اخلاق حرفه ای در حسابرسی

اخلاق حرفه ای در حسابرسی یک نیاز اساسی

اخلاق حرفه ای در حسابرسی یک نیاز اساسی و بسیار مهم در این شغل محسوب می‌وشود که نبود آن با هیچ امتیاز دیگری قابل جبران نیست. اخلاق حرفه ای در حسابرسی به استانداردهای پذیرفته شده در رفتار شخصی و تجاری ، ارزش‌ها و اصول‌های اصلی حسابرسی داخلی اشاره می‌کند . این موضوع شامل استانداردهای سازمانی و حتی شرکتی هم می‌شود که از متخصصان انتظار می‌رود به آن‌ها توجه داشته باشند. افراد حرفه ای و کسانی که در مشاغل معتبر کار می کنند به صورت کلی این تخصص و مهارت را در تمامی کارهای محول شده به آن‌ها اعمال می‌کنند. نحوۀ استفاده از این دانش هنگام ارائه خدمات به عموم مردم می‌تواند یک مسئله اخلاقی تلقی شود و از آن به عنوان اخلاق حرفه ای در کار یاد می‌کنند

افراد حرفه ای قادر به قضاوت ، استفاده از مهارت های خود و تصمیم گیری آگاهانه در موقعیت‌هایی هستند که عموم مردم نمی توانند در آن کارایی مناسب داشته باشند. به این دلیل که آموزش‌های لازم را ندیده اند. رفتارهای اخلاقی حرفه ای غالباً توسط سازمان‌های حرفه ای و استاندارد تعیین می‌شوند. این سازمان‌ها می‌توانند نیروهای تخصصی مناسبی را در بخش‌های مختلف حسابرسی و حسابداری آموزش دهند.

اهداف اخلاق حرفه ای

حسابداران حرفه ای با نگرش ، رفتار و خدمات منحصر به فرد خود نقش مهمی در ایجاد رفاه اقتصادی جامعه و کشور خود دارند. آنها اهداف مشترکی را دنبال می‌کنند ، خواه در ظرفیت حسابرسان خارجی ، حسابرسان داخلی ، کارشناسان مالی ، کارشناسان مالیاتی و حسابداران همگی بخش‌هایی از این هدف مشترک هستند. اهداف مشترک آن‌ها انجام وظایف و مسئولیت‌های خود و دستیابی به بالاترین سطح عملکرد با الزامات اخلاقی است. دقت داشته باشید منافع مالی و شخصی نباید بر وظایف حسابرس غلبه کنند.

آیین نامه‌های اخلاقی حسابرسی و حسابداری با تعیین راهنمای کلی دنبال می‌شوند این روند به حسابداران و حسابرسان داخلی کمک می کند تا بتوانند به تعهدات خود عمل کنند.

رسیدگی به استانداردهای مشخص کاری و اخلاقی

اقدام در راستای منافع عمومی شامل توجه به منافع مشروع مشتریان ، دولت ، سازمان‌های مالی ، کارمندان ، سرمایه گذاران ، جامعه تجاری و مالی و سایر افرادی است که برای حمایت از عزت و حرفه حسابداری تلاش می کنند. تجارت به طور خلاصه ، دلیل اصلی نیاز حسابداران به داشتن استاندارهای اخلاقی است. تنها در صورت داشتن اخلاق حرفه ای است که می‌توان کارهای مالی و حسابرسی را به شخص حسابرس یا حسابدار سپرد و این نکته ای بسیار مهم است.

حسابداران از طرف مشتریان با طیف وسیعی از مسائل سرو کار دارند. آنها اغلب به اطلاعات محرمانه و حساس دسترسی دارند. حسابرسان ادعا می کنند در کار خود دارای دیدگاهی مستقل هستند. این استانداردهای اخلاقی موجب می‌شوند که حسابداران و حسابرسان بتوانند در امنیت شغلی مناسبی قرار داشته باشند زیرا نمی‌توان آنها را متهم کرد که رفتاری متفاوت از سایر حسابداران و استاندارد کلی دارند.

آیین نامه اخلاقی برای حسابداران حرفه ای

یک وجه تمایز حرفه حسابداری ، پذیرش مسئولیت آن است که در جهت منافع عمومی عمل می‌کند. در صورت اقدام به نفع عموم ، یک حسابدار حرفه ای باید الزامات اخلاقی این قانون را رعایت کند. یک حسابدار حرفه ای ملزم به رعایت اصول اساسی حسابداری و حسابرسی است که اولین پیش شرط آن داشتن صداقت کاری است.

