج بودن، دارای هوش مالی، در دسترس بودن، نظم داشتن و صداقت در کار  اشاره کرد.

 

حسابرس داخلی باید تمام داده‌های مالی را به‌درستی بررسی کرده، سود و  ضرر مالی شرکت را در تصمیماتی که در بخش مالی می‌گیرند موردبررسی قرار دهد. فرد حسابرس باید درک درستی از انتخاب‌های سودآور مالی داشته باشد‌.  این افراد باید دارای قدرت تجزیه‌وتحلیل بازار باشند و بتوانند در صورت لزوم آینده‌ تصمیمات مالی را پیش‌بینی کنند.

حسابرسان داخلی در حقیقت رابط میان هیئت مدیره و شرکت هستند و گزارشات کاری خود را به مدیر عامل و هیئت مدیره به صورت هفتگی، روزانه یا سالانه تحویل می‌دهند. حسابرسان داخلی، سیاست‌مالی شرکت را مورد ارزیابی کوتاه و بلندمدت قرار می‌دهند تا بهترین استراتژی ممکن را برای تصمیمات مالی شرکت اتخاذ کنند.

 

حسابرسی داخلی دارای دسته‌های متفاوت کاری است.

حسابرسی داخلی دارای دسته‌های متفاوت کاری است.

 

انواع حسابرسان داخلی

 

حسابرسان داخلی به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند. حسابرس در هر دوگروه وظایفی یکسان دارد اما محدودۀ عملکرد  و فضای شخصی که برای او در نظر گرفته‌شده است در هرکدام از این دسته‌ها متفاوت است. ما در این بخش به هر دو شکل این حسابرسی‌ می‌پردازیم.

حسابرسان داخلی‌:

حسابرس داخلی به شخصی اطلاق می‌شود که در روندِ جاری و مالی شرکت مشاورۀ مالی داده و رابطی میان مدیرعامل و هیئت‌مدیره باشد.

حسابرسان مستقل‌:

حسابرسان داخلی مستقل به افرادی گفته می‌شود که در ازای حقوقی مشخص فقط کارهای مربوط به امور مالی را بررسی می‌کنند تا خطا یا تقلبی در موارد مالی رخ ندهد.

 

تحصیلات یک حسابرس داخلی

 

در بیشتر موارد تحصیلاتِ، یک حسابدار سطح بالا با یک حسابرس داخلی یکسان است. هردو باید کارشناسی حسابداری را تکمیل کرده باشند. البته لازم به توضیح است که برخی از شرکت‌ها ممکن است  مدارک سطح بالاتری هم برای استخدام در نظر بگیرند مانند، کارشناسی ارشد حسابداری یا کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش حسابداری.

معمولاً شرکت‌ها بعد از استخدام، نیروهای خود، آن‌ها را برای یادگیری به مراکزهای آموزشِ تخصصی  انواع حسابداری می‌فرستند.

 

مهمترین فاکتور در انتخاب یک حسابرس داخلی میزان اعتماد به فرد مورد نظر است

مهمترین فاکتور در انتخاب یک حسابرس داخلی میزان اعتماد به فرد مورد نظر است

 

استانداردهای حسابرسی چیست؟

 

این استانداردها در حقیقت  شیوه‌نامه‌ای است برای بهبود کیفیت حسابرسان.  البته در این بخش لازم به ذکر است که این استانداردها طی سال‌ها و با تحقیقات گسترده به شکل کاربردی امروزی تبدیل‌شده‌اند.

استانداردهای حسابرسی متشکل می‌شوند از سه‌‌دستۀ اصلی ‌که عبارت‌اند از:

 

استانداردهای عمومی

استانداردهای عملیاتی (رسیدگی)

استاندارهای گزارشگری است.

 

توضیح استانداردهای عمومی حسابرسی

رسیدگی باید به وسیلۀ افرادی انجام شود که آگاه به امور مالی باشند و از قدرت تجزیه تحلیل مناسبی برخوردار بوده و قابل‌اعتماد باشند.

حسابرسان برای حسابرسی داخلی باید حق رأی و نظر شخصی را برای خود در نظر بگیرند.

