تنظیم عملکرد جدید حسابرسی داخلی

تنظیم عملکرد حسابرسی داخلی

تنظیم عملکرد حسابرسی داخلی موضوعی بسیار مهم در کسب و کارها به شمار می‌رود. در شمارۀ قبلی سعی کردیم تا به برخی از مراحل آن بپردازیم. در این شماره هم به ادامۀ مطلب گذشته پرداخته و مبحث تنظیم عملکرد حسابرسی داخلی را به پایان می‌رسانیم.

توجه:
باید توجه داشته باشید تنظیم نوین این روند باید باعث بهبود روند کیفی سازمان یا نهاد مربوط شود در غیر این صورت می‌توان این موضوع را تنها بخشی از هدر رفت جریان مالی در نظر گرفت. در این میان اگر شما هم تمایل دارید به تغییر این تنظیم‌ها بپردازید باید دلایلی موجه برای این کار داشته باشید.

دلایل معمول برای تغییرات عملکرد حسابرسی:

برای آنکه یک نهاد یا سازمان تصمیم بگیرد تنظیم عملکرد حسابرسی داخلی را تغییر دهد موارد گوناگونی وجود دارد. گاهی تغییر تیم مدیریت منجر به چنین تصمیمی شده و گاهی به دلیل ناکارآمد بودن سیستم حسابرسی داخلی این تصمیم از سوی مدیران ارشد گرفته می‌شود. در هر حال بهتر است به دو مقالۀ نوشته شده در این مقوله مراجعه کرده و در نهایت به این کار اقدام کنید.

• درباره مسائل کنترل بحث کنید

در این مرحله باید با حسابرسان داخلی و خارجی مربوطه مشورت کرده و تمامی نظرات آن‌ها را بشنوید. سعی کنید برای تنظیم عملکرد حسابرسی داخلی جدید با حسابرسی داخلی قبلی هم کمی صحبت کنید. بخش کنترل را وارسی کرده و به کنترل‌های باز و بستۀ حسابرسی دقت کنید.
این کار می‌تواند زوایای دید شما را نسبت به روند گذشته و اهداف آیندۀ شرکت توسعه داده و بهبود ببخشد.

در این میان شکل ساختاری سازمان و نهاد هم موضوعی بسیار مهم و حیاتی به شمار می‌رود. سعی کنید تا جای ممکن به تمامی موارد مربوط به حسابرسی و حسابداری مشرف باشید. گاهی تنها یک خطا در چیدمان استراتژیک شرکت می‌تواند تمامی بخش‌های چیده شده را به چالش بکشد.

توسعه " بررسی "جهان حسابرسی"
• توسعه ” بررسی “جهان حسابرسی”

شاید برخی از افراد سعی کنند با دایره مفاهیم و عقایدی که دارند دست به تغییرات کلی بزنند. این کار ممکن است در کوتاه مدت پاسخی مناسب برای سازمان شما به همراه داشته باشد اما در نهایت شما پیشرفت بزرگی را تجربه نخواهید کرد. سعی کنید برای تنظیم عملکرد حسابرسی داخلی جدید از المان‌های به روز و جدید استفاده کنید. روش‌های جدید چندین قابلیت مهم دارند.

اول: آنکه با شکل بازار روز و روند‌های جدید بیشتری سازگاری داشته و از تکنولوژی‌های مدرن برای رسیدن به هدف استفاده می‌کنند.

دوم: انتخاب روش‌ها و نگاه مدرن می‌تواند در بهبود کیفیت کاری شما از همۀ جهات اثرگذاری مطلوبی داشته باشد.

دلایلی دیگر:

سوم: دستۀ زیادی از افراد به دنبال جدید ترین و مدرن ترین سیستم‌های کاری بوده و سعی می‌کنند جایگاه خود را در بازارهای نوین ارتقأ دهند. شما با این رویکرد می‌توانید همیشه از جدید ترین و به روزترین دیدگاه‌های تجاری و مالی برخوردار باشید.

چهارم: دنیای امروز بیشتر از هر چیز دیگر نیاز به جهش رو به جلو داشته و هیچ گاه نمی‌توان با نگاهی ثابت و عملکردی قدیمی قله‌های جدید را فتح کرد. پس در نهایت شما نیاز دارید تا از آخرین اخبار و اماکانات جدید در راستای حسابرسی داخلی خود استفاده کنید.

  • نقشه‌ها و تمامی طرح‌های خود را برنامه ریزی کرده و میزان ریسک آن‌ها را بسنجید:

شما باید تمامی نظریه‌های خود را با دقت بررسی کرده و برای آن‌ها اهدافی تعیین کنید. این کار باعث منظم شدن روند جاری شرکت یا سازمان می‌شود. در این میان دقت داشته باشید شما باید ریسک‌های کارهای مورد نظر را هم در نظر گرفته و نسبت به آن‌ها هم هشیار باشید. این کار می‌تواند تا حد زیادی از مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری کرده و در نهایت سرعت پیشرفت کار شما را افزایش دهد.

