ارزیابی ریسک در حسابرسی داخلی چیست؟

ارزیابی ریسک در حسابرسی داخلی چیست؟ارزیابی ریسک انواع مختلفی دارد و شامل ریسک های راهبردی-عملیاتی-رعایت گزارشگری و فناوری اطلاعات میشود هر یک از این ریسک ها پیامد متفاوتی دارد.

ارزیابی ریسک در حسابرسی داخلی و خودارزیابی کنترل ها ساز و کار موثری برای مشارکت دادن صاحبان ریسک ها و کنترل های سازمان است. مدیران با مستند سازی فرایند ها شرکت کنندگان و متغیر های تاثیر گذار میتوانند امادگی بهتری برای تخصیص مناسب منابع تعیین اولویت ها-تعیین پاسخگویی و برقراری رویه های نظارتی داشته باشند.

در این شرایط حابرسان داخلی موقعیت منحصر بفردی دارند تا به مدیران و اعضای هیت مدیره کمک نمایند.همچنین میتوانند از منافع سایر ذینفعانی محافظت کنند که دسترسی مسقیم  به رویداد های تجاری روزمره سازمان ندارند.

ارزیابی ریسک در حسابرسی داخلی چیست؟

ارزیابی ریسک در حسابرسی داخلی به فرایند شناسایی اندازه گیری و تجزیه و تحلیل رسک های مربوط به برنامه یا فرایند اطلاق میشود این ارزیابی:نظام مند و تکرار شونده بوده و نیاز مند ورودی ها و عوامل کمی و میفی است علاوه بر این ارزیابی ریسک به چهار چوب زمانی برسی بستگی دارد.

شناسایی ارزیابی ریسک در حسابرسی داخلی چیست؟

ارزیابی ریسک در حسابرسی داخلی ،در برخی از مواقع حسابرسان  داخلی به دلیل نداشتن دانش کافی  در مورد فرایند مورد رسیدگی قادر به شناسایی ریسک های مرتبط نیستند.

روش دیگر برای شناسایی ریسک های مرتبط استفاده از فهرست اماده است الگو ها و فهرست های متعددی موجود هستند که اغلب توسط صنعت مربوط ساماندهی میشوند کوزو-ایزو-کتابخانه زیر ساخت فناوری اطلاعات سی ونت و سازمان های دیگر فهرست هایی را تهیه کرده اند که میتوانند به شناسایی برخی از ریسک های کلیدی کمک کند که باید در ارزیابی در نظر گرفته شوند.

موارد زیر برخی از ریسک های رایج هستند که حسابرسان عملیاتی باید هنگام ارزیابی های ریسک خود در نظر بگیرند

کلیه ریسک ها در هر سازمان قابل استفاده نیست زیرا تفاوت صنایع-فعالیت کسب و کار-موقعیت های جغرافیایی و اندازه سازمان عوامل تاثیر گذار بر این موضوع هستند به علاوه حسابرسان باید هنگام انجام برسی های عملیاتی ریسک های گسترده تری را به عمل اورده و تنها به ریسک های مالی اکتفا نکنند نمونه ای از ریسک های عملیاتی

انواع ریسک های عملیاتی در ارزیابی ریسک در حسابرسی داخلی چیست؟

ارزیابی ریسک در حسابرسی داخلی چیست؟

محدودیت های درون سازمانی شامل موارد زیر است:

1:ابزار 2:افراد 3:سیاست ها

اندازه گیری ریسک ها در حسابرسی داخلی

ارزیابی ریسک در حسابرسی داخلی پس از شناسایی ریسک ها باید ان ها را  اندازه گیری کرد فرایند اندازه گیری می تواند کیفی یا کمی بوده و مبتنی بر حقایق باشد یا نباشد معیار های کیفی از تجربه و شهود شرکت کنندگان در باره ی ریسک های مرتبط سر چشمه میگیرند

ماتریس ریسک در حسابرسی داخلی

ارزیابی ریسک در حسابرسی داخلی ،ماتریس ریسک از ابزارهای پر کاربرد و بسیار موثر برای ثبت و تجزیه و تحلیل اهداف ریسک ها و کنترل های برنامه یا فرایند مورد حسابرسی است.ماتریس ریسک از اجزای ضروری اجرای حسابرسی مبتنی بر ریسک است چون ابزاری را برای ثبت و تجزیه و تحلیل این موارد فراهم می اورد

ارزیابی انواع ریسک و کنترل در حسابرسی داخلی

ارزیابی ریسک فعالیتی پیچیده است که برخی از افراد ان را با مدیریت ریسک اشتباه میگیرند.ارزیابی ریسک فرایند است یعنی پویا است و این خصیصه به خودی خود سوءتفاهم های موجود در باره ی ان برجسته میکنند از نظر برخی از افراد ارزیابی ریسک:گمانه زنی در باره احتمال وقوع اتفاق بد و تاثیر احتمالی ان است.این افراد در پاسخ به تقاضای دیگران و برای خط زدن این مورد از فهرست کارهای خود به این روش روی می اورند .

ارزیابی ریسک فرایندی است که اغلب به صورت تکرار شونده صورت میپذیرد.

این فرایند با شناسایی خطرات احتمالی و تجزیه و تحلیل ان ها به منظور تعیین پیامد های وقوع ان اغاز میشود.

فرایند شناسایی رویداد های مرتبط به تعریف محدوده برسی بستگی دارد و میتوان ان را با پیروی از هر یک از رویکرد های زیر انجام داد

  • مبتنب بر سناریو
  • درون سازمانی
  • برون سازمانی
  • وارسی ریسک های رایج
  • ترسیم نمونه ریسک ها
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.