در رسیدگی و تهیه گزارش برای حسابرسی‌های داخلی باید مراقب‌های ویژه را در نظر بگیرند.

 

توضیح استاندارهای عملیاتی (رسیدگی)

عملیات حسابرسی داخلی باید به شکلی منظم و با دقت انجام شود. اگر افرادی برای این کار در شرکت استخدام هستند باید روی کار آن‌ها به شکلی مناسب نظارت داشته باشید.

برای زمان‌های رسیدگی و انجام کارهای حسابرسی داخلی وقتی مشخص تعیین کنید و بر طبق یک الگوی مشخص، آزمون‌ها و بررسی‌ها را انجام دهید.

برای مشاوره دادن و راهکار به مدیرعامل یا افراد شاخص شرکت باید از مستندات مالی و آمارهای قابل استناد استفاده شود.

 

عموم مردم فکر می‌کنند حسابداری و حسابرسی هر دو یک کار را انجام می‌دهند.

عموم مردم فکر می‌کنند حسابداری و حسابرسی هر دو یک کار را انجام می‌دهند.

 

 

 

توضیح استاندارهای گزارشگری در حسابرسی داخلی

گزارش باید تایید کند که داده‌های مالی از طریق اصول استاندارد حسابداری تهیه‌شده است یا شکلی متفاوت دارد.

در هر گزارش باید دورۀ قبلی هم در نظر گرفته شود. و آمار و ارقام هر دوره باید با دورۀ قبل خود مقایسه شود. در این صورت نرخ رشد یا  پسرفت مالی مشخص می‌شود.

گزارش‌ها باید صادقانه و به‌دور از غرض‌ورزی باشد.

حسابرسی باید کاملاً به‌صورت صریح و  با جزییات به امور مالی بپردازد. گزارش‌ها باید یا بر اشتباه محاسبات دلالت کند و یا بر تایید آن‌ها. گزارش‌های مالی باید با میزان عهده‌دار بودن وظایفی که به فرد حسابرس محول شده است برابری کند.

 

چه ارتباطی میان حسابدار و حسابرسی بر‌قرار است؟

در بیشترِ موارد برای دانشجویان حسابداری یا مدیران شرکت‌ها این سوال پیش می‌آید که چه ارتباطی بین حسابدار و حسابرس داخلی وجود دارد. باید گفت:  درست است که در ظاهر این واژه‌ها شبیه به هم هستند اما کاملاً کاربردی متفاوت از هم داشته و هرکدام نیاز به یک نگرش خاص در کار‌ دارند.

در این بخش به تعدادی از تفاوت های اصلی این دو می‌پردازیم.

 

  • حسابدار فردی است که در استخدام شرکت موردنظر قرار دارد. اما یک حسابرس درحقیقت از یک شرکت دیگر، برای

بررسی کار حسابدار استخدام می‌شود. معمولاً یک حسابرس هیچ ارتباطِ مداومِ مالی با شرکت ندارد.

 

  • حسابدار کارهایی روزانه دارد و دارای وظیفه‌ای مداوم در شرکت است. اما یک حسابرس در دور‌ه‌های متفاوتی ممکن است برای بررسیِ کارهای حسابدار به شرکت رجوع کند. بیشتر زمانی شرکت‌ها اقدام به استخدام حسابرس داخلی می‌کنند که در قسمتی دچار تردید و شک به حسابدار یا سیستم مالی خود شده باشند.

 

  • استخدام یک حسابدار در شرکتعاملی اجباری است اما در مقابل داشتن یک فرد برای حسابرسیِ داخلی یک گزینۀ اختیاری برای مدیران شرکت‌ها به‌حساب می‌آید.

 

  • در پایان هرسال یا به‌صورت ماهانه حسابداران موظف به دادن آمارهای مالی شرکت هستند و این آمارها و گزارش‌ها روند رشد یا پسرفت شرکت را از‌ لحاظ مالی نشان می‌دهد. اما کار یک حسابرس‌ داخلی  تأیید این مطالب است که حسابدار جمع‌آوری کرده است.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.