عینیت

عینیت

یک حسابدار حرفه ای نباید اجازه دهد که تعصب ، تضاد منافع یا نفوذ نامناسب دیگران قضاوت‌‌های حرفه ای یا تجاری او را دچار تزلزل کند.
صلاحیت حرفه ای و مراقبت‌های لازم یک حسابدار یا حسابرس حرفه ای هنگام ارائه خدمات حرفه ای باید با کوشش و با رعایت استانداردهای فنی و حرفه ای تمامی وظایف محول شده را به درست و در زمان مناسب انجام دهد.

محرمانه بودن

یک حسابدار یا حسابرس داخلی حرفه ای باید به محرمانه بودن اطلاعاتی که در نتیجه روابط حرفه ای و تجاری به دست آمده احترام بگذارد و نباید چنین اطلاعاتی را بدون اختیارات صحیح و خاص برای اشخاص ثالث افشا کند ، مگر اینکه حق یا وظیفه قانونی یا حرفه ای برای افشای آن وجود داشته باشد. اطلاعات محرمانه حاصل از روابط حرفه ای و شغلی است و نباید به نفع شخص حسابرس یا اشخاص ثالث سو گیری شوند.

رفتار حرفه ای

یک حسابدار یا حسابرس حرفه ای باید از قوانین و مقررات مربوط پیروی کند و از هرگونه اقدامی که باعث بی اعتبار شدن حرفه شود خودداری کند. هر محصول یا قضاوت در مورد یک تضمین قبلی یا یک تعهد غیر تضمین قبلی باید در نتیجه گیری در مورد تضمین اطمینان مجدد ارزیابی شود. یک عضو تیم اطمینان قبلاً مدیر یا افسر مشتری اطمینان بود ، یا کارمندی بود که می توانست تأثیر مستقیم و قابل توجهی بر موضوع تضمین بگذارد.

آشنایی یا تهدید اعتماد

تهدید آشنایی زمان رخ می‌دهد که افراد یک شرکت بتوانند با فرد مشخصی از گروه اصلی حسابرسی یا حسابداری منافعی مشترک یا همدلی زیادی داشته باشند. در چنین شرایطی امکان دارد شخص مورد اطمینان(حسابرس یا حسابدار) به سمت شخص یا شرکتی خاص سو گیری داشته باشد.

تهدید

در برخی از مواقع ممکن است شخص حسابرس یا حسابدار به وسیلۀ مشتری‌های بنگاه، سازمان یا شخصی خاص مورد تهدید کلامی یا عملی قرار بگیرد در چنین شرایطی اگر حسابرس یا حسابدار به دلیل ترس یا تهدید انجام شده دست از کار بردارد (تهدید) صورت گرفته است.

محافظات

شاید بتوان گفت اولین و مهم ترین کار یک حسابرس محافظت از منابع و اطلاعات مالی است. دقت داشته باشید که تهدید شدن یا تشویق به رشوه گرفتن از جمله اتفاقیست که برای یک حسابرس یا حسابدار به صورت مکرر پیش می‌آید شخص حسابرس باید امین و حافظ منافع عمومی باشد. یک حسابدار حرفه ای نباید اجازه دهد که تعصب ، تضاد منافع یا نفوذ نامناسب دیگران قضاوت های حرفه ای یا تجاری را نادیده بگیرد.

صلاحیت حرفه ای و مراقبت‌های لازم

صلاحیت حرفه ای و مراقبت‌های لازم

یک حسابدار حرفه ای وظیفه دارد دانش و مهارت حرفه ای را در سطح مورد نیاز برای مشتریان خود انجام دهد. اطمینان از دریافت خدمات حرفه ای شایسته توسط مشتری یا کارفرما بر اساس پیشرفت های فعلی در عمل ، قوانین و فنون از جمله وظایف یک حسابرس با صلاحیت به شمار می‌رود. حسابداران حرفه ای باید با پشتکار و با توجه به استانداردهای فنی و حرفه ای قابل اجرا عمل کنند

بخش آخر

به یاد داشته باشید در هر شغلی استانداردهای مشخصی وجود دارد. این استانداردها می‌توانند در موقعیت‌های مختلف موجب پیشرفت کاری مداوم شوند. اگر در هر کاری استانداردهای مناسب آن رعایت نشود پیشرفت کاری و زمان بندی آن با مشکلاتی زیادی مواجه می‌شود. استانداردهای و اخلاق حرفه ای در هر کاری لازمۀ اصلیۀ پیشرفت و توسعۀ کاری به شمار می‌شود. به یاد داشته باشید اخلاق حرفه ای در رشتۀ حسابرسی یا حسابداری از جمله مهم ترین فاکتورهای فردی به شمار می‌رود.
این موضوع تا جایی مهم و حیاتی است که یک حسابرس یا حسابدار حرفه ای بدون داشتن اخلاق حرفه ای استخدام نمی‌شود حتی اگر بسیار خبره باشد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.