بهتر است:
بهتر است در زمان ترسیم نقشه‌ها و طرح‌های خود از خیال بافی و رویا پردازی‌های زیاد دوری کرده و نگاه اصلی شما به حقیقت باشد. این کار می‌تواند موجب برنامه ریزی دقیقتری شده و ریسک طرح‌های شما را به حداقل برساند.

  •  بررسی ارزیابی ریسک:

برای سازمان خود ارزیابی ریسک ایجاد کنید. این ارزیابی باید یک ارزیابی در سطح کلان باشد که شامل عوامل خطر خارجی و داخلی بوده و نگاه جامعی به تمامی طرح‌های پیش رو داشته باشد. ارزیابی ریسک را می‌توان یکی از مهم ترین ارکان تنظیم عملکرد حسابرسی در نظر گرفت. اگر ارزیابی‌های انجام شده به درستی بررسی شده باشند هیچگاه شرکت یا سازمان دچار مشکلات بسیار بزرگ نمی‌شود و در هر گونه چالشی راهکاری برای برون رفت از آن دارد.

  •  در نظرگرفتن بودجه:

بعد از انجام تمامی مراحل گفته شده باید میزان بودجۀ هر قسمت را به صورت واقع بینانه در نظر بگیرید. این کار بسیار مهم بوده و اشتباه در محاسبۀ آن می‌تواند تمامی استراتژی کلی کار شما را با مشکلاتی بزرگ رو به رو کند.

بهتر است در اولین قدم از فاکتورهای قدیمی بررسی را شروع کنید. در روند قبلی حسابرسی چه میزان بودجه برای هر بخش اختصاص داده می‌شده یا در کل چه هزینه‌هایی بیشتر از همه باعث هدر رفت بودجۀ سازمان می‌شده. پاسخ به تمامی این پرسش‌ها می‌تواند تصمیم گیری را برای شما هوشمندانه تر کرده و کارایی تنظیم عملکرد حسابرسی داخلی شما را بهبود ببخشد. .

  •  تدوین یک برنامۀ زمان دار :

در مرحلۀ بعدی باید برنامه‌های خود را به صورت زمان دار تدوین کنید. هر بخش باید بر روی یک جدول زمان بندی شده کارها را سرسامان داده و گزارش‌های مالی برای پاسخگویی داشته باشند. این کار به منظم شدن دستاوردهای شرکت یا سازمان کمک زیادی می‌کند.

  •  استخدام کارکنان و توسعه برنامه آموزش:

کارکنان مورد نیاز خود را استخدام کنید و برنامه‌ای برای آموزش کارکنان تهیه کنید. اطمینان حاصل کنید که پرسنل شما بر اساس ارزیابی ریسک شما ، طیف وسیعی از تخصص مورد نیاز را پوشش می دهند. همچنین ممکن است بخش‌هایی از برنامه حسابرسی خود را به ارائه دهندگان خدمات خارج از کشور یا متخصصان داخلی سازمان بسپارید. شما باید برای هر پیشامدی برنامه ای خاص در نظر بگیرد پس در انتخاب پرسنل و آموزش آن‌ها سخت گیر باشید.

 اطمینان از همکاری کامل

  •  اطمینان از همکاری کامل

بعد از انتخاب تیم مورد نظر باید تمامی همکاران خود را ارزیابی شخصیتی کرده و مطمئن ترین آن‌ها را برای سپردن کارهای سخت و دقیق انتخاب کنید. اول از همه اطمینان حاصل کنید که همکاران و تیم کاری که جمع کرده اید همکاری کاملی در کار خواهند داشت.

این کار را می‌توان از روی یک پرسش نامه یا کمی گفتگو متوجه شد. آیا اهداف شرکت با اهداف آن‌ها همسویی دارد یا خیر؟ هدف از کار کردن آن‌ها چیست؟ چه میزان زمانی تمایل به همکاری با شما دارند؟ تمامی این پرسش‌ها می‌تواند دورنمایی از تصور آن‌ها از کار را برای شما نمایان کند.

بخش آخر (تنظیم عملکرد حسابرسی داخلی جدید)

با تمامی مواردی که گفته شد در نهایت این شما هستید که به عنوان یک مدیر عالی رتبه تصمیم به این کار می‌گیرید، پس در انتخاب خود برای داشتن یک حسابرسی داخلی جدید و تنظیم روندی مدرن دقت عملی کافی داشته باشد. چرا که این تغییر بزرگ در ساختار مالی و کاری شرکت می‌تواند چالش‌های بزرگی برای شما در آینده ایجاد کند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.